Reklama

Lysin - protivirový faktor

Lysin je esenciální aminokyselina, která nemůže být vytvářena v organismu a proto musí být dodávána stravou. Cereální strava obsahující pšenici, rýži, oves, jáhly a sezamová semena vytváří nedostatek Lysinu. Lysin zamezuje množení virů v organismu. Vitamín C má ochranný efekt na hladinu lysinu v organismu.

Lysin společně s vitamínem C, zinkem a vitamínem A pomáhá eliminovat virovou infekci z těla. Jelikož vitamín C má pro lysin ochrannou roli, je společné užívání lysinu a vitamínu C mnohem účinnější proti virózám, než když jsou tyto suplementy užívány samostatně.

Zdroje lysinu:
Hlavním zdrojem lysinu jsou listová zelenina, luštěniny, maso, mléko a zralé ovoce.

Příznaky nedostatku:
Nedostatečný přísun lysinu v dietě může vést ke ztrátě chuti k jídlu, hubnutí, chudokrevnosti a nížené schopnosti koncentrace. Také může způsobovat bolesti hlavy, závratě a nevolnost. Deficit lysinu byl též prokázán u zápalu plic, onemocnění ledvin, acidózy (překyselení organismu), podvyživených dětí a dětské křivice.

Hojivé vlastnosti lysinu:
Lysin je považován za velmi užitečný přírodní lék při oparech, pásovém oparu a genitálním herpesu (oparu). Lysin prokazuje blahodárný účinek při onemocnění způsobených viry, především však virem herpes simplex. Během akutního výskytu herpetického viru se doporučuje minimálně 1500 mg L- lysinu a 1 gram vitamínu C denně.
Lysin se též využívá při podpoře žaludečních funkcí a zlepšení chuti k jídlu. Pomáhá podpořit růst dětí. V těchto případech se doporučuje 500-1500 mg L-lysinu denně.

Reklama

Zdroj: H.K. Bakhru - Vitamíny, které léčí

Reklama

Komentáře

Martina H. (Út, 3. 1. 2006 - 11:01)
Díky za další užitečné poznatky o aminokyselinách!
Reklama