Přírodní látky s protizánětlivým účinkem

Přírodní substance potlačující zánětlivé reakce utlumují tvorbu prozánětlivých mediátorů a/nebo podporují tvorbu protizánětlivých látek.

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny

Všechny tři omega-3 mastné kyseliny patří mezi velice silné přírodní inhibitory prozánětlivého enzymu cyklooxygenázy ě (COX-2), čímž zmírňují zánět i bolest. Velmi přínosné jsou proti i u většiny autoimunitních onemocnění, zvláště pak při revmatoidní artritidě, při níž kromě bolesti a zánětu také brání degradaci kloubní chrupavky. Omega-3 mastné kyseliny snižují produkci agrekanázy, která rozkládá bílkovinu agrekan, jenž zvyšuje pružnost kloubní chrupavky.

Kurkumin

Pro své výrazné protizánětlivé a protidegenerativní účinky je velice efektivní prakticky při všech autoimunitních chorobách, ať už je to Crohnova choroba, ulcerozní kolitida, revmatoidní artritida, Bechtěrevova choroba, cukrovka I. Typu a řada dalších.

Aloe vera

Aloe vera je účinný protizánětlivý prostředek. Inhibuje dráhu cyklooxygenázy a snižuje produkci prostaglandinu E2 z kyseliny arachidonové. Navíc, protože zánět je obvykle způsoben oxidačním poškozením volnými radikály, aloe vera působí jako antioxidant, který bojuje proti volným radikálům. Využívá se zejména při zánětech trávicího traktu a kožních zánětech.

Zázvor

Především jeho složka 6-shogaol vyniká výrazným protizánětlivým působením. Aktivuje T-lymfocyty a ovlivňuje produkci širokého spektra látek účastnících se zánětlivých reakcí (enzymu COX-2, cytokinů, nekrotického faktoru RNF-alfa a interleukinů1beta,IL-6 a IL-8.) K podstatnému snížení zánětlivých procesů ve střevech například došlo po 4 týdnech užívání extraktu.  Zázvor nachází uplatnění i při revmatoidní artritidě, blokuje totiž důležité mediátory zánětu, zejména prostaglandin E2 a talumí i otok.

Šišák bajkalský

Snižuje koncentraci cyklooxygenázy COX2 a potlačuje aktivitu NF-kB faktoru. Díky tomu má výrazné protizánětlivé účinky.

Rozmarýn

Je silnou protizánětlivou substancí. Blokuje signální dráhy NF-kB, potlačuje produkci zánětlivého enzymu COX2 a podporuje tvorbu protizánětlivého enzymu COX1, která je nutný např. pro ochranu sliznic trávícího traktu.

Resveratrol

Principem jeho protizánětlivého působení je potlačení transkripce prozánětlivých genů. To se příznivě projevuje i u autoimunitních onemocnění, zvláště těch postihující střeva. Resveratrol se hojně vyskytuje v červeném víně, arašídech, černém rybízu, borůvkách či moruších.

Indol3-3-karbitol a sulforany

Zdrojem je košťálová zelenina. Sulforany se vyskytují hojně v brokolici a brokolicových výhoncích, na I3K je bohatá např. růžičková kapusta.

Tyto látky jsouefektivní v potlačení zánětlivých cytokinů aktivovaných imunitními buňkami. Potlačují také tvorba COX2 a NF-kB.

Epigalogatechin galát (EGCG) – zejména ze zeleného čaje

Potlačuje tvorbu COX2 (bez vlivu na COX1) i dalších prozánětlivých substancí.

Česnek

Působí proti řadě mikroorganismů způsobujících v těle zánět, např. proti E.coli, streptokokům, zlatému stafylokokovi či plísním a kvasinkám. Působí výrazně protizánětlivě, a dokonce dokáže tlumit záněty v tukové tkáni, čímž pomáhá při hubnutí.

Butyrát – sůl kyseliny máselné

Má silné protizánětlivé působení (potlačuje zejména aktivitu nukleárního faktoru NF-KB a prozánětlivých interferonů). Protože zároveň podporuje integritu střevní sliznice, je velice efektivní u osob trpících zánětlivými střevními chorobami, zejména Crohnovou chorobou a ulcerativní kolitidou. Zde je efektivní jak užívání butyrátu, tak i podpora jeho produkce konzumací rozpustné vlákniny.

Astaxantin

Toto barvivo ze skupiny karotenoidů pomáhá efektivně snížit produkci látek, které se podílejí na vzniku zánětlivých procesů. Jde zejména o cyklooxygenázu COX-2, interleukin1B, prostaglandin E2, C-reaktivní protein a faktor TNF. Astaxantin lze nalézt např. v krill oleji, mikrořasách Haematococcus pluvialis, mase lososů či krunýři humra.

Boswelie (kadidlovník pilovitý)

Díky svým protizánětlivým účinkům je boswelie velice efektivní  při projevech artritidy včetně autoimunitní revmatické artritidy i při střevních zánětech jako je ulcerózní a kolagenní kolitida či Crohnova choroba. Boswelie dokáže záněty klubní záněty zmírňovat stejně jako nesteroidní antirevmatika, ale přitom působí selektivně pouze na COX-2 (tj. nepotlačuje produkci zdraví prospěšného enzymu COX-1) a je tedy bez vedlejších účinků. U střevních zánětů je zánětlivý stav udržován díky emnzymu 5-LOX, který se účastní tvorby zánětlivých mediátorů leukotrienů a právě boswelie dokáže aktivitu 5-LOX výrazně potlačovat. Prospěšná je ale i u dalších autoimunitních onemocnění.

Čekanka obecná

Extrakt z čekanky potlačuje aktivitu faktoru NF-kappaB a také enzymu COX 2 a přitom neovlivňuje tvorbu COX1.

Zdroj: Mgr. Blanka Gololobovovaá – Epigenetika, nakladatelství Blue Step

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  pamatovat

  Lis 11, 2021
 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  NEČÍST, žít si podle svého, nenechat se ovlivňovat a svazovat! Normální život je o něčem úplně jiném...

  Lis 16, 2021
 • Obrázek uživatele Ida
  Ida (anonym)

  nejlepší je brát směs všech vitaminu, třeba multikomplex, kde je všechno a tělo si tak vybuduje imunitu

  Lis 20, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama