Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Vitamín D podle britských vědců zřejmě zpomaluje stárnutí

Vitamín D může pomoci oddálit stárnutí a chránit před některými nemocemi spojenými s věkem. K tomuto závěru dospěli ve své studii britští vědci z londýnského King's College, o níž informoval časopis American Journal of Clinical Nutrition.

Vědci zkoumali 2160 žen ve věku od 18 do 79 let. Zjistili, že ty z nich, které měly nižší úroveň vitamínu D v těle, vykazovaly více příznaků biologického stárnutí. Pro potvrzení jejich závěrů však je podle nich ještě zapotřebí výzkumu v širším rozsahu. Kdyby se však jejich teze potvrdila, mělo by to rozsáhlý dopad na světovou medicínu.

    Nejprůkaznějším měřítkem věku osoby jsou telomery, koncové úseky chromozomů. Telomery zajišťují stabilitu chromozomů a chrání jejich konce proti poškození a spojení s jinými chromozomy. S přibývajícím věkem se telomery postupně zkracují a DNA buňky se stává méně stabilní až nakonec odumře.

    Ženy, které se experimentu zúčastnily, byly rozděleny do tří skupin podle úrovně vitamínu D. Ty, které měly více vitamínu D, měly také delší telomery než ty, které jej měly méně. Rozdíl podle expertů odpovídal pěti letům lidského života. Ženy s vyšším podílem vitamínu D byly tedy biologicky o pět let mladší.

    V létě si tělo samo vytváří téměř všechen potřebný vitamín D díky slunečnímu záření, zatímco v zimě jej získává především konzumací ryb a rybího tuku.

    Šéf týmu vědců z King's College, endokrinolog Brent Richards uvedl, že studie přispívá k vysvětlení, proč má vitamín D ochranný účinek před chorobami spojenými s věkem, jako jsou kardiovaskulární nemoci a rakovina. 

Zdroj: ČTK

    Přestože se to zdá být absurdní, totéž sluneční záření, které zvyšuje riziko onemocnění rakovinou kůže, může mít podle Tima Spectora, spoluautora studie, ozdravný účinek na celkový proces stárnutí.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele anonym
  anonym (anonym)

  mas strasne mala pismenka

  Říj 25, 2008
 • Obrázek uživatele PavelKa
  PavelKa (anonym)

  Četl jsem o možnosti získat vitamin D třením pokožky kartáčkem (ale ne s žíněmi z umělé hmoty). Píše o tom pan Ing. Jiří Janča, CSc., cituji: Ing. J. Janča: "Co nám chybí" (kovy, jiné prvky a vitamíny v lidském těle) vydané v r. 1992, druhé vydání. V knížce zavěceně a podle mne vysoko odborně vysvětluje, jaké účinky na lidské zdraví mají různé kovy, vitamíny, v kterých potravinách a v jakém obsahu se nachází. K vitamínu D v závěru kapitoly uvádí, cituji: "Nejjednodušším, i když ne ideálním, zdrojem vitaminu D je také tření pokožky, nejlépe kartáčováním. Ovšem kartáč, nebo jiný třecí prostředk (např. žínka) by neměl být z umělé hmoty." Bohužel autor (Ing.Jiří Janča, CSc.) v r.2005 zemřel. Zkoušel jsem se s otázkou získání vitaminu D tímto způsobem obrátit na různé pracoviště (laboratoře, VÚ a pod.), ale bohužel bez odezvy, nikdo se ani nepokusil vyzkoušet toto metodu v praxi a tím tvrzení pana Ing. Janči potvrdit, nebo vyvrátit. Já panu Ing. Jančovi věřím, ale bohužel nemám k možnost, ani znalosti toto tvrzení vyzkoušet. Jestli je to pravda, tak je škoda, že se tato metoda nevyužívá, je levná a hodila by se v zimních měsících, kdy je slunce poskrovnu, nebo i v krajinách, kde je slunce nedostatek.

  Pro 09, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama