Beta Glukan zvyšuje imunitu

Beta glukan je mukopolysacharid s mimořádným účinkem na zvýšení obranyschopnosti těla proti nejširší škále onemocnění, od opakovaných nachlazení po rakovinu či AIDS. Má současně výrazné antioxidační účinky. Je velmi dobře vstřebatelný, dobře se snáší s potravinami i léčivy, kontraindikace nejsou známy. V přírodě je Beta glukan hojně obsažen pouze v pekařském droždí a v některých exotických houbách, např. Agaricus Blazei nebo Maitake.

Účinek beta-glukanu se v těle projevuje na různých úrovních. Především aktivuje buňky zvané makrofágy, které pohlcují a ničí infekční organizmy a rakovinné buňky. Na nádorové buňky má beta-glukan přímý cytostatický účinek.

Beta-glukan též chrání organizmus proti záření z televizorů, počítačů, mobilních telefonů a dalších přístrojů, které jsou součástí našeho každodenního života.

Přípravky s obsahem beta-glukanu jsou určeny především osobám trpícím:

 • oslabením imunity
 • nemocemi imunitního systému (lupus, AIDS, některé typy anémie, atd.)
 • onkologickými onemocněními
 • předčasným stárnutím organismu
 • alergií
 • fyzickým či emočním stresem
 • chronickou únavou
 • opakovanými infekcemi
 • vysokou hladinou cholesterolu

  Beta glukan je možno zakoupit zde

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (51)

 • Obrázek uživatele Laalinka
  Laalinka (anonym)

  Dobrá den, nevíte za jak dlouho by se měly projevit "zázračné" účinky beta glukanu? Beru jej už asi měsíc a stále jsem dost nastydlá. Chrchlám a balení kapesníků(100 ks) posmrkám za 2 dny.Co bych ještě měla zkusit, abych konečně byla zdravá? Beru mnoho vitamínů, piju kombuchu a kysané mléko...a stále smrkám a kašlu...atd

  Říj 31, 2003
 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  dobry den, clánek o betaglucanu je velmi zajimavy. bylo by mozné me oznámit kde se dostane v cesku AGARICUS BLAZEI??? Predem dekuji za Vasi pozornost a jsem s pozdravem Jana Rocha

  Pro 14, 2003
 • Obrázek uživatele Truly
  Truly (anonym)

  Nejdostupnější beta-glucan pro Čechy je bezesporu hlíva ústřičná, takže se nemusíte shánět po exotice typu Agaricus nebo Maitake. Hlívu můžete upravovat na různé způsoby nebo pokud se vám nechce vařit, tak ji seženete běžně v lékárnách pod názvem Glukavin, kde je beta-glucan kombinovaný s echinaceou. Stojí zhruba 60 korun za měsíční balení. Když si koupíte sušenou exotickou houbu, tak zaplatíte několikanásobek a navíc si s ní uděláte polévku tak třikrát.

  Zář 10, 2005
 • Obrázek uživatele zampionz
  zampionz (anonym)

  milej zlatej - hnědý žampion - substrát lze koupit u vaclavikovi.cz, pouye hnedý žampion - blazei má ty glukany

  Bře 22, 2005
 • Obrázek uživatele PT
  PT (anonym)

  Doporučovat Glukavin je ohromné, vždyť se jedná skoro o homeopatikum. Obsažené dávky jsou směšné.

  Bře 15, 2006
 • Obrázek uživatele peeteer
  peeteer (anonym)

  Smiesny obsah beta glukanu? 100mg je malo? Vies kolko hribov by si musel "požrať"????

  Črv 16, 2006
 • Obrázek uživatele gwen
  gwen (anonym)

  Mému strýci beta glukan velmi pomohl, přestal mu růst nádor v močovém měchýři, který mu do té doby museli chirurgicky každé 2 měsíce ořezávat,měl velmi dobré krevní výsledky, doktoři kroutili hlavou " Co mu to dáváte?". Beta glukan začali doporučovat onkologickým pacientům. Bral tak 6 tablet děnně na počátku, pak stačili 3 tb denně.Je to dobrá věc, a kdo s ním nemá zkušenosti, nemůže se k tomuto tématu ani vyjadřovat.

  Lis 01, 2006
 • Obrázek uživatele dara
  dara (anonym)

  zkuste apiglukan, prodávají ho v lékárně, beta-glukan s medem, účinná kombinace!

  Lis 15, 2006
 • Obrázek uživatele rosta
  rosta (anonym)

  Taky si myslím, že obsah tohoto polysacharidu (100mg) je nízký. Ve studiích, které jsem četl používali u pacientů s nádorovým onemocněním 2-9 g polysacharidů denně!!!! (např. lentinan z houževnatce jedlého apod.) Např. v surovém rostlinném materiálu je obsah polysacharidů okolo 7 % (kozinec blanitý, eleuterokok ostnatý atd.), to znamená pít odvar tak z 30 - 130 g byliny denně (v tomto případě houby)!!! V čínské medicíně se takovéto denní dávky opravdu často používají (kolem 30 g).

  Pro 26, 2006
 • Obrázek uživatele Tony
  Tony (anonym)

  nedám dopustit na beta glukan a inocell ,odstranili mi problém s rakovinou prostaty.

  Led 12, 2007
 • Obrázek uživatele Tony
  Tony (anonym)

  nedám dopustit na beta glukan a inocell ,odstranili mi problém s rakovinou prostaty.

  Led 12, 2007
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  Prosím vás, jakou značku výrobce Beta Glukanu byste mohli doporučit? Pídila jsem se trochu na netu i ptala v lékárně a ty ceny se docela dost různí,takže předpokládám větší kvalitu..?

  Lis 18, 2007
 • Obrázek uživatele Bohumil
  Bohumil (anonym)

  Znám velice účinný, kvalitní produkt s ß glukany, za rozumnou cenu.Máte-li zájem, můžeme spolu konzultovat na adrese: bjaeger"tiscali.cz

  Kvě 27, 2008
 • Obrázek uživatele LOL
  LOL (anonym)

  A co takhle IMUNOGLUKAN (firma Pleuran)? Velmi dobré reference!

  Zář 08, 2008
 • Obrázek uživatele Jija
  Jija (anonym)

  A co takhle hlíva ústřičná? Já jsem jenom prosté děvče z lidu, ale vím, že glukany se stejnými účinky, jako je uvedeno výše, obsahuje i naše domácí hlíva. Vloni jsem ji "sklidila" na pařezu kousek od baráku, nasušila a rozemlela a přidávám ji prakticky do všech jídel, mám jí na celý rok pro celou rodinu. Dle informace zkušeného bylinkáře je tato forma daleko účinější, než houba zpracovaná v kupovaných preparátech. V supermarketech je hlíva běžně k dostání, a dá se koupit i sadba k domácímu pěstování.

  Feb 09, 2009
 • Obrázek uživatele Inspirace
  Inspirace (anonym)

  www.beta-glukan.cz

  Feb 18, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Jenže samotná hlíva ústřičná,ať už čerstvá nebo sušená,teda na chuť nic moc.Na rozíl od kapslí nebo tekutého výtažku by byl málokdo ochotný jíst ji denně.

  Feb 18, 2009
 • Obrázek uživatele www.imunita.dxneurope.eu
  www.imunita.dxn... (anonym)

  www.imunita.dxneurope.eu

  Lis 09, 2009
 • Obrázek uživatele Libin
  Libin (anonym)

  Houba REISI obsahuje kromě polysacharidů na dvěste dalších účinných látek!www.biocoffe.dxneurope.eu

  Lis 09, 2009
 • Obrázek uživatele janas.
  janas. (anonym)

  Co se týče betaglukanů, je rozhodující hlavně jejich množství obsažené v daných preparátech. Pod 750 mg neučinkují. Všude samá hlíva. Zkuste ovesný betaglukan. Je moc dobrý také pro diabetiky a na trhu jsou přípravky, které ho obsahují dostatečné množství pro maximální účinek, třeba Vitalbren. Super

  Pro 13, 2009
 • Obrázek uživatele ivana
  ivana (anonym)

  Vitalbren je super, beru ho už několik měsíců. Cholesterol jako miminko a chřipka mě obchází obloukem.

  Pro 18, 2009
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Co se týče betaglukanů, je...Nezáleží jen na množství, ale i na koncentraci. Často je obsah čistého Beta glukanu jen 25-30%. Já užívám 85% Beta glukan z kvasnic. A to, že je nejúčinnější betaglukan z obilnin, to bylo opakovaně prokázáno. Snadněji se koncentruje než ten z hub.

  Pro 18, 2009
 • Obrázek uživatele Saba
  Saba (anonym)

  Je to takový nový boom, kupte si doplněk za 500 třeba přímo od lékaře. Na zvýšení imunity má nejlepší vliv lehký pohyb venku na vzduchu, nepřejídat se a nestresovat. Taky jsem brala glukany, ale výsledek 0.

  Pro 18, 2009
 • Obrázek uživatele Simona
  Simona (anonym)

  Je to takový nový boom, kupte...Je samozřejmě jednoduché říct, že glukany nefungují, ale to je pitomost. Na rozdíl od Wobenzymu a Echinacey a různých vitamínů, které mají na imunitu pofidérní vliv, jsou glukany odzkoušené. Ale jak psal Roman, záleží na koncentraci. Denní dávka musí mít aspoň 200 mg čistého glukanu. My to bereme celá rodina už rok a půl a za tu dobu nikdo neměl žádnou infekci. A to ani rýmu, ktero jsme mívali třikrát do roka. Glukany jsou skvělé, předtím se všechno, co jsem zkoušela, minulo účinkem. S tím snižováním chlesterolu nevím... taky se to uvádí, ale na to přesné testy nikdo nedělal.

  Pro 18, 2009
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Je samozřejmě jednoduché...Jo a taky je podstatné, že se Beta glukan musí brát nalačno, pak to stopro funguje

  Pro 18, 2009
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Jako prevence působí glukan dobře, ale pokud člověku něco je, myslím, že to moc nefunguje. V Japonsku se s ním léčí i rakovina nebo AIDS, ale v dávkách 5000 mg denně. To se u nás nedá koupit. Podle klinických zkoušek to chce 100-200 mg denně jako prevenci, při nemoci ještě víc. U nás naopak doktoři doporučují jenom "přizdisráčské dávky", které nemohou nikomu pomoct. Pokud je čistý obsah betaglukanu pod 100 mg, nemůže se uplatnit. To je ho v kostce droždí víc.

  Pro 18, 2009
 • Obrázek uživatele VV
  VV (anonym)

  Ale jde koupit vyssi davka, 500 mg/tabletu neni zadny problem, a glukan ma minimalne 85% cistotu.

  Bře 11, 2010
 • Obrázek uživatele marie
  marie (anonym)

  Je vhodný beta glukan při neurofibromatoze?

  Dub 19, 2010
 • Obrázek uživatele _
  _ (anonym)

  Je vhodný beta glukan při...neuškodí, ale nepomůže. jako ostatně u všeho..

  Dub 20, 2010
 • Obrázek uživatele Dave
  Dave (anonym)

  Pokud máte pocit, že jsou přípravky drahé, tak si uvědomte, že beta-glukany jsou poměrně běžnou složkou potravy. Pokud zrovna neprocházíte chemoterapií nebo se nesnažíte bojovat s obezitou (je to antinutrient), tak postačí modifikovat jídelníček. Mluvilo se tu o dávce, protektivní dávka (cholesterol, ochrana střeva, snížení vstřebávání tuků) je někde mezi 2-4 gramy/den. Vysoký obsah mají již zmíněné houby, oves, ječmen, žito. Takže celozrné výrobky z ovsa (kaše, musli), výrobky z ječmene (nemyslím pivo, ale třeba sladové nápoje), výrobky s vyšším obsahem kvasnic, hlíva, shitake, žitný (kvasový) chléb, pečivo obsahující příměs ovsa, ovesné mouky, kvašené výrobky obecně. Když už se z jakéhokoliv důvodu rozhodnete investovat do vyčištěnéhlo betaglukanu v prášku nebo tabletách, dbejte na pestrou stravu s dostatkem všech živin a vitamínů. Mějte na paměti, že jeho účinek ve střevech je z části mechanický, sliz obaluje ostatní složky potravy, váže žlučové kyseliny a tím omezuje vstřebávání tuků apod. To může při dlouhodobém podávání vysokých dávek vést k nedostatku některých esenciálních látek (sníží s ejejich vstřebávání z potravy).

  Dub 28, 2010
 • Obrázek uživatele Dave
  Dave (anonym)

  Ad pitomosti: - není rozhodně třeba brát to nalačno - čistota přípravku je relevantí jen do té míry, že je vhodné si spočítat za co platíte. Z hlediska účinku je naprosto jedno jaká je čistota neob koncentrace - v rozumně dosažitelných dávkách není toxický, předávkovat se nemůžete, jediná mírná rizika při dlouhodobém užívání mohou být v oblasti malnutrice - účinek na imunitu je prokázaný mnoha studiemi. Dochází k aktivaci nespecifických složek imunitního systému, což se může hodit v mnoha patologických stavech. Když chcete uvažovat jestli "to funguje", musíte si uvědomit, že prospěšnost pro organismus má jednak aspekt imunitní, a jednak nutriční, tj. jde o to, co chcete dosáhnout.

  Dub 28, 2010
 • Obrázek uživatele janakolova
  janakolova (anonym)

  Já nedám dopustit na Curenzym - s imunitou jsem měla problémy léta a od té doby, co mi ho doktorka doporučila, nastala konečně změna k lepšímu.

  Kvě 09, 2010
 • Obrázek uživatele hana
  hana (anonym)

  já na enzymoterapii s curenzymem přešla u svého malého syna po nekonečně se opakujících virózách a zánětech dýchacích cest. Na oslabenou imunitu zabral.

  Kvě 10, 2010
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Enzymoterapie je jediná osvědčená a ústavem kontrolovaná - Wobenzym a Phlogenzym. To o čem mluvíte neznám...

  Čer 17, 2010
 • Obrázek uživatele vlasta
  vlasta (anonym)

  Souhlasím, je to rostlinného původu, doplněk stravy a nezávadný zároveň. Curenzym znám moc dobře.

  Čer 23, 2010
 • Obrázek uživatele Jana Chobrová
  Jana Chobrová (anonym)

  Vitalbren - vyzkoušela jsem tento přípravek - při cukrovce výborně redukuje cukr. Obsahuje asi největší procento betaglukanu a opravdu funguje. Užívám jej cca dva měsíce a výsledek je viditelný při kontolách u doktora. Více o Vitalbrenu na http://www.proticukrovce.cz

  Črv 24, 2010
 • Obrázek uživatele Blanka
  Blanka (anonym)

  Docela mě zarazilo,jak mohou lékárníci vědět,že je něco neúčinného.Oni to snad dlouhodobě testují na sobě?Začla jsem manželovi kupovat betaglukany,dřív chytil každý bacil,který se kolem mihnul.Po využívání betaglukanů se jeho imunita výrazně zlepšila.Po přestávce kupujeme další.

  Črv 25, 2010
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Tak to je jasny ze kazdy ma dobre zkusenosti s necim jinym, nekomu holt zabiraji enzymy, nekomu betaglukany. Od toho diskuze jsou ze?:o) U nas doma se uzivaji multivitaminy a v pripade zvysene potreby posilit imunitu uzivame Preventan. Ale nikomu to nevnucuju;))

  Zář 04, 2010
 • Obrázek uživatele Jozef,20.januára 2011
  Jozef,20.január... (anonym)

  Vitalbren - vyzkoušela jsem...Súhlasím s pani Janou, VITALBREN užívam týždeň a už na 4 deň sa mi glykémia dostala do normálu.Predtým som mal ráno na lačno medzi 8-9 a po 4 dňoch mi klesla medzi 4,8 - 5,2.Medzitým som schudol za týždeň o 2,6 kg.Užívaním sa cítim veľmi dobre, dostal som veľa energie,takže tie účinky sú SUPER ! Podotýkam, že s užívaním VITALBENU súčasne sa snažím jesť potraviny, ktoré majú glykemický index do 50.

  Led 20, 2011
 • Obrázek uživatele Milada
  Milada (anonym)

  Preventan jsem taky zkusila, ale nijak se mi neosvědčil. Právě s betaglukany jsem v lékárně narazila na 5PreveMax a s tím jsem už spokojená byla. Splnil mé očekávání a už ho doma laduje i přítel :)

  Feb 19, 2013
 • Obrázek uživatele sobillka
  sobillka

  Já dávám dětem tyhle (viz. odkaz) přírodní vitamínky s betaglukany a výsledky jsou skvělé. Tuto zimu holky téměř nemarodily, a to starší chodí do školky, kde se to bacily jen hemžilo. Když cítím, že na mě něco "leze" beru je ve vyšších dávkách i já a musím říct, že do tří dnů jsem vždy o.k http://www.zdravicko-harmonie.cz/zdravicko-harmonie/eshop/1-1-PRODUKTY-OKG/0/5/13-Factor-Base-KIDS

  Dub 11, 2013
 • Obrázek uživatele Valérie
  Valérie (anonym)

  Tak to je jasny ze kazdy ma...Glukany bezpochyby jsou účinné, ale problém je v čistotě, exiatují glukany 20% i 99%. Pak třeba po užívání beta-glukanu s nízkou koncentrací se může stát, že je neúčinný. Pro užívání např. u zhoubných nemocí je dávkování 3000-6000 mg čistého beta-gukanu. Pro prevenci chřipkových onemocnění stačí kolem 250 mg denně. Ale většina výrobců používá mnohem nižší dávky. A ty pak nejsou účinné. Dávka kolem 100 mg je k ničemu. A u 20% je i větší dávka k ničemu. Stupeň čistoty je snad ještě důležitější.

  Dub 11, 2013
 • Obrázek uživatele Valvodová
  Valvodová (anonym)

  Glukany bezpochyby jsou...Valery má pravdu. Aby byl beta-glucan účinný, je potřeba dávka nad 200 mg čistého beta glukanu. A koncentrace nad 60%. Nebudu tu někomu dělat reklamu, protože mi to je ukradené, nejsem dealer žádné firmy. Ale tyto atributy splňují jen 4 firmy na českém trhu.

  Říj 21, 2013
 • Obrázek uživatele sobillka
  sobillka

  Já mám velmi dobré zkušenosti s přírodními vitamínky, které právě i betaglukany obsahují a jsou super! Dávám je svým holčinám pravidelně a jsou poslední rok podstatně odolnější než děti v okolí. Používám je i já s manželem, když už náhodou cítíme, že na nás "leze bacil" (únava, zimnice, teplota, bolesti kloubů..) zvýšíme dávky a přidáme k tomu osvědčené bylinné kapičky. Když se podchytí vše v začátku - druhý den jsme fit. Takže za nás: FUNGUJE TO! Jen je důležité zvolit opravdu kvalitní výrobek s betaglukany. Máte někdo podobné zkušenosti? Napište mi.. sobilka@seznam.cz

  Říj 26, 2013
 • Obrázek uživatele radka
  radka (anonym)

  Valery má pravdu. Aby byl...ahoj jsem v tom naprosto neorientovaná můžeš mi napsat které jsou to firmy? díky

  Říj 30, 2013
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  My dáváme naší dvouleté slečně Stopkašel sirup pro děti,dobré je, že zabírá na suchý i vlhký kašel, pomůže i se zahleněním, vždycky dobereme celou lahvičku a právě si posílí i imunitu, protože kromě bylinek má i ty betaglukany

  Kvě 18, 2014
 • Obrázek uživatele jirka
  jirka (anonym)

  velmi důležitá je čistota! cituji: velmi důležitá a opomíjená je čistota nabízeného betaglukanu! Prof.Dr.Václav Větvička experimentálně dokázal, že preparáty mající pouze rozdrcenou houbu mají minimální (pokud vůbec nějakou) účinnost! V případě kvasnic to ostatně platí také, jinak by bylo čisté droždí již dávno lékem. Problém je totiž v tom, že náš žaludek nedokáže polysacharidy dokonale trávit, to plně dokážou jen býložravci, proto mu musíme pomoci izolací. Izolace a složité přečistění suroviny je přitom nejdražší položkou při výrobě betaglukanu. Za kvalitní se považuje betaglukan od 70% čistoty a výše. Ani to však není tak jednoduché, protože zároveň záleží na tom, co zůstává v těch tzv. nečistotách. Přesto by měly firmy čistotu dodávaného betaglukanu uvádět, a pokud tak nečiní, nemají se asi čím chlubit. Odborníci zastávají názor, že nečistoty zabraňují navázání betaglukanu na receptory imunitních buněk a tím jejich aktivaci. Platí zde tedy jednoduchá (nepřímá) úměra - čím více nečistot, tím menší účinnost. Betaglukan http://www.perfektra.cz/cs/zbozi/biopreparaty má čistotu 85%!

  Feb 26, 2015
 • Obrázek uživatele Iveta
  Iveta (anonym)

  velmi důležitá je...Souhlasím, je důležitá čistota betaglukanů,z droždí a z hlívy to není ono,musí se složitě extrahovat z jiných zdrojů.A že vyšší dávky betagl.pomáhají, mám odzkoušeno na sobě i manželovi, ale bereme denně 1000 mg kvalit. betaglukanu,bez přestávky,vše je dlouhodobé,přečtěte si články od Dr,Větvičky,který se betaglukany zabývá-www.betaglukan.cz.

  Pro 04, 2015
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Dobrý den nejčistčím přípravkem z hlívy ústřičné je na našem trhu Imunomodulátor od f. Ramissio . japonský produkt v tekutém stavu v 98% čistotě betaglukanů. Hlíva ústřičná jak j známe v kuch úpravě , což je pouhých 0,4 % obsahu betglukanů a sušená 6´10-40% nemá nic společného s betaglukany

  Led 04, 2016
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Dobrý den nejčistčím...Výzkumy ukazují, že houby dokáží nejen zmírňovat vedlejší příznaky drastické konvenční léčby, ale samy mají účinky cytostatické, cytotoxické či dokáží vyvolat apoptózu (buněčnou sebevraždu rakovinových buněk). Jsou proto velkým pomocníkem v boji proti tomuto zákeřnému onemocnění. Jsou lidé, kteří si vyléčili rakovinu jen pomocí medicinálních hub.

  Led 04, 2016

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama