Nedostatek vitaminu B z vás může udělat blázna - přehled nejlepších potravinových zdrojů

Dospívající chlapec přijat do psychiatrické léčebny. Křičí strachy, prosí, aby byl zachráněn před tisíci pavouky lezoucími po zdi - pavouky nikdo jiný nevidí.

Žena středního věku je anemická.

Starší muž je v depresi.

Mladou ženu děsí její měsíční cyklus. Ví, že bude náladová nebo rozzlobená - změny nálady jsou tak závažné, že mohou ohrozit její vztah nebo její práci.

Co všichni tito lidé mají společného? Všichni trpí nedostatkem B vitamínů.

Vitamíny B skupiny jsou ve vodě rozpustné vitaminy a jsou rozhodující pro mnoho metabolických procesů v těle. Všech osm B vitamínů, nebo některé z nich, se často vyskytují společně v konekrétních potravinách, protože mnoho z B vitamínů spolupracuje.

Vitamíny B jsou: B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (kyselina pantotenová), B6 (pyridoxin), B7 (biotin), B9 (folát nebo kyselina listová), a B12 (kyanokobalamin).

Vitamíny skupiny B pomáhají sacharidům rozkládat se na glukózu a při přeměně tuků a bílkovin. Bez nich bychom neměli palivo pro jtkáně v těle. Jsou naprosto nezbytné pro neurotransmitery a nervovou tkáň. Pomáhají našemu tělu tvořit červené krvinky. B9 a B12 jsou potřebné pro normální vývoj plodu během těhotenství.

Nedostatek B vitamínů osciluje od úbytku energie až k akutní psychóze nebo smrti. Každá tělesná funkce vyžaduje vitamíny B nebo glukózu, kterou poskytují.

Nejlepším zdrojem veškerých vitamínů je jídlo. Vitamíny B se nachází v následujících potravinách.

Potraviny s vysokým obsahem B1

Chřest, růžičková kapusta, hrášek, zelené řepa, špenát, sladké brambory, fazole, čočka, arašídy, neloupaná rýže, ječmen, oves, slunečnicová semínka, sezamová semínka, lněná semena, , meloun, pomeranče a játra.

Potraviny s vysokým obsahem B2

Zelené listy ředkviček, žampiony a pečárky, špenát, chřest, listová zelenina, sladké brambory, hrášek, vejce, krůtí maso, tempeh, sardinky a tuňák.

Potraviny s vysokým obsahem B3

Chřest, žampiony a pečárky, brambory, sladké brambory, hrášek, tuňák, kuřecí, krůtí maso, losos, jehněčí, hovězí maso, sardinky, krevety, arašídy, slunečnicová semínka, hnědá rýže a ječmen.

Potraviny s vysokým obsahem B5

Avokádo, žampiony a shitake houby, sladké brambory, hrášek.

Potraviny s vysokým obsahem B6

Sladké brambory, brambory, špenát, zelí, listy tuřínu, česnek, zimní dýně, čínské zelí, papriky, avokádo, hrášek, tuňák, kuřecí, krůtí, hovězí, losos, čočka, fazole, banány, a slunečnice semena.

Potraviny s vysokým obsahem B7

Sladké brambory, cibule, rajčata, mrkev, oves, arašídy, mandle, vlašské ořechy, vejce, losos a banány.

Potraviny s vysokým obsahem B9

Chřest, špenát, listy tuřínu, brokolice, římský salát, čínské zelí, květák, hrášek, avokádo, pórek, fenykl, letní dýně, růžičkové kapusty, čočka, cizrna, fazole, papája, a quinoa.

Potraviny s vysokým obsahem B12

Sardinky, losos, tuňák, treska, jehněčí, krevety, mušle, hovězí maso, jogurty a mléko.

Může být obtížné splnit denní potřebu B12, pokud jste vegetarián nebo vegan, nebo pokud jste starší. Je to také obtížné pro každého, kdo trpí nemocemi zažívacího ústrojí, které narušují absorpci, jako je např. celiakie.

Závěr

Pokud se rozhodnete doplnit vitamíny B, je důležité, abyste úžívaly kompletní B komplex. Užívání jednoho nebo pouze několika vitaminů B po delší dobu může způsobit nedostatky dalších B vitamínů.

Pamatujte si, nejzdravější výživa je ta, která se skládá z 80% ze syrových, čerstvých bioproduktů - více zeleniny než ovoce spolu se zdravými omega 3 mastnými kyselinami. Chcete-li správně absorbovat a asimilovat vitamíny B, musíte mít vyrovnané zdravé tuky v těle a zdravá střeva, kde není přemnožena Candida.

Zdroje:

http://www.organiclifestylemagazine.com

http://www.organiclifestylemagazine.com

http://www.organiclifestylemagazine.com

http://www.naturalnews.com

http://truthwiki.org/B_vitamins

Další informace: http://www.naturalnews.com/048502_B_vitamins_food_sources_mental_health....

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele w
  w (anonym)

  A může B-komplex užívat muž? Podle článku to vypadá že ne...

  Feb 23, 2015
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Někdo na to vitamin B ani nepotřebuje.

  Feb 23, 2015
 • Obrázek uživatele Pepa
  Pepa (anonym)

  Vitamin B je v pivě a po pivu se neblbne.

  Feb 26, 2015
 • Obrázek uživatele pro Pepu
  pro Pepu (anonym)

  Nesouhlasím, po pivu se pomalu blbne. Jenže já mám času dost.

  Feb 26, 2015
 • Obrázek uživatele Richard
  Richard (anonym)

  Co se vitamínu B12 týká, jsou jeho hlavními zdroji, ja je v článku zmíněné, především zvířata a produkty z nich. Nejde o to, že by je zvíčecí organismy uměly vyrábět a my nikoliv - látku dostávají v krmivu. Pro vegany nezbývá nic jiného, než vitamín doplňovat doplňky stravy. O vitamínu B12 a jeho vhodné suplementaci pojednává tento článek https://www.ethictaste.cz/nedostatek-vitaminu-b12/ na EthicTaste.cz. Jak je v článku napsáno, přestože potřebujeme pouze okolo tří mikrogramů B12 denně, je pro správný chod těla klíčový.

  Dub 01, 2017
 • Obrázek uživatele BarbaraTit
  BarbaraTit (anonym)

  Wanga Kaaliyan (Official Mashup Video) - Asees KaurTeam Naach, Sonali, Dhanshree Verma, Kanishka

  Bře 15, 2021
 • Obrázek uživatele lemeee
  lemeee (anonym)

  Vitamin B - https://iherb.co/Ax7FHDV Při nákupu na iHerb můžete využít kód AID8235 který vám v košíku odečte 5 % z ceny objednávky.

  Dub 12, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama