Spirulina nebo chlorella?

Sladkovodní řasy chlorella a spirulina obsahují esenciální aminokyseliny, mastné kyseliny, vlákninu, vitamíny a minerály. Obě dvě vám mohou pomoci při zažívacích potížích, podpoře imunity, růstu vlasů a nehtů či při ochraně před radioaktivním zářením. V jakých případech je vhodné užívat spíš spirulinu a kdy chlorellu?

Spirulina je ideální, pokud chcete doplňovat bílkoviny (pro sportovce, pro vegetariány, při redukčních dietách, při podvýživě), jelikož jich obsahuje více než chlorella. Je jejich nízkokalorickým zdrojem, takže se nemusíte bát přibírání tuku.
Spirulina je lepším zdrojem kyseliny gama-linolenové, esenciální nenasycené mastné kyseliny. GLA pomáhá při vytváření prostaglandinů. Má protizánětlivé účinky. Má vliv na kvalitu pokožky, vlasů a nehtů. Uvádí se také pozitivní vliv na menstruační obtíže, udržení funkčnosti a zdraví kloubů, a co bude zajímat především aktivní sportovce, zrychlenou regenerací organismu, jenž má vliv na svalový růst. Nelze opomenout ani pozitivní účinky na kardiovaskulární systém a regulaci hladiny cholesterolu.

Chlorella je ideální pro detoxikaci, jelikož obsahuje 10X více chlorofylu, který má čistící účinek na  trávicí a vylučovací systém, což zahrnuje čištění krve, lymfy, ale i vnitrobuněčných tekutin. Berte denní dávku ráno najednou po dobu několika týdnů. Jelikož chlorella je lepším zdrojem železa a chlorofylu, je vhodnější při chudokrevnosti.
Chlorella obsahuje speciální růstový faktor CGF. Jedná se o vitalizující složku, která se nachází pouze v chlorelle. Je to komplex peptidů a nukleových kyselin. Tato substance podporuje regeneraci buněk a buněčný růst. CGF dělá z chlorelly unikátní produkt, protože unavené buňky doslova oživuje. Při únavě a regeneraci organismu je tedy vhodnější volbou chlorella.

Kdy řasy neužívat:
Pokud se spirulinou či s chlorellou teprve začínáte, začněte malými dávkami. Vzácně se totiž může vyskytnout alergie. Pokud vás po prvním pozření přepadnou jakékoli alergické symptomy (svědění, vyrážka, apod.), daná řasa pro vás není vhodná.
Jedinci trpící fenylketonurií nesmějí užívat spirulinu.
Pokud trpíte některou autoimunitní chorobou řasy nedoporučujeme. Teoreticky by vám kvůli posílení imunitního systému mohla přitížit.
Pokud užíváte léky, jste těhotná či kojíte, poraďte se se svým lékařem, zda je užívání chlorelly či cpiruliny pro vás vhodné. Obecně jsou obě potraviny v těhotenství bezpečné, ale jiný stav s sebou přináší spoustu individuálních projevů, jako např. různé alergie. Není vhodné brát řasy během těhotenství a kojení v detoxikačních dávkách, jelikož detoxikace organismu matky není během těhotenství akojení žádoucí žádoucí.

Řasy spirulinu i chlorellu můžete užívat dlouhodobě jako tzv. green food pro doplnění všech potřebných živin, minerálů a vitamínů z přírodního zdroje.

Autor: MK

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama