Reklama

Kdy užívat aminokyseliny ve formě doplňků stravy

Každý potřebuje pravidelnou dodávku esenciálních aminokyselin pro podporu zdraví a metabolismu. Esenciální aminokyseliny jsou takové aminokyseliny, které nedokážeme syntetizovat a jsme závislí na jejich přívodu zvenčí. Kvalitní pestrá strava s dostatkem bílkovin dokáže tělo zásobovat esenciálními aminokyselinami, které jsou následně potřeba pro tvorbu svalů, vazů, chrupavek, kostí, protilátek, mozkových neuropřenašečů?

Mezi esenciální aminokyseliny patří: valin, leucin, isoleucin, lysin, methionin, threonin, phenylalanin a tryptofan. Aminokyseliny histidin a arginin jsou semiesenciální - jsou nezbytné v dětském věku.

Arginin je jedna z nejdůležitějších aminokyselin (zejména pro sportovce). Je důležitý pro svalový růst (tím, že ovlivňuje růstové hormony) a chrání svaly před rozpadem (podobně jako lysin a leucin).

Tryptofan je výchozí látkou pro přenašeč serotonin, který uklidňuje, navozuje příjemné pocity a používá se k léčbě nespavosti, stresu, úzkosti a deprese.

Methionin slouží pro nastartování tvorby bílkovin. Methionin je též součástí tzv. lipotropního faktoru (spolu s cholinem a inositolem), který působí  při snižování cholesterolu a tuků. Methionin má též roli při tvorbě kolagenu a je důležitý pro zdravé vlasy, nehty a pokožku.

Reklama

Threonin působí proti ukládání tuku v játrech. Dále jsou důležitý nejen pro svaly, nýbrž i pro tvorbu pojiv (kostí, vazů a chrupavek), některých mozkových přenašečů atd.

L-lysin je nezbytným stavebním prvkem pro všechny bílkoviny v těle. L-lysin hraje hlavní roli ve vstřebávání vápníku, v budování svalů, v zotavování se po chirurgických zákrocích nebo zraněních a v produkci tělesných hormonů, enzymů a protilátek. Studie prokázaly, že příjem lysinu urychluje hojení oparů a chrání před jeho novým výskytem.

Phenylalanin je prekurzorem pro tyrosin, který je základem pro hormony štítné žlázy (ty ovlivňují metabolismus a jsou důležité pro mentální vývoj dítěte) a pro hormony kůry nadledvinek (adrenalin, noradrenalin). Fenylalanin má podobné účinky jako tryptofan (psychická pohoda). Psychické problémy může zlepšit zvyšováním hladiny mediátoru dopaminu a endorfinů. Fenylalanin též zlepšuje vnímání chronické bolesti podporuje mentální aktivitu (přeměnou v mediátor noradrenalin) a snižuje chuť k jídlu (zvyšováním produkce cholecystokininu).

Valin, leucin a isoleucin patří mezi tzv. rozvětvené aminokyseliny (BCAA). Ty se podílejí především na ochraně svalové hmoty před rozpadem.

Bílkoviny přijímané stravou jsou tím kvalitnější, čím je vyšší podíl esenciálních aminokyselin k neesenciálním aminokyselinám (glutamin, cystein a glycin).

Poměrně kvalitní bílkoviny obsahuje mléko, vejce a maso. Bílkoviny rostlinného původu mohou mít nedostatek určitých esenciálních aminokyselin. Při přísně veganské dietě tedy občas hrozí jejich nedostatek a je potřeba hlídat si příjem bílkovin z různých zdrojů. Například kombinace bílkovin z pšenice (málo lysinu) a bílkovin z luštěnin (málo methioninu) zajistí příjem esenciálních aminokyselin, ale celkový příjem bílkovin musí být vyšší, než při stravě, která obsahuje kvalitnější bílkoviny.

Kdy je tedy vhodné užívat esenciální aminokyseliny ve formě doplňků stravy:

- při zvýšených ztrátách aminokyselin při různých střevních onemocněních (Crohnova choroba, celiakie)

- při výkonnostním sportu a při posilování

- při regeneraci organismu po dlouhodobé nemoci, chirurgickém zákroku, kdy došlo k ochabnutí svalů                                    

- při veganské stravě

- při poruchách výživy - anorexii,bulímii        

- při zvýšené potřebě hojení tkání
                                                                                                                               

Jednotlivé aminokyseliny lze pak brát při specifických potížích, které mohou souviset s jejich nedostatkem.

 

Kontraindikace užívání aminokyselin:
Lidé s ledvinovou či jaterní poruchou by neměli užívat jakékoliv aminokyseliny v čisté formě bez souhlasu lékaře. Aminokyseliny jsou též kontraindikovány při poruše metabolismu aminokyselin (např. fenylketonurii). Při užívání psychofarmak, L-dopy či hormonů je vždy vhodné se poradit s lékařem. Aminokyseliny též není vhodné užívat během těhotenství a kojení.

 

Reklama

Komentáře

Reklama