Reklama

Niacin a nikotinamid: Důležité doplňky stravy s rozdílnými využitími

Niacin a nikotinamid, které jsou součástí vitamínu B3. I když jsou tyto dva složky chemicky podobné, mají některé rozdíly a odlišné využití v těle. V tomto článku se podíváme na význam a rozdíly mezi niacinem a nikotinamidem jako doplňky stravy.

Niacin: Niacin, také známý jako kyselina nikotinová, je esenciální živina, kterou tělo potřebuje pro správné fungování. Hraje důležitou roli v energetickém metabolismu, trávení a zdraví nervové soustavy. Niacin také pomáhá udržovat zdravou pokožku, vlasy a oči.

Využití niacinu:

  1. Podpora kardiovaskulárního zdraví: Niacin může pomoci snižovat hladinu škodlivého LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi, což může snížit riziko srdečních onemocnění.
  2. Zlepšení energetického metabolismu: Niacin je klíčový pro přeměnu potravy na energii. Pomáhá tělu efektivně využívat sacharidy, tuky a proteiny.
  3. Podpora zdravého trávení: Niacin je nezbytný pro produkci enzymů, které pomáhají trávit potravu a vstřebávat živiny.

Nikotinamid: Nikotinamid je další forma vitamínu B3 a je chemicky velmi podobný niacinu. V těle se přeměňuje na niacin, a proto má podobné účinky.

Využití nikotinamidu:

Reklama
  1. Zdravá kůže: Nikotinamid má protizánětlivé vlastnosti a může být užitečný při léčbě akné a jiných kožních problémů. Také podporuje hydrataci pokožky a zlepšuje její strukturu.
  2. Antioxidant: Nikotinamid působí jako antioxidant, což znamená, že pomáhá chránit buňky před poškozením volnými radikály. Tím může přispívat k ochraně proti stárnutí a různým chronickým onemoc
  3. Podpora zdravého nervového systému: Nikotinamid je důležitý pro správnou funkci nervového systému a mozkových buněk. Může podporovat neurotransmitery, které jsou zodpovědné za přenos signálů mezi buňkami.
  4. Regulace hladiny cukru v krvi: Nikotinamid může hrát roli při regulaci hladiny glukózy v krvi. Může pomáhat tělu správně metabolizovat cukry a udržovat stabilní hladinu cukru.                                                      5. Nikotinamid je nejúčinnějším vitamínem při artritidě.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Rozdíly mezi niacinem a nikotinamidem: Hlavním rozdílem mezi niacinem a nikotinamidem je jejich chemická struktura. Niacin má schopnost přeměňovat se na nikotinamid v těle, zatímco nikotinamid nemá schopnost přeměny na niacin. To znamená, že niacin může poskytovat přímé účinky vitamínu B3. Je důležité si uvědomit, že příliš vysoké dávky niacinu mohou způsobit vedlejší účinky, jako je začervenání kůže a pocit pálení, zatímco nikotinamid je obvykle dobře tolerován i v vyšších dávkách.

Závěr: Niacin a nikotinamid jsou důležité formy vitamínu B3 a hrají klíčovou roli v těle.  Při užívání těchto doplňků stravy je vždy důležité dodržovat doporučené dávkování a konzultovat s lékařem, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte další léky.

Reklama

Komentáře

Podnebný (Pá, 26. 5. 2023 - 15:05)
Dříve se nazýval vitamin PP. V lékárnách byl k dostání pod názvem Peviton, později jako Xanidil. Koncentrace účinné látky byla asi vyšší než se používá dnes, míval ale zřejmě častější nežádoucí účinky. Ale pamatuju se, že dobře pomáhal odstranit migrénu i psychický stres a periferní dilataci kapilár jsem vnímal bez rušivých vlivů, přičemž pálení pokožky bylo nepatrné.
Reklama