15 překvapivých účinků bóru na zdraví

Bór je životně důležitý stopový minerál, který je prospěšný normálnímu růstu a zdraví těla. Pomáhá při artritidě, osteoporóze a též snižuje menopauzální příznaky. Předpokládá se, že zlepšuje přirozenou schopnost lidského těla absorbovat vápník a hořčík.

Důležité zdroje boru

Plody jako jablka, pomeranče, červené hrozny, hrušky, švestky, kiwi, sultánky, datle, stejně jako určitá zelenina, avokádo, sójové boby a ořechy jsou bohatými zdroji boru. Cibule, borlotti fazole, lískové ořechy, rybíz, arašídové máslo, červené fazole, rajčata, čočka, oliva, cibule a pivo jsou také významnými zdroji tohoto základního minerálu.

Příznaky nedostatku boru

Ačkoli všechny příznaky nedostatku boru nejsou plně pochopeny, je známo, že tento nedostatek může mít za následek abnormální metabolismus vápníku a hořčíku. Některé z dalších příznaků zahrnují hypertyreózu, nerovnováhu pohlavních hormonů, osteoporózu, artritidu a neurální poruchy.

Zdravotní přínosy boru

Tento stopový minerál je nutno zařadit do každodenní stravy, aby byl zajištěn zdravý a bezbolestný život. Mezi jeho výhody patří:

Zabraňuje artritidě

Bór je úspěšný při léčbě  artritidy a ve více než 95% případů bylo zaznamenáno významné zlepšení, protože se účinně zvýšila integrace vápníku do chrupavky a kostí. S rostoucím věkem by kosti mohly být slabé a porézní. Bór může tuto degradaci zastavit tím, že zajistí, aby hladiny vápníku budy maximalizovány a efektivně využity.

Zvyšuje hladinu testosteronu

Bor je schopen zvýšit hladinu testosteronu u mužů; tato kvalita je stále více využívána mužskými kulturisty a sportovci. Ačkoli někteří vzpěračovi dávají přednost tomu, že užívají doplňky stravy, aby zvýšili své hladiny testosteronu, neexistují žádné konkrétní důkazy ani vysvětlení mechanismu, který by jim pomohl uspět.

Zvyšuje zdraví kostí

Kapacita bóru na budování kostí je často ignorována ve prospěch vápníku. Ve skutečnosti však pracuje v souladu s vápníkem a posiluje kosti. Má velmi důležitou roli při minimalizaci rizika osteoporózy a artritidy. Pomáhá také při metabolismu minerálů, které se podílejí na vývoji kostí, jako je vápník, hořčík a měď. Dále ovlivňuje různé hormony, včetně estrogenu a testosteronu, které se také týkají celkového zdraví kostí.

Zlepšuje produkci estrogenů

Bór může zlepšit produkci estrogenu u menopauzálních žen a může během několika dní léčby vrátit chu't na pohlavní styk. Zvyšuje úroveň přírodních pohlavních hormonů v těle, čímž snižuje potřebu hormonální substituční terapie nebo jiných farmaceutických řešení.

Podporuje vývoj embrya

Bór se zdá být zásadní pro reprodukci a vývoj plodu, ačkoli v této souvislosti není k dispozici mnoho informací a výzkum pokračuje.

Zabraňuje postmenopauzální osteoporóze

Bór může zmírnit příznaky, jako jsou návaly horka a noční pocení, které jsou typicky spojené s menopauzou, a zajišťuje, aby úroveň minerálů zůstala na příslušných úrovních, protože postmenopauzální ženy často trpí hormonální nerovnováhou, která může zasáhnout mnoho důležitých systémů těla.

Použití při léčbě rakoviny

Činidla na zachycování bórů se používají pro léčbu rakoviny a pro vývoj silných enzymových inhibitorů. Jeho sloučeniny se také používají jako imitátory protilátek, které mohou snadno identifikovat biologicky významné sacharidy.

Správná funkce buněčné membrány

Hraje důležitou roli při udržování funkcí buněk a orgánových membrán a při stabilizaci hormonálních receptorů.

Snižuje závažnost artritidy

Bór významně snižuje alergenní a zánětlivé stavy, které jsou typicky spojené s revmatoidní artritidou.

Zabraňuje krvácení

Předpokládá se, že bór může ovlivnit některé z faktorů srážení krve v těle. Nicméně, je třeba provést více studií k ověření tohoto zjištění, což by z něj činilo hlavní spojence v boji proti srdečním chorobám.

Snižuje hladinu lipidů v plazmě

Bór pomáhá snižovat akumulaci lipidů a umožňuje odstranění cholesterolu různými způsoby,
čímž se snižuje pravděpodobnost vzniku onemocnění jako je ateroskleróza a krevní sraženiny a tak chrání tělo před mrtvicí a srdečním záchvatem.

Snižuje houbové infekce
Bór chrání tělo před mnoha plísňěmi a kvasinkami jako je Candida albicans a další houbové infekce.

Zabraňuje selhání srdce
Bór může výrazně zmírnit potíže způsobené městnavým srdečním selháním.

Zlepšuje funkce mozku
Studie prokázaly, že bór může posílit funkci mozku, koordinaci očí a rukou, krátkodobou paměť a koncentraci.

Inhibuje škodlivé enzymy
Bór může inhibovat tvorbu nebo působení některých škodlivých enzymů, zatímco současně slouží jako faktor pro další prospěšné enzymatické reakce.

Upozornění na možnost předávkování:
Příznaky jeho toxicity při předávkování zahrnují nevolnost, zvracení, slabost a dermatitidu. V některých případech se vyskytují i skeletální abnormality. Obvykle se snadno absorbuje a vylučuje močí. U lidí s problémy s ledvinami se však může hromadit v srdci, ledvinách, mozku a tkáních, takže si uvědomte, kolik užíváte, zvláště pokud používáte doplňky s vysokou koncentrací. I dobré věci by měly být vždy konzumovány s umírněností!

https://www.organicfacts.net/

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Bór a jeho sloučeniny (boritany) jsou považovány za potenciální teratogeny (látky způsobující reprodukční vady). Viz např. http://www.biotox.cz/toxikon/anorgan/ja_3a.php

  Dub 05, 2018
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  Bór a jeho sloučeniny...Ano kyselina boritá není vhodná pro těhotné.

  Dub 05, 2018
 • Obrázek uživatele Cross-Fire-X
  Cross-Fire-X (anonym)

  anonyme,jde o dávky.Sůl je 2x toxičtější

  Bře 14, 2019
 • Obrázek uživatele Božena
  Božena (anonym)

  Nejlepší je bor přijímat v přírodní podobě a člověk si u toho ještě dost užije.

  Lis 23, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama