Vitamíny pro sportovce

Sport zrychluje metabolické procesy v těle, v důsledku toho náš organismus rychleji spotřebovává vitaminy a minerální látky, které je následně třeba doplnit. Jestliže tělu dodáme potřebné živiny po fyzické zátěži, urychlíme tak proces regenerace a pomůžeme si od zátěžové bolesti svalů, vazů a šlach.

Důležitou roli v tomto procesu hrají vitaminy skupin C a E, které zodpovídají za zásobování svalů a tkání, a skupiny B, které zajišťují metabolismus sacharidů a proteinů a fungování látkové výměny.

Věděli jste, že:

 • vysoký příjem vitaminů K2 a D3 je spojený s nižším výskytem zánětů a bolestí svalů a šlach?
 • při pravidelném doplňování K2 a D3 spolu s vápníkem máte menší riziko zlomenin?
 • riziko úmrtí na srdečně-cévní onemocnění je u lidí s dostatečným příjmem K2 o 57 % nižší? 

Často přehlíženým vitaminem, který ale má významný vliv na náš organismus, je K2, který patří mezi vitaminy rozpustné v tucích. Tento vitamin ocení všichni aktivní lidé především díky jeho schopnosti udržovat pevné, silné a zdravé kosti. Při pravidelném užívání významně působí na prevenci zranění typu vymknutí kotníku, poškození kyčelního kloubu, stehenní kosti, ale i jiných zlomenin. Jeho pravidelným užíváním významně snížíte riziko osteoporózy. Občas se každému sportovci stane, že své svalstvo jednoduše přetíží – i zde pomůže vitamin K2, který v těle působí také protizánětlivě.

Často se doporučuje užívat K2 spolu s vitaminem D3. Proč tomu tak je? Tyto dva vitaminy totiž skvěle spolupracují! Společné dávkování zlepšuje jejich účinek. Již zmiňovaný vliv na zdravé kosti tkví právě v užívání obou vitaminů: D3 pomáhá vstřebávání vápníku z trávicího traktu a K2 směřuje vápník přímo do kostí a zubů a zabraňuje jeho ukládání do cév a měkkých tkání. D3 má navíc významný vliv na imunitu, na prevenci řady závažných chorob včetně cukrovky II. typu, srdečních onemocnění, osteoporózy a rakoviny. A v poslední době se hovoří také o jeho vlivu na výkon při sportu či jiných fyzických aktivitách.

A kde tyto vitaminy získat?

Doporučená denní dávka D3 je minimálně 800 jednotek (IU), což odpovídá zhruba kilovému pstruhu, či štice. Hlavním zdrojem déčka ale zůstává sluneční záření, a to až z 90 %. Během jednoho dne stráveného na slunci může vzniknout až 1 200 mikrogramů vitaminu D (1 μg = 40 I.U). Ovšem slunce u nás nesvítí intenzivně během celého roku a je prokázáno, že v našem pásmu lze D3 ze slunce účinně čerpat zhruba jen v období červen-srpen v době kolem poledne. Vliv má i celá řada dalších faktorů – například smog, používání ochranných opalovacích prostředků, nebo věk či pigmentace pokožky (pokožka starších lidí a lidí přirozeně tmavších má sníženou schopnost vytvářet vitamin D při pobytu na slunci)

Doporučená denní dávka vitaminu K2 je 1 μg /1 kg hmotnosti. Pro představu - žena, která váží 60 kg, by měla mít denní příjem vitaminu K2 60 μg. Je prokázáno, že populace ve vyspělých zemích přijímá jen asi 10 % doporučeného množství K2.

Mezi potraviny s vysokým obsahem K2 patří:

• vaječné žloutky (29,1 až 33,5 μg/100g)
• kuřecí maso (5,8 až 11,3 μg/100g)
• vepřové maso (0,2 až 9,9 μg/100g)
• hovězí maso (1,1 až 9,3 μg/100g)
• sýr (4,7 až 10,2 μg/100g)
• mléko (0,8 až 1,0 μg/100g)
• natto – fermentované sójové boby (939 až 998 μg/100g)

Doporučeného denního množství vitaminů lze snáze dosáhnout s pomocí doplňků stravy. Při jejich výběru dbejte na kvalitu a všímejte si množství účinné látky. 

Zdroj:

www.jsemstalekost.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Sportuju už od dětství a dostatečný příjem vitamínů se snažím hlídat. Dřív jsem brala vitamínový komplexy, dneska už dělím a zaměřuju se na to, čeho mám nedostatek z jídla. Takže pravidelně vápník Ovovital, který je super v tom, že je vyrobený z vaječných skořápek, takže přírodní a kvalitní zároveň. A od stejnýho výrobce jsem nedávno objevila kombinaci déčka a káčka, takže jsem vsadila na kvalitu a jsem spoko ;-)

  Črv 14, 2019
 • Obrázek uživatele Lucie Horáková
  Lucie Horáková (anonym)

  Moc pěkně napsaný článek! Já sportuji již řadu let, běh, koloběžka, tenis, turistika, občas trampolína na zahradě:-) a vím, že to chce opravdu podporovat příjem vitamínů.Já tedy hlavně beru již zde zmíněný vitamín D3 a K2, a ještě vápník.Vše si kupuji od jednoho výrobce, abych měla jistotu, že se navzájem spíš neovlivňují negativně, takže mám od výrobce léčiv, Biomin, který je opravdu kvalitní a cenově velmi dobrý, navíc mají v lékárnách a nebo objednají. Je znát vliv těchto důležitých vitamínů v těle, protože mě po námaze nebolí tolik nohy, nemám křeče, ani pocity těžkých nohou, D3 zvyšuje svalovou sílu, podílí se na růstu krevních, svalových i kožních buněk, pomáhá imunitnímu systému, a je dobrý i na kosti a zuby. Sportovcům opravdu doporučuju doplňovat vitamíny, vyplatí se to.

  Lis 19, 2019
 • Obrázek uživatele Dita
  Dita (anonym)

  jednoznačně magnezium, které je vhodné pro svalovou ulevu

  Srp 31, 2020
 • Obrázek uživatele Karolina
  Karolina (anonym)

  určitě magnezium a omega 3 . Ale jako všichni, i sportovci potřebuji všechny vitaminy

  Led 24, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama