Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Nepřátelé vápníku

Vápník neboli kalcium je nejrozšířenější minerál v těle. Je důležitý pro pevné kosti, zdravé zuby, dobrou vstřebatelnost železa, správnou činnost srdce a nervového systému. Výzkumy dokonce prokázaly, že snižuje riziko rakoviny tlustého střeva. Jeho nedostatek se může projevit, pokud přijímáme malé množství vápníku ve stravě nebo pokud konzumujeme látky, které zabraňují vstřebávání vápníku či ho vyplavují z kostí a organismu.

Přírodní zdroje vápníku:
Mléčné výrobky, sójové boby, tofu, sardinky, losos, arašídy, slunečnicová semena, fazole, brokolice, lískové ořechy, mandle, špenát, ovesné vločky, tmavé pečivo.

Nepříznivé vlivy na vápníkovou bilanci v organismu:

 

 • Větší množství tuku a kyseliny šťavelové ( v čokoládě, vařeném špenátu, petrželi, rebarboře, řepě) v potravě brání vstřebávání vápníku tím, že jej vysráží na nevstřebatelnou sloučeninu šťavelan (oxalát).
 • Nadměrný příjem alkoholu urychluje ztrátu vápníku z kostí.
 • Kofein může též narušit vstřebávání vápníku.
 • Velký příjem soli zvyšuje vylučování vápníku močí.
 • Kyselinotvorné potraviny (cukr, bílá mouka, káva, coca-cola, maso) způsobují uvolňování vápníku z kostí a zubů, jelikož je použit v tzv. nárazníkovém systému k neutralizaci překyselení organismu.
 • Nadměrné množství přijímaného fosforu (v mase a vejcích) podporuje vylučování vápníku.
 • Šumivé nealkoholické nápoje obsahují kyselinu fosforečnou, která vyplavuje vápník z kostního aparátu.

  Autor: mk

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Dagmar
  Dagmar (anonym)

  Známá, která absolvovala rehabilitace (hydromasáže, vířivky, perličkové koupele) dostla informaci (v souvislosti s domácími hydromasážními a vířivými vanami) od rehabilitační sestry, že pravidelné hydromasážní koupele likvidují vápník. Protože s manželem o koupi podobné vany (po blahodárných zkušenostech) uvažujeme (je nám krátce nad 50), hledám "vědecké" vysvětlení pro uvedené tvrzení. Ptala jsem se již několika lékařů, ale bez výsledku. Nevíte, kde lze získat nějaké informace (rehabilitační sestra nezná důvody) k tomuto problému?

  Kvě 21, 2004
 • Obrázek uživatele žížala
  žížala (anonym)

  Že by tělo regulovalo kyselost pokožky (v té vodě) tímto minerálem a tak se dostává možná do vody a z těla pryč. No ono to asi nebude tak zásadní problém, a možná je to pitomost, jen uvažuji. Spíše je oříšek, kde sehnat kvalitní Calcim Magnezium (jedno bez druhého je o ničem). V lékárnách to mají nakácené z lomu, a tam nejsou stopové prvky.

  Čer 04, 2004
 • Obrázek uživatele Ziznka
  Ziznka (anonym)

  Nějak si nedokážu představit, jak by mohla masážní koupel vylplavovat vápník z těla. Pokud sháníte nějaké doplnění vápníku, tak sama bych doporučila Proenzi Lady CalciCube. Už si ho kupuju asi posledních 6 měsíců a pozoruju alespoň trochu nějaké změny. Přestaly mě brnět nohy a mám víc energie, tak to asi funguje.

  Dub 09, 2015
 • Obrázek uživatele Alžběta
  Alžběta (anonym)

  Nějak si nedokážu...jojo, proenzi calci cube dávám občas dětem, moooc jim chutná!

  Dub 13, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama