8 častých onemocnění a nedostatek vitamínu D

Řešení nejčastějších a zdravotní stav narušujících onemocnění může být tak prosté jako korigování nedostatku živin, který trápí miliony lidí Západu: nedostatku vitaminu D. Zde je osm běžných onemocnění, které byly vědecky spojené s chronickým nedostatkem vitamínu D:

1) Astma. Přestože definitivní příčina astmatu se stále diskutuje, posledních vědecké výzkumy poukazují na vitamin D, a zejména  na jeho nedostatek, jako na hlavní faktor výskytu astmatu. Bylo prokázáno, že zejména u dětí vitamín D pomáhá snížit závažnost a výskyt příznaků astmatu, a může pomoci potlačit zánět odpovědný za omezení dýchacích cest a vznik obtížného dýchání. (http://science.naturalnews.com).

2) Hypertenze - vysoký krevní tlak. Studie nedávno zveřejněné v časopise Journal of Investigative Medicine zjistila, že pacientům s hypertenzí se dařilo lépe, když se zvýšila jejich hladina vitaminu D. Vysoké hladiny v séru 25-hydroxyvitaminu D (25 (OH) D), markeru vitaminu D, pomáhaly modulovat zánět cév a další ukazatele vysokého krevního tlaku (http://www.vitasearch.com).

3) Idiopatické střevní záněty (IBD). Četné studie provedené v Evropě, Indii a Spojených státech odhalily souvislost mezi nízkou úrovní vitamínu D a vyšším výskytem Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy a jiných forem IBD. Kde je expozice populace slunečnímu záření omezena, tam mají obvykle vyšší míru IBD, a naopak (http://www.vitamindcouncil.org).

4) Chřipka. Již dlouho je známo, že výskyt chřipky je nejvyšší během zimy, kdy je slunce nejnížeí a vystavení ultrafialovému záření B je minimální. To ukazuje, že vitamin D pomáhá posílit imunitní systém a věda si teprve začíná uvědomovat potenciál v boji proti chřipce v udržení optimálního množství vitaminu D (http://www.vitamindcouncil.org).

5) Diabetes 2. typu. Studie zveřejněná roku 2011 v časopise AIDS, zjistila, že nedostatek vitaminu D může zhoršit příznaky metabolického syndromu u pacientů s HIV. Ale výzkumný tým také zjistil, že zachování vysoké úrovně vitamínu D pomocí slunečního záření či doplnění může skutečně pomoci snížit riziko vzniku diabetu typu 2  (http://science.naturalnews.com).

6) Zubní kazy. Bylo podezření nejméně od poloviny roku 1800, že nedostatek přirozené expozice slunečnímu záření je hlavní příčinou špatného zdravotního stavu. Avšak v posledních letech vědci přičítají specifické zdravotní poruchy včetně špatného zdraví zubů nedostatku vitaminu D. Četné nedávné studie zjistily, že optimální hladiny vitamínu D podporují zdravou kalcifikaci zubů, zatímco nedostatek této důležité živiny může vést k vyšší míře zubních kazů (http://www.vitamindcouncil.org).

7) Revmatoidní artritida. Nedávná studie z Kanady, našla “značně silný vztah“ mezi nedostatek vitaminu D a RA. Ve skutečnosti ti s nejnižšími hodnotami 25 (OH) D v krevní plazmě byli až pětkrát náchylnější k RA-souvisejícím onemocněním než ostatní (http://www.vitasearch.com).

8) Rakovina.  Ať už je to rakovina prsu, prostaty, děložního hrdla, kolorektální, jícnu, žaludku, endometria, vaječníků, slinivky břišní nebo ledvin,  u všech typů rakoviny bylo prokázáno, že je častější u lidí s nedostatečnou úrovní vitamínu D. Naopak, ty s nejvyšší hladinou vitaminu D, nebo ti s “optimální“ úrovní, mají tendenci být nejméně náchylní k rozvoji rakoviny (http://www.vitamindcouncil.org).

Chcete-li se dozvědět více o vitamínu D a mnoha vědeckých studií, které byly provedeny, podívejte se na tento kategorický výpis na novém Science.NaturalNews.com:
http://science.naturalnews.com

Můžete se také dozvědět více o vitamínu D při návštěvě http://www.vitamindcouncil.org

Zdroj: http://www.naturalcuresnotmedicine.com/

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele franta
  franta (anonym)

  Jenze je snadne se vit.D previtaminovat a udelat vice skody nez uzitku.... navic vit. D ziskavame diky slunce.

  Lis 25, 2014
 • Obrázek uživatele marta
  marta (anonym)

  mám osteopenii, kterou podle rady lékaře léčím Alpha D3 o,25mikrogr. a Calcichew. Nyní při kontrole bylo zjištěno,že mám hypercalciurii. Můžete mně sdělit, kolik vitaminu D je optimální dávka? Děkuji.

  Lis 26, 2014
 • Obrázek uživatele isabela.krasna
  isabela.krasna (anonym)

  Zdravím, právě si říkám, co dávat dětem, aby měly dostatek všech vitamínů. V televizi i v lékárnách toho mají opravdu hodně. Takže se v tom už ztrácím. Co třeba Rakytníček (http://www.lekarnasporilov.cz/pro-deti/rakytnicek-mutlivit-zelatinky-s-rakytnikem-70ks-ter-comp-akce.html)? Máte s ním někdo zkušenosti? Děkuji.

  Led 09, 2015

Přidat komentář