Patříte do skupiny lidí nejvíce ohrožené nedostatkem vitamínu D?

Nedostatek vitamínu D v našich podmínkách není neobvyklý a podle průzkumů jím trpí značná část populace. Přesto jsou určité skupiny ohroženy jeho nedostatkem víc než jiné. Podívejte se s námi, jestli do těchto kategorií nespadáte také vy nebo vaši blízcí.

Vitamín D potřebují lidé všech věkových kategorií. Na jeho spotřebu se zaměřujeme především v časném dětském věku, v době těhotenství, u seniorů a obecně u lidí, kteří omezují nebo musí omezovat příjem slunečního záření,“ říká MUDr. Petr Tláskal, CSc., vedoucí lékař Oddělení léčebné výživy ve FN Praha Motol.

Sportující

Složení stravy je důležitou součástí tréninkového plánu nejen vrcholových sportovců. Ohlídat si dostatek vitamínu D by měli i lidé věnující se pravidelně jakékoliv sportovní aktivitě, ať už jde o víkendovou jízdu na kole, párkrát do týdne posilovna, tenis nebo třeba ob den běh. Má totiž velký vliv na výkon, svalovou regeneraci a snižuje riziko zlomenin.

Starší lidé

Kůže během stárnutí ztrácí nejen svou elasticitu a pevnost, ale obsahuje také méně provitamínu D (7-dehydrocholesterolu). Důsledkem toho se snížuje tvorba vitamínu D ze slunečního záření. Dostatek „déčka“ přitom u starších lidí zlepšuje svalovou kontrolu a imunitní reakce, tedy dva důležité aspekty vitálního stáří.

Těhotné ženy

Málo vitamínu D u žen v očekávání může mít nepříjemné důsledky jak pro ně samotné, tak pro jejich miminka. Plod je plně závislý na příjmu vitamínu D od své matky. Vitamín D je zároveň spolu s vápníkem důležitým účastníkem procesů vedoucích k vytvoření pevné kostry v průběhu třetího trimestru. Pokud má nastávající maminka vitamínu D nebo vápníku málo, je proces tvorby kostí narušen.

Je prokázané, že děti narozené ženám s dostatečnou hladinou vitamínu D mají v kostech vyšší obsah minerálních látek než děti, které se narodily ženám s nižšími hladinami vitamínu D v krvi. Dostatečné množství přijímaného „déčka“ v těhotenství má kladný vliv na hustotu kostních tkáně u dětí, správnou polohu plodu a optimální tonus svalů.

Miminka

Dětská pokožka je jemná a velmi snadno se spálí. Proto malá miminka před sluncem tak pečlivě chráníme. To má ale za následek nedostatečnou tvorbu vitamínu D, která se může projevovat ztuhlostí svalů, lámavostí kostí, sníženou imunitou nebo náchylností k rozvoji autoimunitních onemocnění, například lupénce, alergiím či astma.

Dostatek vitamínu D je pro nás důležitý nejen v prenatálním věku, ale i v dospívání a ve zralém věku. „Nedostatek vitamínu D v časném věku vede k rozvoji křivice, pro pozdější období je to osteoporóza se zvýšenou lomivostí kostí,“ dodává doktor Tláskal.

V případě, že je miminko kojené, může dostatečný příjem tohoto vitamínu zajistit samotná matka. Důležitá je kromě pobytu na sluníčku také strava. Dostatečný přísun tučných mořských ryb 2x týdně (losos, sleď, tuňák atd.) nebo 2 vajíčka obohacená o vitamín D denně.

Lidé s oslabenou imunitou

Na vitamínu D tak trochu stojí celý náš imunitní systém. Díky jeho zapojení v imunitních procesech pomáhá jak v boji s virovými či bakteriálními patogeny, tak sehrává svou úlohu také v boji s nádorovým onemocněním a autoimunitními procesy.

Zkoumá se například jeho vliv na zpomalení vývoje roztroušené sklerózy nebo revmatoidní artritidy a mnohé další. Pokud vás tedy trápí časté nachlazení nebo autoimunitní onemocnění, zkuste se zaměřit právě na zvýšení hladin vitamínu D ve svém těle, ať už to bude pobytem na sluníčku nebo potravinami bohatými právě na tento vitamín.

TIP – Doplňte vitamín D přirozenou cestou

Vitamin D přispívá v těle k normálnímu využití vápníku a fosforu, udržení hladiny vápníku v krvi, stavu kostí, činnosti svalů, zubů a funkci imunitního systému. Abychom měli vitamínu D dostatečné množství, je dobré ho doplňovat i z potravin. Využijte širokého uplatnění vajec v kuchyni k doplnění chybějícího vitamínu D.

Zdroj: www.drvejce.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele PavelKa
  PavelKa (anonym)

  Kdysi jsem četl, že Ing. Janča (léčitel) doporučoval pro zvýšení obsahu vitaminu D tření pokožky kartáčkem (ne z umělé hmoty) . Zajímal by mne Váš názor, pokud by to bylo pravda, byla by to senzační možnost si vitamín D doplnit i pro méně majetné. Díky, Pavel

  Zář 10, 2020
 • Obrázek uživatele PavelKa
  PavelKa (anonym)

  Kdysi jsem četl, že získat vitamín D je možné pouhým třením kůže kartáčkem (ne z umělé hmoty). Uváděl to ve své knížce uznávaný léčitel Ing. Janča. Pokud by to bylo pravda, byla to senzační možnost doplnit si vitamín D i pro méně majetné

  Zář 10, 2020
 • Obrázek uživatele Tereza
  Tereza (anonym)

  beru dečko, beru probiotika a vitamin C. Takže doufám, že budu zdravá jako řípa

  Zář 10, 2020
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Užívám kapky Vigantol lékař mi doporučil 24 kapek 1x za týden, známí mi říkají že je moc .Jestli to nemělo být 2 - 4 kapky, volal jsem si lékaři a opravdu 24 kapek. Máte s kapkami zkušenost ?

  Zář 11, 2020
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  Není to moc, 2-4 kapky se dávají denně nebo vyšší dávka pak 1x tydně.

  Zář 15, 2020
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  proto pravidelně beru vitamin D3 efekt z naturevia

  Zář 16, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  nazdar dealeři

  Zář 16, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  nazdar dealeři

  Zář 16, 2020
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  Váš lékař má pravdu. Já užívám vigantol 17kp 2x/týdně. Když máte nedostatek vit. D tak vigantol se může užívat do 5 kp.denne bez vedlejších účinků. (Též doplnit Vit.E a K 2 )

  Říj 16, 2020
 • Obrázek uživatele Natalie
  Natalie (anonym)

  potřebujeme ho všichni a ne jenom ohrožené skupiny . Taky ho pravidelně bereme, kombinuji ho s probiotiky , nejlepší jsou na naturevia

  Pro 31, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama