Trpíte nedostatkem vitamínu D?

Věděli jste, že nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními? Právě v období chřipkových epidemií, kdy se spotřebují zásoby vitaminu D vytvořené díky slunečnímu záření v létě, bývá jeho hladina nejnižší. Zejména v zimních a jarních měsících trpí nedostatkem vitaminu D téměř 50 % naší populace. Nové poznatky o tomto vitaminu ukazují, že jeho nedostatek může mít vážné důsledky.

Vitamin D vzniká účinkem slunečních paprsků na kůži, je získáván ze stravy nebo jako vitaminový doplněk. Již dlouho je známo, že nedostatek tohoto vitaminu se projeví v dětství malformací kostí (rachitida). Nově byla prokázána celá řada jeho rolí v organismu, například jeho zásadní význam pro naši imunitu.  „Vitamin D umožňuje správně fungovat, množit se a rychle reagovat na infekci těm bílým krvinkám a dalším složkám imunity, které tuto obranu zajišťují. Působí stimulačně na imunitu vrozenou i získanou. Nové poznatky ukazují jeho klíčovou roli pro obranu proti infekčním onemocněním, například respiračním nemocem, jako je třeba chřipka. Mnoho studií ukazuje i na vyšší výskyt nádorových onemocnění prsou a střeva u lidí s nízkou hladinou tohoto vitaminu, stejně tak na zřetelně vyšší výskyt tzv. autoimunitních onemocnění, kdy se imunita obrací proti vlastním tkáním - příkladem je roztroušená skleróza,“ uvádí MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Vitamin D má význam pro správnou funkci mnoha orgánů
Nové poznatky také naznačují, že vitamin D hraje rozhodovací roli pro udržení zdraví kardiovaskulárního systému. Jeho nedostatek se považuje za nezávislý rizikový faktor některých onemocnění srdce a úmrtí na kardiovaskulární příčinu. Vysoký krevní tlak či diabetes II. typu jsou také zjišťovány častěji u lidí s nízkými hladinami vitaminu D. U starších osob nedostatek vitaminu způsobuje řídnutí kostí a vyšší pravděpodobnost zlomenin, ztrátu rovnováhy a pády, ztrátu svalové síly a svalové hmoty. U sportovců má vitamin D výrazně pozitivní vliv na objem, výkon a regeneraci svalů, postřeh a koordinaci pohybů.

Vitamin D a těhotenství
Léčba nízkých hladin vitaminu D působí pozitivně na plodnost, riziko osteoporózy u žen a celkový vývoj a růst plodu k normální porodní hmotnosti, dále na snížení výskytu některých komplikací jako je například těhotenská cukrovka a preeklampsie,“ doplňuje MUDr. Petr Podroužek, CSc.

Chcete vědět, jaká je vaše hladina vitaminu D?
Pouze 1 % lidí v ČR získá dostatek vitaminu D ze stravy. Současný životní styl a nedostatek slunečního záření po velkou část roku vede k omezení tohoto zdroje, proto je většinou nutné cílené doplňování vitaminu D v podzimních až jarních měsících.
Dostatek vitaminu D v organismu se zjišťuje laboratorním vyšetřením, které měří hladinu 25-hydroxyvitaminu D v plazmě. Pokud máte o vyšetření zájem, na krevní odběr přijďte nalačno, cca 12 hodin předtím nejezte a nekuřte. Je vhodné vypít 1/4 litru vody či neslazeného čaje. Výsledky lze vyzvednout další pracovní den po odběru krve.
Veškerá vyšetření provádíme i bez doporučení lékaře za přímou úhradu. Našim klientům se často nechce trávit čas v čekárně u lékaře a pak žádat, zda jim konkrétní vyšetření předepíše. Volí rychlejší cestu a navštíví rovnou naše odběrová místa. Jejich seznam a další informace naleznete na webu www.euclaboratore.cz.

Péče o zdraví je nejlepší investice!

Vitamín D3 můžete zakoupit na: https://www.001shop.cz/vitamin-d3-tekuty/

Komerční prezentace

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (30)

 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Slyšeli jste někdo o vigantolvitu? Známá mi ho doporučila na nedostatek Dčka, ale raději bych slyšelavíce zkušenností.

  Dub 18, 2018
 • Obrázek uživatele míla
  míla (anonym)

  Najdi si to tady, je tady plno diskusí s reklamou. Určitě tam i tato chemie je, já dávám přednost sluníčku.

  Dub 18, 2018
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Jo to by bylo super, ale moc na slunce nemůžu a jak jsem starší, potřebuji ho doplnit jinak

  Dub 23, 2018
 • Obrázek uživatele Na
  Na (anonym)

  Jo to by bylo super, ale moc...15 minut denně snad můžeš.

  Dub 24, 2018
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Ja kupovala před časem vigantolvit našim a jsou moc spokojení

  Dub 25, 2018
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  To neznám, kouknu se... a kde si to kupovala?

  Dub 27, 2018
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  To neznám, kouknu se... a...V papírnictví.

  Dub 27, 2018
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Slyšeli jste někdo o...Přímo na stránkách http://www.vigantolvit.cz/ najdeš odkaz ;)

  Dub 28, 2018
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Zeptám se raději lékaře, ty nabízené šmejdy si nech. Tam ani koukat nebudu.

  Dub 28, 2018
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Ok děkuji moc za tip, vyzkouším :)

  Dub 29, 2018
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Vyzkoušej a snad pomůže ;) měj se

  Dub 30, 2018
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Ok děkuji moc za tip,...Nepiš za mně, já nemám zájem!

  Dub 30, 2018
 • Obrázek uživatele MarlenkaM
  MarlenkaM (anonym)

  Vigantolvit užívám také, na sluníčko v létě nechodím, protože se hned spálím. Tak mi lékař doporučit doplňovat vitamín D.

  Lis 12, 2018
 • Obrázek uživatele Naďa
  Naďa (anonym)

  Jak dlouho by se měl vigantolvit brát ?

  Lis 14, 2018
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  Jak se pozná málo vitamínu D ?

  Lis 17, 2018
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Já na sluníčko chodím rádá, ale i přesto musím vitamín D doplňovat. To, že máte málo vitamínu D Vám zjistí lékař. Balení Vám vyjde cca na dva měsíce, obsahuje 60 tobolek.

  Lis 22, 2018
 • Obrázek uživatele MarlenkaM
  MarlenkaM (anonym)

  no každej nad tím totiž mávne rukou a myslí si, že když se vystavuje na sluníčku tak vitamín D načerpá ale bohužel to tak není. jako doplňků je spoustu ale vigantolvit děla značka která dělá i vigantol pro miminka takže se tam člověk nemá čeho bát tak jak tomu může být u jiných doplňků

  Pro 13, 2018
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  Kdyby jsem měla brát ty zaručeně nutné doplňky na všechno, nestačily by nám peníze na jídlo. A to je důležitější a dá se říct i levnější. Jen dobře vybírat, než zobat tuhle drahou chemii. A miminka dříve tyhle věci nepotřebovaly. A chytrá maminka je nekupuje, protože ví, co je pro dítě zdravější. JDI SE VYCPAT DEALERKO!

  Pro 13, 2018
 • Obrázek uživatele nono
  nono (anonym)

  Prosim tě, neplácej blbiny, zajdi si chvilku na slunce, každý den chodíš do školy a pokud nebydlíš v podzemním městě, tak si tě slunce najde. Necpi se chemií víc než je nutné a cpát tím mimino na to zapomeň

  Pro 13, 2018
 • Obrázek uživatele Miroslava
  Miroslava (anonym)

  No to je zase diskuze -_- ... mám li býti upřímná, tak nevím, co je na tom drahého, když budu konkrétní třeba na tom vigantolvitu, pořád vychází levněji než kdyby ste si měli kupovat to množství vajec a ryb jaké je potřeba při dnešních cenách ...

  Feb 16, 2019
 • Obrázek uživatele Chemička
  Chemička (anonym)

  Dnešní popolace totiž odsuzuje všechno co má "chemickou vazbu" :D neříkám, spoustu doplňků stravy je na dvě věci, sama třeba nesnáším komplex omega 3,6 a 9, protože tam výrobci dávají hlavně tu 9, což je převážně kyselina olejová. Ale v některých případech není na výběr. A hlavně co se týká vitamínu D, dostaváte stravou do sebe jen cca 25 %, zbytek musí být ze slunce, což v dnešní době, kdy jsou všichni zavření doma nebo v práci, má jen málokdo.

  Feb 24, 2019
 • Obrázek uživatele Léňa
  Léňa (anonym)

  Tak tohle mě hodně baví, hledám na netu názory lidí na nedostatek vitamínu D, zabývám se tím, mám na to práci ve škole, takže si troufám říct, že něco málo o tom vím. V dřívějších dobách nebyly počítače děti běhaly venku, dospělí taky netrčeli jen u televize, proto se problémy tak nevyskytovaly. Takže a mám vzkaz pro maminky. Pokud vám doktorka řekne, že potřebujete doplinit vitamín D, tak ho doplňtě jakkoli (i doplňky), hrozí vašemu miminku poškození kostí. Spousta doplňků je dneska už na přírodní bázi, takže žádná "chemie".

  Feb 25, 2019
 • Obrázek uživatele Pavlína
  Pavlína (anonym)

  Myslím, že každý z nás už někdy nějaké ty tabletky bral, ať už proti bolesti nebo na doplnění něčeho. Takže pokud se někdo zeptá jestli mám zkušenost s něčím, nebo jestli můžu něco doporučit, ráda odpovím, protože i já před tím než s něčím začnu, hledám informace, kde se dá, a nebudu hned odsuzovat. Za sebe vigantolvit doporučit nemůžu, jsem hodně aktivní venku, ale mému taťkovi vyhovuje.

  Feb 26, 2019
 • Obrázek uživatele Gita
  Gita (anonym)

  Na této diskuze jsem načerpala informace, pak jsem se koukla teda ještě na webovou stránku vigantolvit.cz, ale jsem téměř rozhodnutá si ho koupit.

  Bře 01, 2019
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  Jak píší ostatní, vigantolvit užívám i moje máma a za nás ho tedy mohu doporučit, sedí nám :-D

  Zář 25, 2019
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  Já jsem měla strach, aby nemělo dítě nedostatek. Tak jsem poctivě první rok dávala jednu kapku denně.

  Lis 26, 2019
 • Obrázek uživatele MAgda
  MAgda (anonym)

  Jednu kapku čeho jste dávala? Jakého vitamínu D?

  Pro 02, 2019
 • Obrázek uživatele Anka
  Anka (anonym)

  Holky, taky teda pocituju nedostatek vitamínu D... jak se ten vigantolvit užívá?

  Pro 03, 2019
 • Obrázek uživatele Vikka
  Vikka (anonym)

  Na doplnění Dcka mi doktorka napsala Vigantol. Ten mi sedne, krásně zabírá. Je ale na předpis, tak domluvit se s dr...

  Pro 22, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama