Reklama

PABA: co to je a jaké má účinky?

PABA, neboli kyselina p-aminobenzoová, je organická sloučenina, která se vyskytuje v potravinách a v některých případech se používá jako doplněk stravy. PABA má řadu pozitivních účinků na lidské zdraví, včetně podpory zdraví kůže, vlasů a nehtů a pomáhá při tvorbě červených krvinek. Díky svému protikvasinkovému účinku se také používá jako součást některých antifungálních přípravků

PABA a zdraví kůže

PABA je známá svými výhodami pro zdraví kůže. Tento vitamin B komplexu pomáhá udržovat zdravé buňky kůže a pomáhá chránit před škodlivými účinky UV záření. PABA také pomáhá zlepšit hydrataci kůže a může pomoci snížit viditelnost jemných linek a vrásek.

Existují některé studie, které naznačují, že PABA může mít určitý potenciál při léčbě vitiliga, pokud se užívá jako doplněk stravy. PABA se přirozeně nachází v potravinách, jako jsou játra, ledviny, celozrnné výrobky a vejce. V doplňcích stravy se PABA obvykle prodává ve formě kapslí nebo tablet.

Přestože existuje několik malých studií, které naznačují, že PABA může být účinný při léčbě vitiliga, výsledky jsou stále nejednoznačné a sporné. Většina z těchto studií byla provedena v 60. a 70. letech 20. století a jejich výsledky nebyly potvrzeny v pozdějších výzkumech.

Reklama

Je důležité si uvědomit, že PABA může mít vedlejší účinky, jako je například kožní podráždění a citlivost na slunce. Proto byste se měli před užíváním PABA jako doplňku stravy poradit se svým lékařem nebo dermatologem. Pokud trpíte vitiligem, měli byste se poradit se svým lékařem o nejlepším způsobu léčby.

PABA a vlasy

Existuje několik teorií o tom, jak PABA může ovlivnit šednutí vlasů, nicméně výzkumy jsou zatím nedostatečné a nejednoznačné.

Některé studie naznačují, že nedostatek PABA může přispívat k šednutí vlasů. PABA je totiž důležitá pro tvorbu melaninu, který dává vlasům barvu. Někteří lidé věří, že přidání PABA do stravy nebo užívání jako doplňku stravy může pomoci snížit rychlost šednutí vlasů nebo dokonce zastavit tento proces.

Na druhé straně jsou však k dispozici i výsledky studií, které tuto teorii nepotvrzují. V jedné studii z roku 2004 bylo zjištěno, že PABA neměla žádný významný vliv na zpomalení procesu šednutí vlasů u lidí s genetickou predispozicí k šednutí. Další studie z roku 2018 ukázala, že PABA má sice pozitivní vliv na růst vlasů, ale neprokázala žádný vliv na šednutí vlasů.

V současné době je tedy potřeba více výzkumů, aby se definitivně potvrdil vliv PABA na šednutí vlasů. Nicméně, protože PABA má řadu pozitivních účinků na lidské zdraví a vlasovou kondici, stále se považuje za užitečný doplněk stravy a může pomoci udržovat zdravé vlasy a podpořit růst vlasů.

PABA a tvorba červených krvinek

PABA také hraje klíčovou roli při tvorbě červených krvinek. Tento vitamin B (vitamín B10) pomáhá při tvorbě kyseliny listové a pomáhá při vstřebávání železa, které je důležité pro tvorbu hemoglobinu. Hemoglobin je bílkovina obsažená v červených krvinkách, která pomáhá přenášet kyslík z plic do tkání.

PABA a protikvasinkový účinek

Existuje také důkaz o protikvasinkovém účinku PABA. Studie ukázaly, že PABA může být účinným prostředkem proti určitým druhům kvasinek. PABA se používá jako součást některých antifungálních léků k léčbě infekcí kvasinkami, jako jsou například kandidózy.

Dávkování:

Běžná terapeutická dávka PABA je 300 až 400 mg denně. Některé studie používaly mnohem vyšší dávky. Nicméně, vážné vedlejší účinky byly zjištěny při dávkách vyšších než 8 g denně. Pokud nemáte lékařské doporučení, pravděpodobně byste neměli užívat více než 400 mg denně.

Upozornění: Doplněk stravy s PABA by neměli užívat lidé s onemocněním ledvin či jater.

I když PABA (para-aminobenzoic acid) se obecně považuje za bezpečný doplněk stravy, mohou se vyskytnout některé vedlejší účinky u lidí, kteří užívají vysoké dávky PABA nebo jsou na ni citliví. Některé z možných vedlejších účinků PABA jsou:

  1. Zažívací potíže - některé osoby mohou mít zažívací obtíže, jako jsou nevolnost, průjem a žaludeční křeče.
  2. Vyrážky - někteří lidé mohou mít vyrážky, které se objevují na kůži po užití PABA. Tyto vyrážky mohou být způsobeny přecitlivělostí na PABA.
  3. Fototoxicita - někteří lidé mohou být citliví na sluneční světlo po užití PABA. To může způsobit popáleniny sluncem a další kožní problémy.
  4. Změny krevního tlaku - u některých lidí může PABA ovlivnit krevní tlak. Osoby s nízkým krevním tlakem by měly být opatrné při užívání tohoto doplňku.
  5. Interakce s léky - PABA může interagovat s některými léky, jako jsou antibiotika nebo sulfonamidy. Pokud užíváte nějaké léky, měli byste se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem, zda mohou být užívány s PABA.

Je důležité si uvědomit, že vedlejší účinky PABA se mohou lišit v závislosti na individuální citlivosti a dávce užitého doplňku. Pokud se u vás objeví jakékoli nežádoucí účinky, měli byste přestat užívat PABA a poradit se se svým lékařem.

 

Reklama

Komentáře

Reklama