Suplementy (potravinové doplňky) při posilování

Na trhu je k dostání několik potravinových doplňků, o kterých se tvrdí, že rozvíjí svalovou sílu a zvětšují objem. Mnohá z těchto tvrzení však nejsou založena na vědeckých poznatcích. Investování do těchto neefektivních suplementů může být proto pro silového sportovce ztrátou peněz. Doplňky, jako kreatin, větvené aminokyseliny a L-karnitin, pokud se užívají správně, jsou však považovány silovými sportovci za přínosné.

Podle průzkumu užívá potravinové doplňky 89 procent sportovců první ligy, a to včetně nápojů a tyčinek jim určených. Přibližně 47 procent navíc užívá multivitaminy a 37 procent užívá kreatinové suplementy.

Kreatin
Kreatin je derivovaná aminokyselina (z argininu, glycinu a methioninu), která je obsažena v mase a rybách, a syntetizována v játrech, slinivce a ledvinách. Protože má významnou funkci při metabolizmu ATP, kreatinové doplňky teoreticky zvyšují stupeň a míru absorpce kreatin fosfátu (PCr - sloučenina kreatinu a kyseliny fosforečné) do svalových buněk, čímž dochází ke zvýšení svalového výkonu. PCr usnadňuje resyntézu ATP, a poskytuje tím energii během cvičení vysoké intenzity. Výsledkem je rovnost mezi spotřebou a zásobováním ATP. PCr dále zvyšuje sílu svalové kontrakce a oddaluje únavu během anaerobního cvičení tím, že eliminuje ionty vodíku uvnitř buněk, které vznikají při tvorbě laktátu.

Množství kreatinu v kosterních svalech člověka se běžně pohybuje v rozmezí od 90 do 160 mmolů/kg (milimolů na kilogram svalu) v suchém svalu. Účinnost kreatinových doplňků se zřejmě v závislosti na základních hladinách kreatinu mění, přičemž platí, že čím je u daného cvičence nižší hladina kreatinu, tím větší je u něj účinek kreatinových doplňků. I když se objevily informace, že užívání kreatinu vede k nadměrnému výskytu svalových křečí, nebyly žádné vedlejší účinky vědecky potvrzeny.

Více než čtyřiadvacet studií došlo k závěru, že kreatinové doplňky spolu s tréninkem zvyšují úroveň svalové síly i nárůst svalové hmoty. Příčinou tohoto zvýšení může být několik mechanizmů, včetně účinku na syntézu bílkovin, metabolizmus a transkripční projev na genetické úrovni.

Vědci zastávají teorii, že pětidenní dávka ústně podávaných 20 gramů denně zvyšuje přítomnost kreatinu ve svalstvu o 20 procent a výrazně urychluje regeneraci PCr po intenzivní svalové kontrakci.

Siloví sportovci zaznamenali po užívání kreatinových suplementů í v dávkách od 20 do 30 gramů denně zlepšení výkonu jak u krátkého cvičení vysoké intenzity, tak u cvičení až do vyčerpání.

Dlouhodobě užívané suplementy při posilování vedou u netrénovaných žen k většímu rozvoji svalové síly. Dvanáct týdnů s kreatinovými doplňky a náročným silovým tréninkem zvyšuje u zdravých mužů nárůst aktivní tělesné hmoty, zlepšuje fyzický výkon i svalovou morfologii. Náročným silovým tréninkem máme na mysli tréninkové jednotky vyšší kvality.

Krátkodobé užívání kreatinu vede jak ke zvýšení maximální síly, tak ke zdokonalení vzpěračského výkonu.

Aminokyseliny s rozvětvenými řetězci
Mezi aminokyseliny s rozvětvenými řetězci patří tří esenciální aminokyseliny (leucin, izo-leucin a valin), kterých je zapotřebí pro udržování svalstva i hladiny glykogenu. Přírodním zdrojem těchto aminokyselin jsou např. mléčné výrobky, maso, syrovátka nebo vejce. Někdy se kvůli své důležité funkci při svalovém metabolizmu konzumují izolovaně, a to v podobě potravinových doplňků. Studie ukázala, že užívání aminokyselin s rozvětvenými řetězci v podobě suplementů v průběhu čtyř týdnů náročného silového tréninku zmírňuje počáteční pokles síly i výbušnosti.

L-karnitin
Karnitin je u lidí syntetizován v játrech a ledvinách. Jeho přírodním zdrojem jsou mléčné výrobky a maso. L-karnitin (doplňková forma karnitinu) šetří svalový glykogen tím že přenáší volné mastné kyseliny do mitochondrií, čímž podporuje tvorbu energie z tuků (oxidací mastných kyselin). L-karnitin oddaluje pocit únavy, neboť redukuje hromaděn svalového laktátu, které je spojováno se cvičením.

Některé studie potvrdily, že L-karnitin užívaný během cvičení (2 až 6 gramů denně snižuje respirační kvocient - poměr vydechovaného oxidu uhličitého vzhledem k přijaté mu kyslíku v plicích, což znamená, že energie byla vyrobena z mastných kyselin, a ne ze sacharidů. Jiné studie zaměřující se přímo na měření svalového glykogenu a laktátu (biopsií a analýzou krevní plazmy) však nezaznamenaly za stejných podmínek (tedy 6 gramů L-karnitinu denně) žádnou náhradu glykogenu ani redukci hladiny laktátu. L-karnitin- L-tartrát (sloučenina karnitinu a kyseliny vinné je v těle zdrojem L-karnitinu) užíváný zdravým mužem jako doplněk po dobu tří týdnů redukuje množství svalových poškozen způsobených cvičením, zanechává větší množství nedotčených receptorů pro hormonální reakce, snižuje pocit svalové bolesti i nárůst volných radikálů (atomy nebo sloučenin; s nepárovými elektrony, které jsou údajně příčinou buněčných poškození).

Abyste docílili maximálních anabolických reakcí, je nutno brát v úvahu několik důleži tých faktorů. Mezi tyto faktory patří silový trénink, přítomnost aminokyselin, načasová ní příjmu suplementů nebo makroživin bezprostředně před i po tréninku, a přítomnos inzulinu. K vytvoření hormonálního prostředí, které podporuje regeneraci po zátěži, by měl sportovec přijímat obojí, jak bílkoviny, tak sacharidy, a to bezprostředně před i pc tréninku. I když je potřeba provést ještě více výzkumů zabývajících se adaptací organizmu na posilování a výživu, dosavadní poznatky ukazují, že dodávka bílkovin a sacharidů podporuje v kombinaci s tréninkem růst svalové hmoty. Na trhu je sice několik potravinovýcl doplňků, které slibují rozvoj síly i nárůst svalové hmoty, jen u jediného z nich však byla vědecky prokázána jeho účinnost. Jedná se o kreatin, který je pro rozvoj síly sportovci prokazatelně přínosný.

Zdroj: Posilování od A do Z - nakladatelství Cpress

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (81)

 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  ahoj, mam dotaz. Zvysuje kreatin u zen jen svalovou silu, nebo nejak vyrazne i hmotu? Rada bych jeste prosla dvermi. diky :o)

  Říj 09, 2008
 • Obrázek uživatele def
  def (anonym)

  ahoj, nevim jak je to u žen, ale kreatin způsobuje to, že když ho bereš, tak ti zavodní svaly, a ty jsou pak lépe vyživovány - tzn. že přiberete na váze(ne na tuku). No a s přibráním té vody samozřejmě(při cvičení-silovém) naberete i hmotu... Pozn: nikdy by mě nenapadlo, že by kreatin chtěly brát i ženy(kromě kulturistek:)

  Říj 09, 2008
 • Obrázek uživatele patrik22
  patrik22 (anonym)

  Ahoj Petro dvermi projdes kreatin neni doping =) takze bez obav, pokud se vsak chces vyhnout zavodneni a pokud tvuj trening ma byt spise vytrvalostniho charakteru pak doporucuji creatine pyruvat naberes silu zlepsis vytrvalost a svaly se nezavodni, nebo jeho drazsi variantu mozna i ucinejsi ethyl ester

  Říj 09, 2008
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Já užívám superfoods a je to fajn! Viz. greenfoods.cz

  Čer 13, 2009
 • Obrázek uživatele mezi doplňky patří i kloubové preparáty?
  mezi doplňky pa... (anonym)

  jedna z prvních věcí, které mi byky doporučeny v poslivoně byla výživa pro klouby, protože už nejsem nejmladší a budu je zatěžovat jinak než dřív, takže jsem brala curenzym a zatím můžu zaklepat, žádné bolesti (kromě těch tréninkových) nemám.

  Kvě 13, 2010
 • Obrázek uživatele Šimi
  Šimi (anonym)

  jedna z prvních věcí,...Hlavně už jdi s curenzymem někam. Je vidno, že postupně je na vše. Zamořuješ všechny diskuze. Ještě před týdnem tu žádný curenzym nebyl a nyní už to čtu asi po čtvrté,jak je skvělý na vše možné. Je to jasný spam.

  Kvě 13, 2010
 • Obrázek uživatele Milý šimi
  Milý šimi (anonym)

  Hlavně už jdi s curenzymem...nevím, kdo kde co píše a je mi to srdečně jedno. Podělila jsme se o svou zkušenost s curenzymem, protože mi pomohl. reklam je tu opravdu dost, někdo tu dokonce nechává reklamní linky, tak se nenavážej do mě.

  Kvě 18, 2010
 • Obrázek uživatele pro Iron man
  pro Iron man (anonym)

  Hopíku, Curnzym ti na klouby určitě nepomůže, je k ničemu. Ale je na něm dobré, že ti ho asi nenajdou v testech. Tak aspoň tě nediskvalifikují, když už jsi se nechal napálit.

  Čer 28, 2010
 • Obrázek uživatele pitak.petr@seznam.cz
  pitak.petr@seznam.cz (anonym)

  VŮBEC se v článku nemluví o tom že v západní Evropě je creatin přísně sledován a není volně prodejný jako v ČR. a neměl by se užívat déle jak 3 měsíce, protože jeho nadměrná spotřeba způsobuje u mužů nádory na varleti, rakovinu prostaty a podobné svalové problémy.

  Kvě 17, 2012
 • Obrázek uživatele Kamil
  Kamil (anonym)

  Hoj, chtěl bychse zeptat s kreatinem pro nactileté..je mi 17 a rád byl trochu nabyl svaly. Je pro mě vhodný například tehle http://www.fit-pro.cz/kre-alkalyn-2500-kreatin-120-kapsli-olimp balik? dík :)

  Zář 10, 2013
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Dobrý den, záleží na tom, v jaké fázi jste. Pokud s cvičením začínáte, podpořil bych svalový růst "pouze" gainerem (např. http://www.fitnessonline.cz/sacharidy-gainery/weider-crash-weight-gain-3kg/). Pokud již nějakou dobu cvičíte a nemůžete se hnout dál, je použití kreatinu vhodné. Představuje to však zátěž pro játra, proto je dobré vypustit alkohol

  Bře 10, 2015
 • Obrázek uživatele Tomik
  Tomik (anonym)

  ahoj, mam dotaz. Zvysuje...Presne jak napsal def :) jak casto chodis cvicit ? nebo jej uzivas jenom tak ?

  Kvě 23, 2015
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Dvakrat tydne do toho chodim na badminton a brusle :) procpak ?

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele Alka
  Alka (anonym)

  Určitě je velice individuální používání suplementů. Já je při posilování používám. Nakupuji je na http://www.suplementy.cz.

  Čer 21, 2015
 • Obrázek uživatele renda
  renda (anonym)

  http://www.fitnessmuscle.eu/kategorie/proteiny/proteiny-75---85/allmax-allwhey-protein-2250g nejlepsi z nejlepsich tady ten produkt urcite bych ho chtel vsem doporucit kdo chteji nejaky ten suplement mit doma

  Dub 17, 2016
 • Obrázek uživatele Ales
  Ales (anonym)

  Allwhey je velice kvalitni produkt kvalitni ceska vyroba 81% bilkoviny a skvela cena, tak jej pouzivam a jsem moc spokojeny.

  Dub 17, 2016
 • Obrázek uživatele Pepin
  Pepin (anonym)

  Ahoj Petro dvermi projdes...urcite se nemas ceho bat :D doping to fakt neni

  Dub 24, 2016
 • Obrázek uživatele Josef32
  Josef32 (anonym)

  Fitnessmusle.eu je super eshop, hodne od tam beru i pro kamose a oblibeny je allwhey 81% bilkovin je prece jen dost pro vsechny frajery co cvici.

  Dub 24, 2016
 • Obrázek uživatele Pepko
  Pepko (anonym)

  ahoj, nevim jak je to u žen,...Tohle jsem zrovna potreboval pribral jsem 4,5 kila a vypadam uplne jinak nez jsem vypadal za coz tyhle odborniky chvalim :)

  Dub 24, 2016
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  4,5 kila je dost, taky bych takhle chtel, urcite allwhey vyzkousim.

  Dub 28, 2016
 • Obrázek uživatele Renik
  Renik (anonym)

  to je, je videt jak to je kvalitni vyrobek, hlavne cvicit, cvicit, cvicit.

  Dub 28, 2016
 • Obrázek uživatele Hanak
  Hanak (anonym)

  Suplementy uzivam den co den a citim se skvele, kdyz telo neco vyprodukuje je treba mu to dodat, a kdyz nedodame jidlem tak suplementy tomu pomohou :)

  Kvě 19, 2016
 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  Musi byt ale kvalitni zadne nahrazky :D drahe mohou byt take sunky, jde o to se podivat na slozeni a zjistit si co ma a nema byt v kvalitnim vyrobku :)

  Kvě 24, 2016
 • Obrázek uživatele Aleš
  Aleš (anonym)

  Tak si poradne precti slozeni a uvidis. http://www.fitnessmuscle.eu/kategorie/proteiny/proteiny-75---85/allmax-allwhey-protein-2250g TOP

  Kvě 24, 2016
 • Obrázek uživatele Renda
  Renda (anonym)

  Aleši, výběr skvělý. Protein ma 81% bílkovin a je to top ve své kategorii.

  Kvě 29, 2016
 • Obrázek uživatele Arnost
  Arnost (anonym)

  Je fakt nejlepší.. http://www.fitnessmuscle.eu/kategorie/proteiny/proteiny-75---85/allmax-allwhey-classic-protein-2250g Cena/výkon proste lepsi nenajdete lidi !!

  Kvě 29, 2016
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  Arnoste, kvalitni proteinak, taky jej vsude kamaradum atd doporucuji.. jsou nadmiru spokojeni :)

  Kvě 30, 2016
 • Obrázek uživatele Frantisek
  Frantisek (anonym)

  Nojo zlaty tyhle vyrobky zadne dovoze z polska atd... Allwhey mam rad :) je to kvalitni 81% protein a jsem rad ze takoveho neco existuje.

  Kvě 30, 2016
 • Obrázek uživatele Moni
  Moni (anonym)

  A Piperine Forte? Slyšel někdo něco?

  Čer 05, 2016
 • Obrázek uživatele Jaro
  Jaro (anonym)

  Ano, ja jsem slyšel... Moje žena pořad o tom říkala.. Nakonec jsem ji to koupil. Asi je spokojená.. Ale nevím nechci o tom už slyšet navíc.

  Čer 05, 2016
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Jo allwhey je super vyrobek.. :) beru jej uz druhym mesicem a narust svalovky je videt. davam do toho vsechno makam na 100% stravuji se skvele i timto proteinem a je to citit a videt.

  Čer 20, 2016
 • Obrázek uživatele ALois.
  ALois. (anonym)

  Presne tenhle taky ma bratr a rikal ze je dobry. prichutove jsem ochutnal a zadna pachut umela. a pribral uz celkem dost na svalovce coz je dost potesujici :)

  Čer 24, 2016
 • Obrázek uživatele Arnostek
  Arnostek (anonym)

  Vanilka je TOP. prichut mi naprosto chutnala a nemohl jsem si na nic stezovat. nabiram pouze svalovou hmotu to jsem si vzdy pral a jsem v klidu, hlavni je vydrzet a jit si za svym cilem

  Čer 24, 2016
 • Obrázek uživatele Petrcz
  Petrcz (anonym)

  Já mám čokoládu od allwhey a je to fakt mazec, když se člověk dobře stravuje a do toho také jí zdravé jídlo jak má tak se výsledky dostavují kupodivu rychle :)

  Čer 28, 2016
 • Obrázek uživatele Daniel
  Daniel (anonym)

  Jo allwhey je pecka hlavne 81% ciste bilkoviny a zadny smejd jak v jinych pripravcich. :)

  Čer 29, 2016
 • Obrázek uživatele Patrik
  Patrik (anonym)

  Je to proste kvalita. Tady si nikdo na to nemuze stezovat jen kdyby na tuhle znacku byl vysazenej.

  Čer 29, 2016
 • Obrázek uživatele Marcel
  Marcel (anonym)

  Tak kvalitnejsi pripravek nenajdete, je to 81% bilkovin a to je parada ja si nemam na co stezovat

  Črv 02, 2016
 • Obrázek uživatele Frantisek
  Frantisek (anonym)

  Jedine kde jej koupit je tuhle : http://www.fitnessmuscle.eu/kategorie/proteiny/proteiny-75---85/allmax-allwhey-protein-2250g?gclid=CjwKEAjwqJ67BRCzzJ7Hy-LYlFYSJABwp9PGP8oIj66ecIxze97vKvwbRKzhZ2Ja4oB37u2B7p0W4xoCsEnw_wcB?nice_url=kategorie%2Fproteiny%2Fproteiny-75---85%2Fallmax-allwhey-protein-2250g jinde ani flok

  Črv 02, 2016
 • Obrázek uživatele dobrý den
  dobrý den (anonym)

  Prosím o radu jak zpevnit svalstvo u staršího člověka který nemůže tolik cvičit , velice děkuji za rady.

  Črv 03, 2016
 • Obrázek uživatele world
  world (anonym)

  Prosím o radu jak zpevnit...DObrý den - jeďte lehčí váhy a více opakování:-)

  Črv 13, 2016
 • Obrázek uživatele Geesk
  Geesk (anonym)

  Zdravíčko, jsem nováček ve cvičení a myslím si, že je čas už začít používat nějaký protein. Moje otázka je: Jaký by jste mi poradili plus kdy je nejlepší čas začít užívat suplementaci? Děkuji G

  Črv 15, 2016
 • Obrázek uživatele raubíř
  raubíř (anonym)

  Mrkni na youtube - třeba supertrener, nebo kulturistika.cz. Je toho spoustu a musíš vyzkoušet, co na Tebe platí a co Ti nevyhovuje.

  Črv 16, 2016
 • Obrázek uživatele Aleš
  Aleš (anonym)

  Ahoj geesku.. divej zalezi na kazdem co si kdo poridi ale ja bych bral urcite 81% bilkovinovy napoj. je to nejlepsi co muzes v dnesni dobe brat.. koukni se na allwhey, ja uz jej mam 3ti mesic a jsem spokojeny. beru jej prevazne po treninku nekdy i jako svacu mezi snidani a obedem.

  Črv 19, 2016
 • Obrázek uživatele Geesk
  Geesk (anonym)

  Ahoj geesku.. divej zalezi na...díky Aleši za tip. Něco jsem si vyhlédl a rozhoduji se mezi tím právě. Dámm vědět až si něco koupím. Ještě jednou díky za radu!

  Črv 21, 2016
 • Obrázek uživatele Geesk
  Geesk (anonym)

  Ahoj geesku.. divej zalezi na...díky Aleši za tip. Něco jsem si vyhlédl a rozhoduji se mezi tím právě. Dámm vědět až si něco koupím. Ještě jednou díky za radu!

  Črv 21, 2016
 • Obrázek uživatele Aleš
  Aleš (anonym)

  Ahoj, jeste se koukni na 100%whey protein od gonutrition. taky vyborna volba k tomu klasika arasidove maslo a jsi v klidu :)

  Črv 23, 2016
 • Obrázek uživatele Alois.
  Alois. (anonym)

  Tak gonutrition je dlouho dobra znacka. i prodavaci my jej vzdy chvali.

  Črv 26, 2016
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  To je kvalitni znacka. testy tehle znacky vysly velice pozitivne !

  Črv 26, 2016
 • Obrázek uživatele Tomaso
  Tomaso (anonym)

  Ja bych chtel taky doporucit whey protein gonutrition. k tomu mam bcaa+ a top vysledky.

  Črv 27, 2016
 • Obrázek uživatele Arnostek
  Arnostek (anonym)

  prosimte romane. kde jej kupujes ? ja se na nej dyl dival ted mi dosla vyplata tak rychle bych jej chtel objednat nez to rozhazim :D

  Črv 27, 2016

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama