Rutin a jeho význam pro zdraví

Rutin je typ bioflavonoidu, který se vyskytuje v černém čaji, v pohankových otrubách, v mnoha citrusových plodech (v bílé dužině) a dokonce i v jablečných slupkách. Je také dostupný jako doplněk stravy. Rutin pomáhá tělu využívat vitamín C a vyrábět kolagen (stavební blok pojivových tkání), může být použit při léčbě stavů jako jsou hemoroidy, vysoký krevní tlak (hypertenze) a může také pomoci snížit hladinu cholesterolu. Doporučená denní dávka rutinových doplňků podle Nutritional- Supplements-Health-Guide.com je dvě 500mg tablety denně.

Silné krevní cévy

Dr. Andrew Weil, mezinárodně uznávaný lékař celostní medicínt, poukazuje na to, že rutin může být velmi užitečný při léčbě cév při takových onemocněních jako jsou hemoroidy. Rutin má  schopnost udržovat kapilární pružnost a sílu. Kapiláry jsou nejmenší krevní cévy v těle, a když se v anální oblasti zatěžují kvůli nadváze nebo těhotenství, chronickému průjmu, zácpě nebo z jiných důvodů, výsledky jsou zduřené cévy nebo hemoroidy. Health -Guide.com tvrdí, že rutin je při těchto problémech “široce používán“.

Antioxidant

Rutin je považován za antioxidant, což znamená, že se váže na škodící volné radikály v těle a neutralizuje je. Podle American Heart Association (AHA) uvolňují volné radikály LDL cholesterol do plaků, což může blokovat tepny a zabraňovat normálnímu toku krve (stav známý jako ateroskleróza). Zablokované tepny mohou vést k srdečním onemocněním a mrtvici.

Avšak AHA varuje, že u doplňků rutinu - anebo jiných antioxidantových doplňků - nebylo (od roku 2010) klinicky prokázáno, že snižují aterosklerózu, avšak požívání stravy s vysokým obsahem rutinu a jiných antioxidantů z ovoce a zeleniny bylo prokázáno jako účinné při snížování množství cholesterolu a tím i aterosklerózy v mnoha vědeckých studiích.

Meniérová nemoc

Podle lékařské literatury  Physicians' Desktop Reference (PDR) lze rutin použít také při léčbě Menierovy nemoci, což je stav, který způsobuje zvonění v uších (tinnitus), závratě a občasnou ztrátu sluchu.

Zdroj: https://www.livestrong.com/article/105946-benefits-rutin/

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama