Nedostatek vitamínu B12

Vitamin B-12 je nezbytný vitamín pro funkce vašeho těla. Pomáhá udržovat zdravé nervové buňky v těle a je důležitý pro tvorbu DNA a RNA.

Nedostatek vitamínu B-12 je něco, o čem každý, zejména pak vegani a vegetariáni, potřebují vědět. B-12 deficit může být spojen s mnoha onemocněními jako je předčasné stárnutí, problémy s fungováním mozku a pamětí, mrtvice a srdeční chorobyi, roztroušená skleróza, neplodnost, poruchy učení a autoimunitní choroby.

To, že nedostatek B-12 se častěji vyskytuje u veganů a vegetariánů,neznamená, že to není problém pro i všežravce. 1 z 20 všežravců má nedostatečnou hladinu vitamínu B12.

B-12 je vitamín nacházející se především v živočišných bílkovinných potravinách jako jsou vejce, mléko, jogurt a sýry.

Některé zdroje jsou na rostlinné bázi jako např. fermentovaná sója, mořské řasy, kvasnicové produkty a obohacené potraviny (např.obohacené cereálie). Výzkumníci tvrdí, že B-12 se nachází  v různé míře v některých druzích hub jako jsou např. shitake (dozvědět se více o tom zde: http://freefromharm.org/health-nutrition/vitamin-b12-in-mushrooms-not-ex...) B -12 ve formě potravinového doplňku se důrazně doporučuje užívat veganům,vegetariánům a každé osobě, která může trpět nedostatkem. Zkuste získat alespoň tři mikrogramy denně vitamínu B-12.

Příznaky nedostatku:

svalová slabost

únava

duševní zamlžení

problémy s pamětí

změny nálady

pocity apatie

Máte-li některé nebo všechny z těchto příznaků, navštivte svého lékaře a požádejte ho o vyšetření vitamínu B-12 v krvi.

Zdroj: Organichealth.com

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Zdravím, chtěla jsem se zeptat, zda máte zkušenosti přímo s tímto: http://www.lekarnasporilov.cz/leciva-a-doplnky-vyzivy/Vitaminy-a-mineraly/NB-Vitamin-B12-500uq-100-tbl.html. Bylo mi řečeno, že bych tento vitamín měla doplnit. Budu ráda za jakoukoli radu. Děkuji.

  Lis 16, 2014
 • Obrázek uživatele michaela
  michaela (anonym)

  mně bylo řečeno že tabletový B12 jsou na nic že tam je mnohem slabší účinost než v injekcích do zadní části těla.Ty jsou prý daleko účinější a mně osobně injekce pomohly víc

  Lis 16, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Od podávání B12 se dost upouští, protože jeho předávkování může zahájit nebo urychlit rakovinu.

  Lis 16, 2014
 • Obrázek uživatele RE
  RE (anonym)

  JEM PŘEKVAPENA A ZDEŠENA KAPITALIZMEM ZAPLAT PANBUH ZA ZEMANA VY SE HO BOJÍTE ŠLÁFBMBERGOVÉ PROTO TOLIK KŘIKU LID HO VOLIL BUDETE MUSE TO RESPEKTOVAT HAVEL OCHLASTA KDYŽ MLUVIL TAK PO NOM NIKDO NEHAZEL VAJÍČKA KALOUSKU KNÍŽE UŽ KONEČNĚ ULOŽ NEJLÉPE DO RAAAAAKVE

  Lis 17, 2014
 • Obrázek uživatele RE=jedná se zřejmě o magora
  RE=jedná se zře... (anonym)

  Nediskutuje k věci a navíc jak debil píše kapitálkami.

  Lis 17, 2014
 • Obrázek uživatele Sta67
  Sta67

  mně bylo řečeno že...Vitamin B12 se vstřebává jen v malé části střeva, a rychlost jeho vstřebávání není vysoká. Jednorázová dávka v nějakém vitaminovém přípravku má proto mnohem menší účinek než pravidelné malé dávky nebo injekce. Navíc to, co je v článku psáno o zdrojích z rostlin a fermentovaných výrobků bylo pozdějšími výzkumy vyvráceno: Neexistuje žádný spolehlivý rostlinný zdroj vitaminu B12. B12, který je v rostlinách, se tam dostal kontaminací z živočišných fekálií, a proto koncentrace B12 v rostlinách nebo řasách kolísá až tisícinásobně. Věc je ještě složitější, než se běžně prezentuje. Kvasinky vyrábějí různé formy kobalaminu a kyanokobalaminu. Dříve se výzkumníci domnívali, že všechny v těle působí jako vitamin B12. Není to však pravda. Některé formy jsou neúčinné. Bohužel však neexistuje žádný jednoduchý chemický test, jak to poznat. Jediná možnost, jak ověřit bioaktivitu dané formy je tříměsíční dietetický test na skupině veganů. Takže pokud někdo hltáte veganskou propagandu: Hledejte i v jiných zdrojích. Anemie z nedostatku B12 je zákeřná. Tělo potřebuje jen nepatrné množství B12 (celoživotní dávka se vejde na špičku nože). Navíc ho dokáže v těle skladovat celé roky. Ale pokud mu dojde, zastaví se krvetvorba. Může to přijít po letech spokojeného veganství, a za pár týdnů vás dokáže přivést až do nemocnice. A tam vás čekají megadávky B12.

  Lis 20, 2014
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Nediskutuje k věci a navíc...Že by to také bylo nedostatkem vitamínu B12?

  Lis 20, 2014
 • Obrázek uživatele skalda
  skalda

  Nejlepsi: http://www.iherb.com/solgar-sublingual-methylcobalamin-vitamin-b12-1000-mcg-60-nuggets/10740?rcode=fhf691

  Říj 10, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama