Většinu Čechů trápí nedostatek vitaminů K2 a D3, ale nevědí o tom

Jak ukázal nedávno uskutečněný internetový průzkum, o vitamínech K2 a D3 nemáme téměř žádné povědomí a tudíž ani potřebu je jakkoliv doplňovat. Vitamin K2 a D3 jsou přitom pro náš organismus velice důležité živiny.  Většina z nás jich však má nedostatek, což má vliv na stav našich kostí, cév i imunitního systému.

 

D3 - sluneční vitamín
Vitaminu D3 se často říká sluneční vitamin. Lze ho totiž do těla částečně získat ze slunečního svitu. Je často spojovaný s problematikou osteoporózy, protože jeho příjem je potřebný pro vstřebávání vápníku – tedy na stavbu kostí. Méně už se ví o jeho významném vlivu na imunitní systém, na neuro-svalové funkce a o jeho schopnostech chránit před infekcemi a v zimních měsících i před prochladnutím a chřipkou. Hladinu vitaminu D3 v organismu je dobré nechat si změřit u lékaře, což ale dle nedávno uskutečněného průzkumu využívá jen 7% dotázaných.
Přitom hlídat si hladinu tohoto vitaminu v krvi je zcela zásadní obzvlášť v těhotenství nebo v období menopauzy a ve vyšším věku obecně, kdy je nedostatek vitaminu D největší. Vitamin D je nejlepší čerpat ze slunečního záření a podpořit pohybem venku, a pak samozřejmě ze stravy, ze které ale vstřebáme pouze 5 - 10 % doporučené dávky.

Záhadné káčko
Abychom efektivně vstřebávali vápník a chránili tak svoje kosti a zuby, potřebujeme dostatečný přísun vitaminu D. A aby se v těle vápník ukládal tam, kam má (do kostí a zubů), potřebujeme vitamin K2. „Vitamin K2 patří do stejné skupiny jako vitaminy A, D a E, ale ve srovnání s nimi toho o něm zatím moc nevíme. Přitom jeho účinky na organizmus jsou veskrze pozitivní,“ říká MUDr. Jana Čepová, Ph.D. z Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie, 2. LF a  FN v Motole. Již byl zdokumentován vliv K2 na výskyt diabetu mellitu 2. typu, byly též zjištěny protizánětlivé účinky a byly prokázány protirakovinné účinky.  Dále byla popsána spojitost nízkých hladin vitaminu K2 s výskytem Alzheimerovy choroby.
Ze stravy ale vstřebáme jen něco kolem 10 % doporučeného množství tohoto vitaminu, přesto jen necelých 18 % dotázaných doplňuje vitamin K2 vitaminovými doplňky.

Obohatit stravu nebo šáhnout po doplňcích stravy?
Vitaminy D3 i K2 jsou rozpustné v živočišných tucích, nejvíce jich najdeme v tvrdých sýrech, mořských rybách (hlavně vitamin D), mase, tvarohu, vaječných žloutcích atd. Vitamin K2 se nachází ve fermentovaných mléčných výrobcích krav krmených čerstvou trávou a v některých zkvašených potravinách (jako je natto). Mnohé klinické studie z posledních let dokazují, že většina populace trpí jejich nedostatkem.Dosáhnout správné hladiny vitaminů D3 a K2 pouze stravou a pobytem na slunci je v našich podmínkách prakticky nemožné, proto doporučuji doplňovat pestrou stravu vitaminovými doplňky,“ říká MUDr. Jana Čepová, Ph.D. Přesto 80% dotázaných v internetovém průzkumu uvedlo, že vitaminové doplňky K2 nebo D3 neužívají oni, ani nikdo z jejich známých. Potravinové doplňky je potřeba vybíratn s rozmyslem – dát na kvalitu dodavatele a především si všímat deklarovaného množství účinné látky.

Autor: mk

Vitaminy D3 i K2 můžete zakoupit na: https://www.001shop.cz/znacka/solgar/vitaminy/

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele Lucka
  Lucka (anonym)

  Zmíněné vitamíny si kupuji na doporučení lékařky, konkrétně značku Biomin, protože je to výrobce léčiv a je tu jistota, že tyto doplnky stravy budou tak kvalitní.U mě se začal nedostatek těchto vitamínů projevovat v období, kdy mi byla potvrzena diagnoza IBS, a měla jsem stále větší problémy s imunitou,takže jsem se musela hodně snažit, abych měla tyto důležité látky zpět v těle.Hodně dobré a zajímavé čtení je na Jsem stále kost.cz, kde je to opravdu hezky vysvětlené a dost mi to pomohlo se v tom orientovat.

  Feb 25, 2019
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Dobrý den holky, doktorka mi řekla, že trpím nedostatkem vitamínu D, abych si ho rychle začla nějakým způsobem doplňovat, řekla mi, abych se zeptala v lékárně, máte některá zkušenosti prosím?

  Pro 04, 2019
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Není nic jednoduššího, než si koupit doplněk stravy, který obsahuje vitamín D, já to tam dělám už asi rok, po jídle každý den 1 tobolku, a hladina vitamínu D je v krvi v normě.

  Pro 05, 2019
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Vy máte zkušenosti s některým z doplňků stravy? je vhodný i pro děti?

  Pro 06, 2019
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Ano, mám vyzkoušený vigantolvit, můžete se podívat i na jejich stránky vigantolvit .cz, je vhodný pro děti od 12 let, dáváme se všichni 1 tobolku denně po jídle.

  Pro 09, 2019
 • Obrázek uživatele Irena
  Irena (anonym)

  Ahoj jaké používáte vitamíny?

  Črv 22, 2020
 • Obrázek uživatele Anča
  Anča (anonym)

  Vitamíny používám už nějakou dobu.Moje kamarádka mě o vitamínech hodně řekla a od té doby je používám každý den.

  Črv 26, 2020
 • Obrázek uživatele Irena
  Irena (anonym)

  Zkus mi napsat jaké používáš. Ráda je také vyzkouším

  Črv 29, 2020
 • Obrázek uživatele Anča
  Anča (anonym)

  Podívej se na naturevia.Mají tam plno vitamínů. Nejčastěji si tam kupuji vitamín D.

  Črv 30, 2020
 • Obrázek uživatele Pavlína
  Pavlína (anonym)

  Přesně tyto vitamíny (K2 a D3) užívám v tobolkách od Biominu už dlouho, cca rok a půl a tehdy mě na to upozornil rozbor krve u obvodního lékaře.Do té doby jsem také neměla ani ponětí o těchto vitamínech.To déčko mi opravdu velmi pomohlo nejen na imunitu, ale i na regulaci KT , přitom mi stačí jedna tobolka týdně, mám D3 Extra.To K2 mám zase doporučeno na kosti, byla mi před časem zjištěna počínající artroza v kolenu.Samozřejmě krom toho je potřeba i upravit jídelníček a hýbat se.

  Dub 30, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama