Udržujte rovnováhu vašeho hořčíku s vápníkem, vitaminem K2 a D

Jednou z hlavních výhod získávání živin z pestré celé stravy je to, že je mnohem méně pravděpodobné, že skončíte s nadměrným množstvím jedné živiny na úkor druhých.

Potraviny obecně obsahují všechny potřebné kofaktory a ko-živiny ve správném množství pro optimální zdraví. Pokud používáte doplňky, je potřeba, abyste měli trochu více informací o tom, jak se živiny synergicky navzájem ovlivňují.

Například je důležité zachovat rovnováhu mezi hořčíkem, vápníkem, vitamínem K2 a vitamin D. Nedostatek rovnováhy mezi těmito živinami je důvod, proč  doplňky vápníku byly spojeny se zvýšeným rizikem srdečního infarktu a cévní mozkové příhody, a proč někteří lidé zažíli toxicitu vitaminu D.

Část vysvětlení těchto nežádoucích vedlejších účinků je, že vitamin K2 udržuje vápník na jeho příslušném místě. Pokud máte nedostatek K2, přidaný vápník může způsobit více problémů tím, že  se hromadí na nesprávných místech. Stejně tak, pokud se rozhodnete pro orální užívání vitaminu D, je nutné také konzumovat K2 v potravinách nebo si  koupit doplňující vitamin K2. Užívání mega dávky vitaminu D bez dostatečného množství K2 může vést k příznakům toxicity vitaminu D, která zahrnuje nevhodné kalcifikace.

Zatímco ideální či optimální poměr mezi vitamíny D a K2 ještě nebyly objasněny, Dr. Kate Rheaume-Bleue navrhuje, aby na každých 1000 IU vitaminu D, které užíváte, jste užívali asi 100 mikrogramů K2, a možná dokonce 150-200 mikrogramů (mcg).

Hořčík může být ve skutečnosti mnohem důležitější než vápník, pokud zvážujete doplnění. Nicméně je důležité udržování vhodného poměru vápníku k hořčíku. Výzkum stravy jeskynního člověka ukázal, že poměr vápníku k hořčíku v potravě, byl 1:16. Američané obecně mají tendenci mít vyšší poměr vápníku k hořčíku v potravě, v průměru asi 3,5 : 1.

Hořčík také pomůže udržet vápník ve vašich buňkách, aby mohl dělat lépe svou práci. V mnoha ohledech slouží jako nutriční verze vysoce účinné třídy léčiv nazývaných blokátory kalciového kanálu, který se používají k léčbě vysokého krevního tlaku, angíny pectoris a poruch srdečního rytmu. Hořčík a vitamín K2 se také vzájemně doplňují, protože hořčík pomáhá snižovat krevní tlak, což je důležitá součást onemocnění srdce.

Takže kdykoliv užíváte některý z následujících minerálů či vitamínů: hořčík, vápník, vitamin D3 nebo vitaminu K2, je brát v úvahu i všechny ostatní, protože tyto mezi sebou synergicky spolupracují.

Zdroj: mercola.com

Potravinový doplněk pro podporu kostír Ultimate bone support  od firmy Solga obsahuje ve 2 tabletách:

Vápník (malát vápenatý, citrát a bisglycinát).......500mg
Hořčík (malát hořečnatý, citrát a bisglycinát)........250mg
Vitamín K 2 (menachinon) (obsahuje mléko a sóju)...32,5 ug
Bór (borát sodný, kyselina citronová)...........................1 mg
Zinek (bisgycinát).............................................................2,5 mg
Mangan (bisglycinát).......................................................1 mg
Měď (bisglycinát).............................................................250 ug
Vitamín D( 1000 IU, D3)..................................................12 ug
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama