Vitamín D podle britských vědců zřejmě zpomaluje stárnutí

Vitamín D může pomoci oddálit stárnutí a chránit před některými nemocemi spojenými s věkem. K tomuto závěru dospěli ve své studii britští vědci z londýnského King's College, o níž informoval časopis American Journal of Clinical Nutrition.

Vědci zkoumali 2160 žen ve věku od 18 do 79 let. Zjistili, že ty z nich, které měly nižší úroveň vitamínu D v těle, vykazovaly více příznaků biologického stárnutí. Pro potvrzení jejich závěrů však je podle nich ještě zapotřebí výzkumu v širším rozsahu. Kdyby se však jejich teze potvrdila, mělo by to rozsáhlý dopad na světovou medicínu.

    Nejprůkaznějším měřítkem věku osoby jsou telomery, koncové úseky chromozomů. Telomery zajišťují stabilitu chromozomů a chrání jejich konce proti poškození a spojení s jinými chromozomy. S přibývajícím věkem se telomery postupně zkracují a DNA buňky se stává méně stabilní až nakonec odumře.

    Ženy, které se experimentu zúčastnily, byly rozděleny do tří skupin podle úrovně vitamínu D. Ty, které měly více vitamínu D, měly také delší telomery než ty, které jej měly méně. Rozdíl podle expertů odpovídal pěti letům lidského života. Ženy s vyšším podílem vitamínu D byly tedy biologicky o pět let mladší.

    V létě si tělo samo vytváří téměř všechen potřebný vitamín D díky slunečnímu záření, zatímco v zimě jej získává především konzumací ryb a rybího tuku.

    Šéf týmu vědců z King's College, endokrinolog Brent Richards uvedl, že studie přispívá k vysvětlení, proč má vitamín D ochranný účinek před chorobami spojenými s věkem, jako jsou kardiovaskulární nemoci a rakovina. 

Zdroj: ČTK

    Přestože se to zdá být absurdní, totéž sluneční záření, které zvyšuje riziko onemocnění rakovinou kůže, může mít podle Tima Spectora, spoluautora studie, ozdravný účinek na celkový proces stárnutí.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele anonym
    anonym (anonym)

    mas strasne mala pismenka

    Říj 25, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama