Reklama

Jaké potravinové doplňky mohou pomoci s hladinou glykémie?

Vitaminy, minerály a další potravinové doplňky se staly běžnou součástí našeho života a mají široké spektrum účinků. Mohou prokazatelně pomoci i diabetikům?

Vitamin D

Je známý také jako „vitamin slunce“ a patří mezi vitaminy rozpustné v tucích. V Česku se užívá většinou ve formě kapek nebo tablet s různě velkým dávkováním, často doplněných o další vitaminy. Má protizánětlivé účinky a stimuluje imunitu proti virům a bakteriím. Dostatek vitaminu D může snížit riziko rozvoje cukrovky druhého typu až o 70 %. Když u pacientů s prediabetem trpících nedostatkem „déčka“ výzkumníci zvýšili dávky tohoto vitaminu, zlepšila se citlivost jejich receptorů k inzulinu, a tím pádem měli nižší riziko, že se u nich rozvine diabetes. Nedostatek vitaminu naopak toto riziko zvyšuje. Podle kanadského výzkumu[1] byla pravděpodobnost rozvoje diabetu téměř třikrát vyšší u lidí, u kterých klesla hladina vitaminu D pod hodnotu 50 nmol/l.

Dostatečná hladina vitaminu D (cca 100 nmol/l) přináší i další benefity. Pomáhá bránit rozvoji demence, osteoporózy nebo srdečních chorob a dalších chronických onemocnění, která často doprovázejí diabetes druhého typu. Vědci začali podrobněji zkoumat účinky tohoto vitaminu i v souvislosti s koronavirovou pandemií. Prokázalo se[2], že kromě tzv. jižanských národů, které mají přes rok dostatek slunečního záření, trpí zbytek Evropy hypovitaminózou – nedostatkem vitaminu D. Ten je přitom klíčovým faktorem v boji proti virům a výrazně zvyšuje protivirovou imunitu u běžné populace i diabetiků.

Vitamin C

Reklama

Jinak také kyselina askorbová. Je důležitý pro správnou funkci bílých krvinek a rychlé hojení ran. U diabetiků dochází při hyperglykémiích kvůli častějšímu močení ke ztrátě vitaminu C, který se z těla vylučuje právě močí. Hyperglykémie navíc dále zvyšuje jeho potřebu, protože vitamin C jako antioxidant pomáhá chránit beta buňky slinivky.

Doporučená denní dávka pro diabetiky je 200 mg u nekuřáků a 250 mg u kuřáků. Nedostatek tohoto vitaminu se projeví v podobě snížené obranyschopnosti a zdlouhavého hojení. Nejbohatším přirozeným zdrojem vitaminu C je čerstvé ovoce a zelenina, hlavně černý rybíz, citrusy, kiwi, papriky, květák, brokolice a kapusta.

Hořčík

Hořčík (magnezium) je stěžejním prvkem pro správné fungování těla i mozku. Potřebujeme ho pro každodenní činnost svalů a nervů, stavbu kostí a také pro uvolňování energie z glukózy. Hořčík je zodpovědný i za aktivaci inzulinových receptorů. Diabetici i lidé s prediabetem nebo inzulinovou rezistencí často trpí jeho nedostatkem. Hladina hořčíku u diabetiků souvisí s délkou trvání nemoci a kvalitou kompenzace – čím déle pacient cukrovkou trpí a čím hůře je kompenzovaná, tím nižší je hladina hořčíku v těle. Za optimální je považována denní dávka ve výši 300 až 400 mg.

Ginkgo na paměť a kolagen na klouby

Jak je to s cukrovkou a populárními typy nebo značkami potravinových doplňků? Lékaři diabetikům obecně doporučují přípravky přípravky bez přidaných cukrů (včetně laktózy) a také upozorňují na to, že jejich efekt bývá často přeceňován. Většina obsažených účinných látek se totiž v těle vyskytuje přirozeně, včetně například kolagenu nebo omega 3 mastných kyselin. Ty mají prokazatelný pozitivní vliv na cévy, hodnotu cholesterolu, činnost mozku a udržují srdce v kondici. Na glykémie ale jednoznačný vliv nemají. Svým kloubům také prospějete spíše pravidelným pohybem a snížením váhy než drahými přípravky, jejichž účinek nebývá vždy prokázán. Nezapomínejte také užívání jakýchkoli doplňků stravy konzultovat s lékařem kvůli možným interakcím s léky.

Doplňky jen jako pomocníci

Pokud nedržíte speciální dietu (například vegetariánskou nebo veganskou) a dodržujete zdravou životosprávu s pestrou stravou, neměly by vám žádné potřebné látky chybět. Obecně platí, že jakékoli potravinové doplňky plní pouze pomocnou funkci, nikdy nenahradí dodržování diety a zdravé životosprávy, a již vůbec ne plnohodnotnou antidiabetickou léčbu. Ti, kdo dávají přednost přírodním zdrojům, mohou využít třeba pozitivní účinky skořice a celé řady bylin.

Systém FreeStyle Libre pro diabetiky. Nevadí mu voda, pot ani pohyb

Mít přehled o hladině glukózy je při léčbě cukrovky zásadní. Pro diabetiky je k dispozici systém FreeStyle Libre, který ji měří průběžně, a to bez nutnosti vpichů do prstu. Malý senzor o velikosti padesátikorunové mince umístěný na zadní straně paže měří hladinu glukózy každou minutu, a to až po dobu 14 dnů. Čtečka snímá hodnoty i přes oblečení a ukládá data z měření. Systém diabetikům poskytuje vizuální představu o hodnotách hladiny glukózy, jejich trendech a časovém průběhu. S pomocí specializovaného softwaru je možné z dat generovat exporty a přehledy, které diabetikovi i jeho lékaři pomohou precizněji nastavit léčbu.

Reklama

Komentáře

Reklama