Reklama

Jaké vitamíny pomáhající při ekzémech

Při doplňkové léčbě ekzémů vědecké studie prokázaly největší účinek u pupalkového a rybího oleje, vitamínu C, probiotik a prebiotik.

Pupalkový olej či brutnákový olej - zdroj kyseliny gama-linolenové (GLA)
Vědci zjistili, že lidé trpící  ekzémy, nemají normální schopnost zpracovávat mastné kyseliny, což může vést k nedostatku kyseliny gama-linolenové. Některé studie prokázaly, že pupalkový olej je užitečný při léčbě ekzémů. Účinek na snižování svědění ekzémů byl  při  studiích velmi překvapující. Mnoho výzkumníků  dávkovalo pacientům 12 kapslí denně, každá obsahovala 500mg pupalkového oleje s obsahem 45mg GLA. Nižší dávkování nebylo tak účinné.
Užívání brutnákového oleje , dalšího zdroje GLA vedlo v některých studiích  k redukci kožních zánětů, suchosti, svědění a šupinatění kůže.
Již mnoho let je známo, že rostlinné oleje obsahující prekurzory GLA pomáhají léčit ekzémy u lidí, ale až v poslední době to prokázaly i některé kontrolované  vědecké studie.

Rybí olej - zdroj EPA (kyseliny eicosapentaenové)
Deset gramů rybího oleje poskytujícího 1,8g EPA denně bylo podáváno skupině lidí trpících emzémem v dvojité slepé zkoužce. Po 12 týdnech, ti jenž užívali rybí olej prokazovali značné zlepšení. Podle vědců, rybí olej může být účinný, protože snižuje hladinu leukotrienů B4, látky, u které byl prokázán vztah k ekzémům. Účinek na léčbu ekzémů se dostavuje po 12 týdenním podávání rybího oleje. Nižší dávkování  prokazovalo nedostatečný efekt.

Vitamín C
V roce 1989 Medical World News informoval o tom, že vědci z texaské univerzity zjistili, že 50-75mg vitamínu C na kilogram váhy, zmírňuje příznaky ekzémů v dvojí slepé studii. Teoreticky vitamín C může pomáhat při léčbě ekzémů ovlivňováním imunitního systému. Jsou nutné další studie pro přesné zjistění mechanismu účinku.

Probiotika a prebiotika
U kojenců a malých dětí se při léčbě ekzémů nejvíce osvědčily probiotika (Lactobacilus) a  a prebiotika (galaktooligosacharidy a fruktooligosacharidy).
Probiotika zřejmě redukují alergické reakce tím, že  zlepšují trávení, pomáhají trávicímu traktu kontrolovat absorbci alergenů a též mění imunitní odpověď organismu.

Reklama

Reklama

Komentáře

Jindra (Ne, 3. 5. 2009 - 09:05)
Co je na tom tak divného, že vitamíny pomáhají při ekzémech.
Míša (Čt, 20. 10. 2022 - 15:10)
Probiotika a pupalkový olej beru dlouhodobě a pociťuji, že je to lepší, ale úplně ekzém nevymizel.
Hanka (Po, 24. 10. 2022 - 10:10)
Zkuste ještě posilnit játra pomocí otropestřece mariánského a pupalkový olej vyměnit na čas třeba za krill olej, který je zdrojem důležitých omega-3 kyselin.
Tomáš (Út, 1. 11. 2022 - 12:11)
Mne s ekzémem na ruce pomohl nejvíce tekutý vitamín D3. Jednalo se o chladový ekzém, který se vždy objevoval s nástupem mrazů.
Reklama