Vitamín D jako pomocník při pádu

Asi každý z nás už někdy v životě upadl. Odřené koleno nebo lokty jsou součástí „povinné výbavy“ snad každého dítěte a zakopnout mnohdy i o vlastní nohu může také dospělý. V takovém případě přichází na řadu vitamin D!

Pád určitě není nic příjemného, nicméně většinou na nás nezanechá žádné vážnější škody – obvykle skončí odřeninou, maximálně pohmožděninou. Opravdovým problémem se ale stává hlavně u starších osob, kdy může dojít k život komplikující zlomenině, která někdy může být i fatální.

K pádu může dojít z mnoha důvodů. Pokud má člověk oslabenou spodní část těla, je daleko náchylnější k neustání například nečekaných otřesů či nárazů, které mohou vést k pádu (například nečekané opření velkého psa o dotyčného). Vliv na stabilitu může mít také užívání některých léčivých přípravků nebo problémy se zrakem. A samozřejmě může člověk z vlastní nepozornosti prostě jen zakopnout a skončit na zemi. Dalším, relativně nově objeveným rizikovým faktorem zlomeniny z pádu může být také nedostatek vitaminu D v organismu.

Vitamin D může pozitivně ovlivňovat stabilitu člověka a zapojení svalů. Tělo jako takové je tak schopné spíše se „udržet na nohou“, čímž dojde k redukci zdraví ohrožujících pádů. Velký význam má déčko především u osob starších 60 let, které jsou ke zlomeninám náchylnější, i protože se u nich objevuje řídnutí kostí. Nedostatek vitaminu D není v našich podmínkách nijak neobvyklý. Jeho velkým zdrojem jsou například tučné ryby typu losos, sleď atd., nalezneme ho ale i ve vejcích, máslu nebo třeba játrech. Rozhodně však není na škodu doplňovat jej i jinak, například užíváním kvalitních doplňků stravy. Můžete si dokonce nechat hladinu vitaminu D ve vašem těle přeměřit a na základě toho zvolit suplement ideální přímo pro vás. „Vitamin D jako takový sám o sobě samozřejmě nezabrání tomu, abyste upadli. Když už však spadnete, slouží jako šikovná prevence pro rizikové následky pádu – místo zlomeniny si tak odnesete třeba jen odřené dlaně,“ doplňuje Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České a slovenské asociace pro speciální potraviny.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Laura
  Laura (anonym)

  jenom jídlo nestaačí, takže k tomu bere i samotné dečko, aby moje tělo nestrádalo

  Čer 27, 2021
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Nabízím jednodušší řešení: nepadat.

  Čer 28, 2021
 • Obrázek uživatele Simona
  Simona (anonym)

  v dubnu jsem měla covid, takže od te doby ho beru opravdu pravidelně a věřím, že ho už nikdy mít nebudu

  Zář 02, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama