Vitamin K2 pomáhá u žen po menopauze snížit riziko aterosklerózy

Denní zvýšení příjmu vitaminu K2 o 10 mikrogramů snižuje o devět procent riziko propuknutí aterosklerózy u žen po menopauze. Objev je pro evropskou populaci velmi závažný, protože ateroskleróza je nejčastější příčinou úmrtí ve vyspělých zemích. Ateroskleróza způsobuje například infarkt nebo mozkovou mrtvici.

Objev působení vitaminu K2 proti vzniku aterosklerózy může mít dalekosáhlý dopad

Ženy v menopauze by měly vitamin K doplňovat. Běžné populaci nedostatek nehrozí

Vitamin K brání usazování vápníku v cévách

"Náš objev může mít zásadní dopady pro prevenci aterosklerózy. Zároveň je důležité upozornit na to, že odpovídající zvýšení příjmu potravin s vysokým obsahem vitaminu K2 není vhodné. Vitamin K2 může být užitečnější například ve formě doplňku stravy nebo v nízkotučných mléčných výrobcích", uvádí vedoucí studie Gerrie-Cor Gast z Julius Center for Health Sciences and Primary Care při Univerzitním lékařském centru v Utrechtu. Gerrie-Cor Gast a její kolegové ověřovali působení vitaminu K2 na 16 057 ženách po menopauze ve věku 49 až 70 let. Při zahájení studie netrpěla žádná z žen onemocněním kardiovaskulárního systému. Účastnice byly sledovány po dobu osmi let. Na konci studie výzkumníci vypozorovali spojitost mezi výrazně nižším výskytem aterosklerózy a zvýšeným příjmem přírodního vitaminu K2. Zvýšený příjem vitaminu K1 neměl podle výzkumníků na prevenci kardiovaskulárních onemocnění dopad.

"Doporučená denní dávka vitaminu K je 90 až 120 mikrogramů denně pro muže i ženy. S výjimkou novorozenců tuto potřebu pokrývá pestrá strava. U žen v menopauze je vhodné pokrýt zvýšenou potřebu také doplňky stravy," doporučuje prof. Vilím Šimánek z Ústavu lékařské chemie a biochemie Univerzity Palackého v Olomouci.

"Tato studie potvrzuje naše předešlá zjištění v Rotterdamské studii, ukazující že zvýšený příjem vitaminu K2 významně snižuje riziko ischemické choroby srdeční," říká Dr. Leon Schurgers z Maastrichtské Univerzity, který není autorem studie. Podle Vilíma Šimánka souvisí účinky vitaminů K1 a K2 s jevem nazývaným kalcifikační paradox. "Souběžně s osteoporózou se vápník usazuje ve stěnách tepen, což výrazně zhoršuje jejich pružnost. Tepny se pak snadno stávají náchylné k ateroskleróze," vysvětluje Vilím Šimánek.

Existují dvě hlavní formy vitaminu K: vitamin K1 a vitamin K2. K1 se nachází v listové zelenině (hlávkový salát, brokolice, špenát) a v typické západní skladbě jídelníčku tvoří 90 procent příjmu vitaminu K. Vitamin K2 tvoří zbývajících deset procent příjmu. Nachází se především ve zvířecím mase nebo ve fermentovaných mléčných výrobcích jako sýry.

Co je to ateroskleróza? Ateroskleróza je chronické degenerativní onemocnění cévní stěny. Dochází při něm k tuhnutí cévní stěny a zužování jejího průsvitu. Na rozrušené cévní stěně se vytvářejí aterosklerotické pláty. Ateroskleróza je nejčastější příčinou úmrtí ve vyspělých zemích. Aterosklerózu způsobuje vyšší hladina cholesterolu v krvi. Její příčinou bývá vysoký příjem cholesterolu v potravě. Ateroskleróza může být příčinou řady závažných zdravotních komplikací odlišných podle toho, kde se ucpaná céva nachází. Pokud ucpaná céva zásobuje srdce, může ateroskleróza vést k srdečnímu infarktu. Pokud se céva nachází v mozku, může vést k mozkové mrtvici. Častý je také výskyt aterosklerózy v cévách dolních končetin. Pak může vést k ischemické chorobě dolních končetin.

Studie byla publikována v: Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases 28. ledna 2009
Název studie: A high menaquinone reduces the incidence of coronary heart disease in women
Autoři: G.C. Gast, N.M. de Roos, I. Sluijs, M.L. Bots, J.W. Beulens, J.M. Geleijnse, J.C. Witteman, D.E. Grobbee, P.H. Peeters, Y.T. van der Schouw

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Marie Veselková
    Marie Veselková (anonym)

    Dobrý den, je mi 57 let, vitamín K2 užívám na doporučení v lékárně od letošního června. Na mrtvici zemřela moje sestra a ráda bych na tom byla lépe. Paní magistra mi doporučila OsteoK2 komplex, co váže vápník z cév a ukládá ho do kostí. Cévy jsou potom prý pružnější a odolné. Navíc posílím kosti a "neporostu do země".

    Zář 04, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama