6 nejčastějších příčin nedostatku vitaminu D

Mějte na paměti, že množství vitamínu D získané z potravy je zanedbatelné ve srovnání s tím, které bychom měli získat díky slunečnímu záření.

Omezená expozice slunečnímu záření
Někteří z nás žijí v severních zeměpisných šířkách, nosí dlouhé šaty, nebo mají práci, která se odehrává především v interiéru. Také opalovací krém inhibuje produkci vitamínu D.

Tmavá kůže
Lidé s tmavou kůží mají vyšší hladiny melaninu, pigmentu, který snižuje schopnost pokožky, aby se tvořil vitamin D, pokud je vystavena slunečnímu záření.

Ledviny a jaterní funkce
Tyto orgány hrají důležitou roli při konverzi vitaminu D na jeho aktivní formu, takže ledvinové nebo jaterní onemocnění může snížit schopnost těchto orgánů vytvořit biologicky aktivní formy vitaminu D v těle.

Přísná vegetariánská dieta
Potravinové zdroje, které obsahují vitamín D jsou většinou živočišného původu, jako jsou ryby a rybí oleje, vaječné žloutky, sýr, obohacené mléko a hovězí játra.

Zažívací problémy
Určitá onemocnění jako je Crohnova nemoc, cystická fibróza a celiakie mohou snížit schopnost střev absorbovat vitamin D z potravy.

Obezita
Obezita může způsobit nízkou hladinu vitamínu D. Výzkum naznačuje, že vitamin D může uvíznout “v pasti“ uvnitř tukové tkáně, takže je ho méně k dispozici v našem krevním oběhu.

Zdroj: EyesPopping

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Atistry fakt neznám, já si kupuju normálně vitaminy pro maminky s D3 a kyselinou listovou Famibion

  Dub 01, 2016
 • Obrázek uživatele Mája
  Mája (anonym)

  Artistry je kosmetika, byla sem kdysy na jejich předváděčce a nezaujalo mě to. Femibion taky používám, teď zrovna při kojení.

  Dub 23, 2016
 • Obrázek uživatele Magda
  Magda (anonym)

  Artistry je kosmetika, byla...Ahoj a femibion má to kojení nějak podporovat? nebo to užíváš jen tak?

  Kvě 31, 2016
 • Obrázek uživatele Simča
  Simča (anonym)

  A o třeba femibion obsahuje?

  Črv 30, 2016
 • Obrázek uživatele Nella
  Nella (anonym)

  A o třeba femibion obsahuje?Metylalkohol.

  Črv 30, 2016
 • Obrázek uživatele Damoša
  Damoša

  podpora kojení? nikdy jsem to neslyšela. Je ale pravda, že některé ženy ho užívají v době plánování miminka

  Čer 01, 2018
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Jo, jo, vitamín D.Já měla jeho nedastatek ještě před cca rokem, když jsem měla stále nějaké problémy, včetně potíží s imunitou.Dokopala jsem se k praktikovi a nechla si udělat krevní testy a přišlo se na to, že mám právě nedostatek tohoto vitamínu, a do té doby jsem neměla ani ponětí, jak důležitý je pro správné fungování celého těla.Bylo mi doporučeno, abych ho začala tedy brát jako doplněk.Jenže, je toho dost, co si dneska můžete koupit, tak jsem si nejdříve našla na internetu několik informací a prošla jsem si, co by bylo pro mě vhodné i složením, protože mám problém s laktozou.Nakonec jsem narazila na Biomin, konkrétně Vitamín D3 Extra, je bez laktozy, konzervantů, cukru a dalšího.Navíc mi vyhovuje, že se bere jen jednou týdně, takže aspoň na to každý den nezapomínám.Nakonec jsem byla na kontrolních testech nedávno a opravdu jsem na tom mnohem lépe a vliv to má i na imunitu, protože jsem na tom o mnoho líp.Opravdu by člověk neměl podceňovat tento důležitý vitamín.

  Led 29, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama