Vitamíny a doplňky stravy zvyšují účinnost antidepresiv

Nedávná studie vyvolává další otázky týkající se účinnosti antidepresiv.

Meta-analýza, publikovaná v časopise American Journal of Psychiatry, zjištila, že některé doplňky stravy zvýšují účinnost několika tříd antidepresiv, včetně SSRI, inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu, noradrenalinu (SNRI) i tricyklických antidepresiv.

Celkem 40 klinických studií bylo zahrnuto do hodnocení, a u čtyř doplňků - rybí tuk, vitamin D, methylfolát (účinná forma kyseliny listové), a S-adenosylmethionin (SAMe) - bylo zjištěno, že zvýšují účinek léků.

Rybí olej - konkrétně tuk EPA - produkoval nejvíce významné zlepšení. Studie sledující kreatin, zinek, vitamín C, tryptofan (amino kyselina) a kyselinu listovou (B9) přinesly smíšené výsledky.

Jak uvádí Scientific American:

    “Podle některých odhadů dvě třetiny pacientů nereagují na první antidepresivum, které zkouší a třetině se nepodaří zlepšení ani po několika pokusech o léčbu.“

    'Důsledky jsou, že kliničtí lékaři a veřejnost mohou zvážit přidávání terapeutických dávek živin jako jsou omega-3 mastné kyseliny  ke snížení deprese u lidí, kteří nereagují na antidepresiva,' ( říká hlavní autor Jerome Sarris). “

Zdroj: mercola.com

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Olina
    Olina (anonym)

    probiotika a magnezium? Magnezium je na uvolnení těla, mysle a proti stresu.

    Pro 26, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama