Pozor na bylinky a vitamíny při užívání warfarinu

Warfarin je lék na ředění krve - tzv. antikoagulant. Je používán k léčbě krevních sraženin při hluboké žilní tromboze či při plicní embolii. Mnoho pacientů též užívá warfarin preventivně, aby u nich nedošlo k vzniku sraženiny.

Preventivní užívání snižuje u rizikových pacientů vznik srdečního infarktu či mozkové mrtvice v důsledku vytvoření krevní sraženiny - trombu.

Do rizikových skupin patří lidé s poruchou srdečního rytmu (fibrilace síní), s umělými srdečními chlopněmi, po prodělaném infarktu a po jistých chirurgických zákrocích (např. náhradě kyčelních či kolenních kloubů).

Mnoho bylinných přípravků a vitamínů může interagovat s warfarinem, proto byste neměli především následující produkty užívat bez vědomí svého ošetřujícího lékaře:

Bromelain

Koenzym Q10

Brusinky

Šalvěj červenokořenná (Dan Šen)

Dong quai

Pískavice řecké seno

Česnek

Ženšen

Ginkgo biloba

Třezalka

Kajanský pepř

Vitamín E

Vysoké dávky vitamínu C

Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Emilie
  Emilie (anonym)

  Dobry den Mam trombofiliji beru warfarin chci se zeptat mužu uživat citrony( oni snižuji zražlivost neb opak)a ktere čaje se nesmi uživat mě řekla pani doktorka že je možne ovocne čaje že mě snižuji Kvik posledni dobu jsem ho měla dost nizky tak prosim o radu jake čaje mě doporučite.Předem děkuji

  Feb 25, 2013
 • Obrázek uživatele citrony, čaje
  citrony, čaje (anonym)

  Ahoj beru warfarin treti mesic doktor mi rekl že muzu cerne a ovocne čaje.naopak zelene a bylinkove vubec.citrony radci moc ne maji mnoho vitaminu C ktery zpusobuje malo ucinku warfariu ..

  Feb 25, 2013
 • Obrázek uživatele Renča
  Renča (anonym)

  Dobrý den beru Warfarin po operaci žil,objev.tromboza hodně jím citrony.Vyčetla sem že tromboza nemá rada citrony,mohu je stále používat a kolik tak za den.Je též pravda že při warfarinu trpí i ledviny???Co by se mělo pít?Tmavé čaje s citronem,čistá voda??

  Lis 24, 2013
 • Obrázek uživatele SEZNAM POTRAVIN A JIDELNICEK
  SEZNAM POTRAVIN... (anonym)

  Ahoj, sepsali jsme podrobne seznamy zakazanych a povolenych potravin a jidelnicek, ktery vas nauci behem diety kombinovat potraviny tak, aby vam nic dulezitehio neschazelo / az na ten nestastny vitamin K / - clanek zde -- https://www.slimming.cz/warfarinova-dieta/

  Feb 15, 2018
 • Obrázek uživatele ben
  ben (anonym)

  Lékař vám nastaví warfarin podle vaší obvyklé stravy. jezte všechno, nic nevynechávejte ale zase kilo rajčat na posezení bych nejedl. Beru tak warfarin už 12 let. Vitamínové preparáty jsou nanic, to ještě nevíte? Zdar.

  Feb 16, 2018
 • Obrázek uživatele Myšák
  Myšák (anonym)

  Užívám také warfarin a zajímaly mne jeh negativní vlastnosti. Dalo to trochu práce ale nakonec jsem to našel na stránkách výrobce. Warfarin způsobuje hemoradickou mrtvici a druhá špatná vlastnost je že blokuje enzym který zajišťuje vstřebávání vápníku z krve do kostí. Z konzultace s primářem jedné interny jsem dostal radu že hodnota ředění (qik) stačí být v rozmezí 1,8 až 2,1. Pokud je vyšší je zde nebezpečí že se špatné vlastnosti warfarinu mohou projevit.

  Dub 28, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama