Probiotika v doplňcích výživy

Pokud jste v situaci, kdy jste museli absolvovat léčbu antibiotiky, prospěje vám intenzivní kúra pomocí výživových doplňků s obsahem probiotik. Tyto doplňky také pomohou při zácpě nebo v případě alergie na mléčnou bílkovinu (kdy na rozdíl od výše zmíněné laktózové intolerance nelze konzumovat ani kysané mléčné produkty).

Kdy mohou probiotika pomoci?

1.      Kontrolují růst nežádoucích (patogenních) střevních mikroorganismů. Pro­biotika tvoří organické kyseliny, tím dochází k poklesu pH, což se patoge- nům přílíš „nelíbí“, a svůj růst zastavují.

2.      Spolu s celkově zdravou životosprávou pomáhají v prevenci vzniku karcino­mu střev. Poklesem pH a potlačením růstu hnilobných bakterií klesá tvorba rakovinotvorných látek v samotném střevě. Kromě toho mohou probiotika případné rakovinotvorné látky chemicky rozložit a tím jim zabránit v destruk­tivní činnosti.

3.      Kontrolují hladinu cholesterolu v krvi. V dietě při zvýšené hladině choleste­rolu v krvi mohou hrát probiotika důležitou roli. Jejich působením dochází k rozkladu žlučových kyselin a uvolněný cholesterol se nemůže zpátky vstřebat. Samozřejmě jde o celkovou úpravu jídelníčku, bez toho ani sebe­lepší probiotikum příliš nezvládne.

4.      Omezení následků redukční diety. Každá redukční dieta je pro organismus nápor (čím rychlejší hubnutí, tím větší). Ochranné látky typu probiotik (nej­lépe ve formě jogurtů, zákysů, jogurtových mlék) by proto měly být součástí každé redukční diety.

5.      Součást opatření proti zácpě. Pokud trpíte úpornou zácpou, jsou probiotika cestou, jak se zbavit závislosti na projímadlech, které zdraví příliš neprospí­vají. Důležité je přijímat kromě probiotik dostatek vlákniny, pít hodně teku­tin a udržovat přiměřenou pohybovou aktivitu.

Zdroj: Václava Kunová - Zdravá výživa, nakladatelství Grada

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (28)

 • Obrázek uživatele jocckerka
  jocckerka

  du se raději omrdat§

  Kvě 14, 2011
 • Obrázek uživatele Jerry
  Jerry (anonym)

  Probiotika uznávám, ovšem především bílý jogurt. Ten se dá snadno udělat doma, není potřeba ani specielního vybavení. Kdysi jsem si koupil probiotika v kapslích, mělo tam být kdeco. Chtěl jsem to namnožit jako jogurt a nic! To je pro mne důkaz, že v tabletách a tobolkách je probiotik minimum a nejsou živé. Je to vyhazování peněz. Na druhé stranějsem zatím nenašel bílý joburt z který by se nedal použít jako startér pro výrobu domácího, živého jogurtu. Prostě stačí mléko ohřát na 40stupňů, přidat startér (1 aktivie na 1-2l mléka), zabalit do bublinkové fólie a za 4 hodiny je jogurt hotov.

  Čer 16, 2011
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  nejen při užívání antibiotik, ale i při dráždivém tračníku ap. jsou probiotika výborná, všem doporučuji - Probioticus IBS, je lehce dražší, leč skvěle účinný !

  Srp 11, 2011
 • Obrázek uživatele Lucie
  Lucie (anonym)

  Probiotika jsou doporučována i lékaři!! A já sama jsem jedna z těch, jenž mají s probiotiky skvělé zkušenosti, po tom, co jsem začala užívat biopron 9 se mi skvěle zlepšila imunita a také zažívání!

  Bře 20, 2013
 • Obrázek uživatele Nikola
  Nikola (anonym)

  Taky nedám dopustit na biopron devítku. I když je to dražší probiotikum hodně mi pomohl s imunitou, když jsem měla angínu. Moje imunita byla hodně oslabená a díky biopronu jsem se dala dohromady. Dnes bývám jednou za čas nemocná, nějaké to nachlazení a jinak jsem fit.

  Dub 19, 2013
 • Obrázek uživatele tamara
  tamara (anonym)

  Probiotika v doplňcích můžu jenom doporučit. Dřív jsem se snažila kvůli nim jíst hodně jogurtů,ale i kdybych jich jedla denně deset,tak do sebe nedostanu tolik probiotikých kmenů jako v jedné tabletě. Já bývala strašně často nachlazená a teď je to mnohem lepší, probiotika beru asi půl roku pravidelně.A na zažívání je taky můžu doporučit, přestala mě trápit občasná zácpa a hlavně nemám nafouklé břicho, jak se mi dřív stávalo

  Říj 25, 2013
 • Obrázek uživatele Blanka
  Blanka (anonym)

  Já neužívám probiotika obsažená v doplňcích stravy, ale beru si normálně samotná probiotika jako doplněk stravy. Nikdy jsem účinkům probiotik nevěřila, dokonce ani když mi moje vlastní maminka doporučovala, jak jí pomáhají, byla jsem hodně skeptická a nebýt mykózy, která se mi objevila při užívání antibiotik, ani bych se k nim asi nedostala. A nemyslím si, že je nutné kupovat hned ty nejdražší, já si třeba kupuji biopron premium, který patří mezi ty nejlevnější a funguje výborně.

  Lis 03, 2013
 • Obrázek uživatele Standa
  Standa (anonym)

  Blanko, mám to jako vy. Také jsem nevěřil (doplňky stravy jsem za svých 55 let nepoužil, vyjma vitamínu C a B). Mně k používání probiotik přesvědčila manželka, protože mám občas problémy se "škroucháním" ve střevech. A celkem pomohly (užívám zatím 2 měsíce) Používám jedny z levnějších, ale teď mi kolegyně v práci doporučila, ať se kouknu na probiotika s beta-glukany, že ty jsou neúčinnější, co vyzkoušela.

  Led 10, 2014
 • Obrázek uživatele Hanka91
  Hanka91 (anonym)

  nejen při užívání...Musím souhlasit že probiotika po antibiotikách jsou důležité pro organismus.

  Led 29, 2014
 • Obrázek uživatele jarka
  jarka (anonym)

  Dřív jsem jedla hodně jogurtů,aby do sebe nějaké probiotika dostala. Jenže se mi časem jogurty přejedly a stejně neobsahují takové možství probiotik jako tabletky,takže jsem si začala kupovat probiotika v lékárně, devítku biopron. Perfektní na zažívací potíže, na imunitu, zlepšení pleti - alespoň u mě se tak stalo a nebo při zmiňovaném užívání antibiotik

  Led 29, 2014
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Na zažívání používám Darmaktiv s probiotiky a vlákninou. http://shop.peknyzivot.cz/Doplnky-stravy/Travici-system/DARM-AKTIV-Kapsle-pro-normalni-travici-funkci.html

  Led 30, 2014
 • Obrázek uživatele Jitule
  Jitule (anonym)

  Já jsem s trávením nikdy větší problémy neměla, pokud jsem nebyla na nějaké vydatné večeři nebo obědě, po kterém by mi bylo těžko nebo by se jednalo o těžce stravitelné jídlo. Je ale fakt, že probiotika beru vždycky, když užívám antibiotika. Naštěstí to není tak často, ale i tak mám doma vždycky pro všechny případy ten biopron koupený, protože mám pořád ještě v živé paměti, jak jsem jednou nasadila antibiotika a probiotika jsem doma zrovna neměla, ale říkala jsem si, že ty dva dny se to nezblázní a škody, které za pouhé dva dny napáchaly v mém těle antibiotika, jsem dávala dohromady ještě dva týdny potom, takže teď už jsem radši připravená :)

  Bře 04, 2014
 • Obrázek uživatele Kateřina
  Kateřina (anonym)

  Jsou proibiotika s obsahem vitamínu D a C a lepří než ty bez nich, anebo to je jedno?

  Lis 17, 2016
 • Obrázek uživatele Míla
  Míla (anonym)

  Jsou proibiotika s obsahem...je to jedno.

  Lis 17, 2016
 • Obrázek uživatele Ivana
  Ivana (anonym)

  Jsou proibiotika s obsahem...Já bych naopak řekla, že céčko navíc se vždycky hodí.

  Lis 23, 2016
 • Obrázek uživatele Rozárka
  Rozárka (anonym)

  Já piju a jím mléčné výrobky, jen české výroby, a můžu říct, že jsem v pohodě. Ovšem jsou jedinci, kteří naopak mléčné výrobky nesnesou, a tam jsou asi pak nějaké doplňky na místě.

  Lis 27, 2016
 • Obrázek uživatele Sally
  Sally (anonym)

  Mám potravinářskou alergií, která vyvolává nebezpečné otoky, teploty, průjem....po sdělení lékaře, že takhle to bude u mě napořád jsem začala studovat podstatu této problematiky. Jen jedná lékařka uvedla, že to způsobuje zničená flóra což v mém případě je určitě častými antibiotiky... Začala jsem brát preventivně probiotika, alergie se uklidnila na půl roku v minulosti i dvakrát do týdne po přerušení probiotika se objevila reakce alergie ale jen malá. Znovu probiotika jím preventivně a alergie se uklidnila.

  Lis 28, 2016
 • Obrázek uživatele Tamara
  Tamara (anonym)

  Nejde ani tak o Céčko navíc, jako spíš Déčko navíc. Vitamín D totiž skoro žádná probiotika krom pharmaagency.cz nenabízejí.

  Čer 30, 2017
 • Obrázek uživatele Radovan
  Radovan (anonym)

  Mléčné výrobky jsou taky dobré, ale v dnešní době je medicína tak pokročilá, že probiotika vyřeší spoustu problému, bez následků, či vedlejších účinků. :)

  Čer 30, 2017
 • Obrázek uživatele Gera
  Gera (anonym)

  Nejde ani tak o Céčko...Sice chápu, že jde opět jen o reklamu, ale co máš proti sluníčku?

  Čer 30, 2017
 • Obrázek uživatele Luke
  Luke (anonym)

  Hlavně, když ty probiotika se mohou užít během antibiotik, tak je to ta největší služba. My teď brali enterol.

  Zář 24, 2017
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  Hlavně, když ty probiotika...Na Enterol je tak nepříjemná agitka, že ten bych nekoupila ani omylem. Dneska jsem začala brát ATB, koupila si osvědčená probiotika na 10 dní za 72.-Kč a vím, že budu v pohodě.

  Zář 25, 2017
 • Obrázek uživatele Tinkuska
  Tinkuska

  Našla jsem si probio C+D na www.pharmaagency, zaujal mě hlavně vitamín D v kombinaci s C. Určitě bude výborný na imunitu.

  Říj 08, 2017
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  Našla jsem si probio C+D na...Tak zobej dealerko.

  Říj 08, 2017
 • Obrázek uživatele Dita
  Dita (anonym)

  Milí, prosím o vaše zkušenosti. Užívání probiotik jen při ATB nebo i preventivně? A pokud možno, zkušenosti s OMX probiotiky? Děkuji moc!

  Dub 10, 2018
 • Obrázek uživatele Nika
  Nika (anonym)

  Dito, rozhodně i preventivně... Jako víte co, ono při ATB je už až mnohdy pozdě. Na preventivné užívání jsou vhodná OMX probiotika https://www.omxprobiotika.cz/

  Čer 01, 2018
 • Obrázek uživatele :DDD
  :DDD (anonym)

  Dito, rozhodně i..."Irini, 1.6.2018 22:08:55, I.61.14, Ahoj, k tomu to problému ti probiotika určitě doporučím... kup si OMX probiotika .omxdebilprobiotika.cz/ a pak je užívej i preventivně, předejdeš těmto problémům...

  Čer 01, 2018
 • Obrázek uživatele Viktorie
  Viktorie (anonym)

  kdysi jsme je brala jenom současně s antibiotiky, ale teď je beru každý den už půl roku vkuse

  Kvě 13, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama