Reklama

Češi berou třikrát víc antidepresiv než před sedmi lety

Moderní česká společnost trpí stále častěji nemocemi mozku. Hlavně u nemocí, kde hraje roli stárnutí a stres, se výrazně zvyšuje počet pacientů a tím i objem předepsaných léků. Podle odborníků má na rostoucí počty pacientů vliv také ochota psychické obtíže řešit. Vyplývá to ze statistik Svazu zdravotních pojišťoven ČR (SZP).

Trittico, Cipralex a Elicea byly tři nejčastěji předepisované léky na deprese v roce 2019. Hned za nimi jsou Sertralin, Citalec a Zoloft. Celkový objem obvyklých denních dávek se vloni vyhoupl na 242 milionů. To odpovídá více než 600 tisícům léčených pacientů léčených po celý rok. Pro srovnání: v roce 2012 byl počet dávek méně než třetinový (73 milionů), což by odpovídalo necelým dvěma stům tisíc pacientů.

 „Na rozdíl od jiných nemocí souvisejících s mozkem, u depresí jde indikace napříč věkovými skupinami. Svou roli hraje rostoucí stres a tlak, ale také postupná destigmatizace psychických onemocnění. Lidé se zkrátka už nestydí dojít k psychiatrovi,“ vysvětluje Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven. Faktorem podle něj je i to, že moderní léky na depresi již nemají takové dopady na schopnost pracovat a normálně fungovat. „Při pohledu na vývoj ve státech západního světa, zejména USA, lze nejspíš očekávat, že se růst braní antidepresiv nezastaví. Je ale na místě varování: stále jsou to léky se všemi souvisejícími dopady. Rozhodně ne pilulky instantního štěstí, které vyřeší problémy, jež často stres vyvolaly,“ dodává.

Mezi onemocnění mozku, kterého za posledních sedm let výrazně přibylo, patří také Alzheimerova choroba. Celkový nárůst počtu pacientů činil 85 %, ze 14 tisíc v roce 2012 na aktuálních téměř 26 tisíc pacientů. Také zde se očekává, že bude jejich počet narůstat s tím, jak populace postupně stárne, protože pravděpodobnost výskytu této nemoci s věkem rapidně roste.

Nemocí, která je v populaci zastoupena a léčena zhruba ve stejné míře jako před sedmi lety, je epilepsie. Epilepsie vzniká už v dětském věku. Zejména po selhání první linie léčby může jít o závažný život ohrožující stav, kdy se s každým záchvatem prohlubuje poškození mozku. Cílem léčby je proto prevence vzniku atak a stabilizace pacienta. To se naštěstí díky moderní léčbě poměrně dobře daří. S lepšími léky ovšem rostou náklady na jednoho pacienta.

Reklama

TZ

Reklama

Komentáře

Věrka (Pá, 28. 2. 2020 - 15:02)
Na Barrandově říkali i na Novinkách jsem četla, že Češi berou antidepresiv 6x víc, ne3x! Jsou to, odpusťte, magoři. Když do nás ze všech stran budou hustit, že je moderní skákat z okna apod, že jinde to taky dělají, bude se objevovat čím dál víc tydýtů, co začnou skákat taky. Stejné to bylo s drogama. Zprávy odevšad na mne dělaly dojem, že doslova čekáme, až to přijde i k nám, dokonce jako bychom se už nemohli dočkat. To samé je s rostoucím násilím, to už se u nás aky ujalo, už jsme tak daleko, že se členové rodin znásilňují, vraždí mezi sebou, už se začíná střílet v školách atd.atd, protože v opakujících se vlnách jsme zprávami, co hrozného se děje ve světě masírováni odevšad od rána do večera. Horory ze všech stran, pořád. A pak nepolykej antidepresiva! Tím stejným způsobem jsou propagovány a nám vnucovány, vsugerovávány rakovina, ptačí chřipka, BSE, vichřice, horory o sněžení (ono sněží! a v únoru!), zvýšené hladiny řek, objevila se úplavice! A jiné "strašně životy nás všech ohrožující" hrozné VÝMYSLY. A jako by to nestačilo, tak tomu všemu momentálně vévodí jakýsi virus tak moc, že blázni bez mozků skupují potraviny, tak jsou vyplašení. Nechápou, že to všecko má plně jiné pozadí - odvádět pozornost od skutečných problémů + že kdosi má zas málo peněz, potřebuje se napakovat víc, už stojí rouška prý i 1200Kč. Lidi, mějte zdravý rozum, to vás baví, nechat se sebou cvičit až tak moc??? Asi máme svých problémů, které by se měly řešit, málo? Musí nám kdosi záměrně vymýšlet další? A my se toho tak aktivně zúčastňujem, místo abychom si udělali svůj názor a neblbnuli taky? Kdo chce ještě víc peněz, no tak ať si těch antidepresiv navyrábí celé vagony, ať se tím ty firmy nacpou samy! Ať si navyrábějí masek proti koronavirům a oblečou se do nich třea i s nohama, co my s tím? A nějaký "dobrák" nás chce strašit ještě víc - prý ty roušky nepomáhají, prý, jsem už četla. No neumí si ti mamonáři připravit pěkný základ, aby vydělávali ještě víc? V každém případě jim to v hlavách určitě myslí víc než těm, kteří už z toho všeho jí tolik prášků.
No to jsem zvědavá, jestli se to otiskne...
Reklama