Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Vitamín C a zdravé oči

Vzhledem k roli v syntéze kolagenu je vitamín C nezbytný pro integritu pojivových tkání oka.

Oční tkáň je velmi náchylná k poškození volnými radikály a k oxidaci, potenciálně způsobující šedý zákal (kataraktu) či degeneraci žluté skvrny (maskulární degeneraci).

Mnoho studií potvrzuje užitek vitamínu C na šedý oční zákal. Jedna studie hlásila, že většina pacientů, kteří užívali 1000 mg vitamínu C denně, neměla další zhoršení šedého zákalu dokonce ani po 10 letech. Bylo to nepochybně též dáno tím, že vitamín C zvyšuje produkci glutathionu, mocného antioxiadantu v oční tkáni.

Vitamín C též chrání před poškozením zraku u diabetiků (retinopatií) tím, že snižuje glykaci (poškození cukrem) oční tkáně a též snižuje hladinu sorbitolu, který se u diabetiků hromadí a způsobuje ztrátu ochranných živin z čočky. Předpokládá se, že je třeba minimálně 1000 mg vitamínu C denně k udržení potřebné hladiny vitamínu C v oční čočce.

Zdroj: Solgar
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele výživa pro oči
  výživa pro oči (anonym)

  Mám velmi dobrou zkušenost s užíváním oční výživy. Ocutein Brillant obsahuje 25mg luteinu, který regeneruje a zostřuje zrak. Již po měsíci jsem cítila výrazný rozdíl, více zaostřuji a když řídím v šeru, tak vidím o dost lépe.

  Lis 15, 2012
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Super tipy děvčata na Ocutein Brilant, koupila jsem si a ostrost vidění a moc děkuji opravdu mi zabral snad po necelém měsíci užívání. Nyní jsem si v lékárně zakoupila v balení s očními kapkami a antistatickým ubrouskem.

  Lis 28, 2013
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  Super tipy děvčata na...Používám vitamíny Selen, kde kromě luteinu je i hodně Céčka a další věci. http://shop.peknyzivot.cz/Doplnky-stravy/Imunitni-system/SELEN-PLUS-Kapsle-s-brusinkovym-extraktem-pro-ochranu-bunek.html

  Lis 28, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama