Může vitamín D snížit riziko těžkého průběhu či úmrtí na COVID 19?

Španělští vědci testovali, jak může vitamin D na předpis ovlivnit lidi hospitalizované s COVID. Z 50 lidí, kteří ji dostali vitamín D, potřeboval pouze jeden intenzivní péče (JIP) a nikdo nezemřel. Z 26 pacientů, kteří nedostali vitamin D, 13 potřebovalo péči na JIP a dva zemřeli.

Američtí vědci vyhodnotili vzorky krve od 235 pacientů přijatých do nemocnice s COVID a poté je sledovali, aby zjistili, jak se jim daří. U pacientů, kteří měli odpovídající hladinu vitaminu D, bylo méně pravděpodobné, že upadnou do bezvědomí nebo zemřou na COVID. (Poté, co byla studie zveřejněna, redaktoři časopisu zveřejnili vyjádření znepokojení, „ptali se, zda velikost vzorku byla dostatečně velká a jak byla data analyzována“ Autor studie, Michael Holick, MD, výzkumník vitaminu D na Bostonské univerzitě, známý pro propagaci tohoto vitaminu, potvrdil, že je zapotřebí rozsáhlejší studie.)

Další studie přicházejí. Vědci z londýnské univerzity Queen Mary zahajují šestiměsíční studii Coronavit, do které se zapíše 5 000 lidí, aby zjistili, zda vysoká dávka vitaminu D může snížit zimní respirační infekce, včetně COVID-19.

A dalších 31 studií je uvedeno na Clinical Trials.gov.

Odborníci tvrdí, že zdravé hladiny vitaminu D v krvi mohou poskytnout výhodu přežití tím, že pomohou lidem s COVID-19 vyhnout se cytokinové bouři, když imunitní systém nadměrně reaguje a začne útočit na vlastní buňky a tkáně vašeho těla.

Někteří lidé mezitím říkají, že preventivní užívání vitaminu není na škodu.

Vědci z Velké Británie hodnotili průměrné hladiny vitaminu D a počet případů COVID-19, stejně jako úmrtnost ve 20 evropských zemích. Země s nízkou průměrnou hladinou vitaminu D v populaci měly vyšší počty případů a úmrtí na COVID-19, říká vedoucí studie Petre Cristian Ilie, MD, PhD, ředitel výzkumu a inovací v Trust Queen Hospital Hospital Trust v King's Lynn ve Velké Británii.

Irští vědci analyzovali evropské populační studie a hladiny vitaminu D a zjistili, že země s vysokou mírou nedostatku vitaminu D mají také vyšší úmrtnost na COVID-19. Tito vědci požádali vládu, aby zvýšila doporučení týkající se vitaminu D.

Zdroj a více informací na https://www.webmd.com/lung/news/20200518/more-vitamin-d-lower-risk-of-se...

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Ivana
  Ivana (anonym)

  proto pravidelně beru vitamiín D a probiotika z naturevia . Zatím se cítím skvěle a snad mně to dlouho vydrží

  Říj 30, 2020
 • Obrázek uživatele Elexhauserová
  Elexhauserová (anonym)

  Beru vit. D dlouhodobě na kosti a ráda se sluním. Coronavirus jsem nedostala a manžel ano, oboustranný zápal plic. Nijak jsem se před ním nechránila, takže si myslím, že mi vit. D preventivně pomohl.

  Říj 31, 2020
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  To neni zadna novinka, psalo se o tom uz v dubnu - odborne doporuceni bylo i na strankach SZU

  Říj 31, 2020
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  To neni zadna novinka, psalo se o tom uz v breznu- odborne doporuceni bylo i na strankach SZU

  Říj 31, 2020
 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  Vitamín D se užívá i při řídnutí kostí, na zuby myslím že to je důležitý vitamín potřebný našemu tělu.

  Lis 01, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  covid jsem ještě neměla, ale pravda je, že celou dobu beru probiotika naturevia.cz/e-shop/imunita-a-energie/laktobacily-5-imunita-kopirovat a zatím se mi nemoc vyhýbá. Znám ale lidi, co ho měli a prý ted musí brát vitamin D, aby byli brzo fit

  Pro 31, 2020
 • Obrázek uživatele Zita
  Zita (anonym)

  taky jsem ho měla, síce jenom lehší průběh, ale bylo mi špatně. Takže jsem brala dečko a i ted půl roku po covidu ho pořád beru. beru ho současně s probiotiky

  Kvě 26, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama