3 užitečné návyky, které přispějí k dostatku železa ve vašem těle

Nedostatek železa se častěji týká žen než mužů. V této souvislosti je zajímavé, že u dospělých mužů se zásoba železa v organismu trvale snižuje přibližně o 1 mg, zatímco u žen v reprodukčním věku se jedná až od dvojnásobek. Tyto přirozené fyziologické ztráty může samozřejmě nahradit množství železa přijímaného z potravy.

3 užitečné návyky, které přispějí k dostatku železa ve vašem těle

Vhodné zdroje železa ve stravě
Málo platné, dostatek pro naše tělo nepostradatelného stopového prvku, kterým je železo, závisí na nás, respektive na tom, co jíme. Základem je vyvážená a rozmanitá strava, ale to není všechno. Ve stravě denně přijímáme přibližně 10 až 15 mg železa, z toho však naše tenké střevo vstřebá pouze 10 až 15 %, zbytek se vyloučí. Lépe vstřebatelné je pro naše tělo dvojmocné železo (také známé jako hemové) obsažené v potravinách živočišného původu, zejména v mase. Luštěniny, obiloviny sušené ovoce, ořechy a další potraviny rostlinného původu také obsahují velké množství železa, ale ve formě, která je pro naše tělo hůře vstřebatelná.

Pozor na správné kombinace živin
Možná si říkáte, že je ideální připravit si pokrm bohatý na co nejvíce minerálních látek a stopových prvků. Ve skutečnosti ale potraviny bohaté na vápník ztěžují našemu tělu vstřebávání železa. Proto není příliš vhodné kombinovat sýr a jiné mléčné výrobky s potravinami bohatými na železo. Také s kávou a čajem po jídle s cennými zdroji železa počkejte alespoň půl hodiny. Obsahují totiž tanin, který rovněž snižuje tak zvanou biologickou dostupnost železa.

Železo doplňujte postupně a dlouhodobě
Zásoby železa v těle je lepší doplňovat dlouhodobě. Pokud máte nedostatek železa nebo zvýšenou potřebu tohoto stopového prvku, vyzkoušejte dvakrát do roka dvou až tříměsíční kúru, v jejímž rámci doplníte železo například prostřednictvím vhodného doplňku stravy. Mezi látky zlepšující vstřebávání železa patří  vitamín C a výtažky z ovocných šťáv, které podporují trávení.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele !
    ! (anonym)

    "Poslušně hlásím, že ta voda měla vopravdu železitou příchuť."

    Črv 10, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama