Potravinové doplňky pro sportovce

Přinášíme přehled potravinových doplňků, které podporují odbourávání tuků při cvičení, nárůst svalolové hmoty, zvyšují výkonost a podporují regeneraci organismu po zátěži a hojení tkání po úrazech.

Kreatin
Kreatin je derivovaná aminokyselina (z argininu, glycinu a methioninu), která je obsažena v mase a rybách, a syntetizována v játrech, slinivce a ledvinách. Protože má významnou funkci při metabolizmu ATP, kreatinové doplňky teoreticky zvyšují stupeň a míru absorpce kreatin fosfátu (PCr - sloučenina kreatinu a kyseliny fosforečné) do svalových buněk, čímž dochází ke zvýšení svalového výkonu.

Více než čtyřiadvacet studií došlo k závěru, že kreatinové doplňky spolu s tréninkem zvyšují úroveň svalové síly i nárůst svalové hmoty. Příčinou tohoto zvýšení může být několik mechanizmů, včetně účinku na syntézu bílkovin, metabolizmus a transkripční projev na genetické úrovni.

Vědci zastávají teorii, že pětidenní dávka ústně podávaných 20 gramů denně zvyšuje přítomnost kreatinu ve svalstvu o 20 procent a výrazně urychluje regeneraci PCr po intenzivní svalové kontrakci.

Dlouhodobě užívané suplementy při posilování vedou u netrénovaných žen k většímu rozvoji svalové síly. Dvanáct týdnů s kreatinovými doplňky a náročným silovým tréninkem zvyšuje u zdravých mužů nárůst aktivní tělesné hmoty, zlepšuje fyzický výkon i svalovou morfologii. Náročným silovým tréninkem máme na mysli tréninkové jednotky vyšší kvality.

Krátkodobé užívání kreatinu vede jak ke zvýšení maximální síly, tak ke zdokonalení vzpěračského výkonu. 

Aminokyseliny s rozvětvenými řetězci
Mezi aminokyseliny s rozvětvenými řetězci patří tří esenciální aminokyseliny (leucin, izo-leucin a valin), kterých je zapotřebí pro udržování svalstva i hladiny glykogenu. Přírodním zdrojem těchto aminokyselin jsou např. mléčné výrobky, maso, syrovátka nebo vejce. Někdy se kvůli své důležité funkci při svalovém metabolizmu konzumují izolovaně, a to v podobě potravinových doplňků. Studie ukázala, že užívání aminokyselin s rozvětvenými řetězci v podobě suplementů v průběhu čtyř týdnů náročného silového tréninku zmírňuje počáteční pokles síly i výbušnosti. 

L-karnitin
Karnitin je u lidí syntetizován v játrech a ledvinách. Jeho přírodním zdrojem jsou mléčné výrobky a maso. L-karnitin (doplňková forma karnitinu) šetří svalový glykogen tím že přenáší volné mastné kyseliny do mitochondrií, čímž podporuje tvorbu energie z tuků (oxidací mastných kyselin). L-karnitin oddaluje pocit únavy, neboť redukuje hromaděn svalového laktátu, které je spojováno se cvičením.

L-karnitin- L-tartrát (sloučenina karnitinu a kyseliny vinné je v těle zdrojem L-karnitinu) užíváný zdravým mužem jako doplněk po dobu tří týdnů redukuje množství svalových poškozen způsobených cvičením, zanechává větší množství nedotčených receptorů pro hormonální reakce, snižuje pocit svalové bolesti i nárůst volných radikálů (atomy nebo sloučenin; s nepárovými elektrony, které jsou údajně příčinou buněčných poškození).

L-arginin a L-ornitin

Obě aminokyseliny podporující produkci růstového hormonu, stimulují růst svalové hmoty a urychlují celkovou regeneraci organismu. Jsou nezbytné pro správné fungování imunity a jaterní funkce. Kladně působí na mužskou sexualitu a plodnost.

Arginin je nezbytný pro vytváření sloučenin nutných pro tvorbu energie ve svalech včetně kreatin fosfátu.

Arginin je důležitý pro transport a uchovávání dusíku ve svalové tkáni. Studie též poukazují, že může zvyšovat produkci růstového hormonu (množství požadovaného argininu pro tvorbu růstového hormonu se však u jednotlivců liší).

Ornitin stimuluje uvolňování růstového hormonu, který zvyšuje syntézu svalové tkáně. Díky své přeměně na arginin, může zvyšovat transport a uchovávání dusíku ve svalech a zlepšit energetickou bilanci svalů díky vlivu na tvorbu kreatin fosfátu.

Výzkumy prokázaly, že zvýšená hladina argininu po suplementaci ornitinu podporuje syntézu kolagenu a urychluje hojení tkání po úrazech a operacích.

Hydroxy citrát - HCA

Extrakt z plodů Garcinia cambogia. 

Výzkumníci prokázali, že HCA snižuje schopnost organismu ukládat tuk až o 75 %. Snižuje též produkci cholesterolu a mastných kyselin.

HCA významně zvyšuje účinky diet a přispívá k redukci váhy.

HCA nevykazuje žádné vedlejší negativní účinky na organismus.

HCA se komerčně prodává ve formě soli jako hydroxy-citrát.

Účinek této kyseliny je silnější, pokud je užívána společně s nízkotučnou dietou, jelikož HCA nesnižuje kalorický účinek tuků ve stravě. HCA zřejmě blokuje přeměnu jednoduchých cukrů na tuky a proto má význam u lidí, v jejichž stravě se vyskytuje velký podíl jednoduchých cukrů.  Dieta s velkým množstvím vlákniny může narušit vstřebávání HCA.

 Klíčkový olej

Klíčkový olej neboli olej z pšeničných klíčků obsahuje ve vysokém množství látku zvanou octacosanol, která dle předběžných studíí má výrazně zvyšovat fyzickou výkonnost.

Octacosanol má přirozeně zlepšovat vytrvalost, reakční čas a další hodnoty měřitelné tělesné výkonnosti, aniž by vyčerpával rezervy organismu.

Korejský ženšen

Atletická výkonnost - Dřivější studie naznačovaly, že korejský ženšen může zlepšovat atletický výkon. Jedna studie informovala o nárůstu síly prsních svalů a čtyřhlavého stehenního svalu (kvadricepsu) u necvičících mužů a žen po užívání korejského ženšenu. Doporučené dávkování bylo 2 g práškového kořene denně či 200-400 mg standartizovaného bylinného extraktu s 4% obsahem ginsenosidů.

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (20)

 • Obrázek uživatele Janek
  Janek (anonym)

  prosím vás jaký proteinový doplněk je teda pro sportovce nejlepší? začínám na sobě makat, tak bych rád rady zkušených...

  Bře 21, 2016
 • Obrázek uživatele Robert
  Robert (anonym)

  já jsem si jako doplněk koupil tyhle gonutrition doplňky http://www.fitnessmuscle.eu/kategorie/proteiny/gonutrition-whey-protein-80-fitness-pack-2500g a jsem s nima spokojený, takže to asi záleží...

  Bře 24, 2016
 • Obrázek uživatele Miloš
  Miloš (anonym)

  Já mám nejraději syrovátkový protein, přijde mi nejpřirozenější.

  Bře 24, 2016
 • Obrázek uživatele Janek
  Janek (anonym)

  děkuji za vaše nápady a návrhy, koukal jsem se na to... ale syrovátkový protein bych Miloši opravdu nedal, ale Roberte tohle se zdá být dobré, tak si to pořádně pročtu a uvidím...

  Bře 26, 2016
 • Obrázek uživatele Robert
  Robert (anonym)

  no já jsem s tímhle doplňkem naprosto spokojený, tak snad by mohl pomoci i vám... hlavně prostě jíst dost jídla a hodně pít při cvičení je to prostě potřeba...

  Bře 28, 2016
 • Obrázek uživatele Erika
  Erika (anonym)

  já mám tyhle proteiny http://www.fitnessmuscle.eu/kategorie/anabolizery-a-no-produkty/allmax-hmuscle-combo-set a jsem naprosto spokojená... tak jestli hledáte tak vyzkoušejte tyhle, ty můžu doporučit...

  Bře 29, 2016
 • Obrázek uživatele Sabina
  Sabina (anonym)

  s těma proteinama je to tak rozdílné... všude píšou něco jiného... tak člověk vůbec neví které si má pořídit a které ne :/ fakt hrozné...

  Bře 30, 2016
 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  s těma proteinama je to tak...dívej, prostě si čti obsahy a všechno co s tím souvisí a podle toho vyber, čím víc proteinů tím líp...

  Bře 31, 2016
 • Obrázek uživatele Alexandr
  Alexandr (anonym)

  Za svůj život jsem okusil fakt nespočet proteinů, ale v posledním roce jsem velice spokojený s AllWhey 80% od firmy AllMax. Mám teď příchut bílé čokolády a je to naprosto luxusní :)

  Dub 10, 2016
 • Obrázek uživatele Johnas
  Johnas (anonym)

  Párádní značka je GoNutrition lidičky :)

  Čer 20, 2016
 • Obrázek uživatele Whee
  Whee (anonym)

  Jo ten Go není fakt špatnej, čokoláda pomeranč jako příchuť fakt píše :)

  Čer 28, 2016
 • Obrázek uživatele Under
  Under (anonym)

  cím víc kvalitního proteinu tam pošlete tím více to poroste lidi:)

  Črv 13, 2016
 • Obrázek uživatele Tama
  Tama (anonym)

  Ahoj, chtěla bych se zeptat jaké doporučujete doplňky na začátky??

  Črv 15, 2016
 • Obrázek uživatele trenér
  trenér (anonym)

  Ahoj, chtěla bych se zeptat...Sperma, čím víc, tím lépe.

  Črv 15, 2016
 • Obrázek uživatele Klac
  Klac (anonym)

  Ahoj, chtěla bych se zeptat...Ahoj Tama, mrknul bych na tene něco od značky beast sports. Nezdají se ale jsou asi nový na trhu a mají kvalitní produkty.

  Črv 21, 2016
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  Kvalitni protein se dnes sezene obtizne.. koukni na velkesvaly a uvidis ) treba ti bude vyhovovat

  Lis 30, 2016
 • Obrázek uživatele Megiee
  Megiee

  Ahoj ráda bych začala po novém roce chodit běhat a chtěla bych nějaký dobrý doplněk.Chci shodit naké to kilo.

  Pro 20, 2016
 • Obrázek uživatele Megiee
  Megiee

  a jakej je dobrej kde ho přesně koupím,tech obchodu a proteinu je strašně moc.

  Pro 20, 2016
 • Obrázek uživatele Megiee
  Megiee

  hm tak to ani nestojí moc peněz a je toho 2,5kg tak to je dobrý.Pošli mi ještě naký ty bcaa.Nevím na co to vůbec je.

  Pro 20, 2016
 • Obrázek uživatele Megiee
  Megiee

  Ok tak díky, něco určitě objednám

  Pro 20, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama