Zinek a měď pomáhají s hojením tkání po úrazech

Zinek i měď jsou součástí antioxidantů, které zabraňují poškození tkání volnými radikály, jenž mohou způsobovat zánět. Tyto minerály pomáhají při hojení ran, regeneraci kůže, výronech, natažení svalů či narušení kloubů a pojivové tkáně.

Měď je potřebná pro funkci enzymu lysyl oxidázy, který je důležitý pro integraci kolagenu a elastinu do tkání. To je nezbytné pro strukturu, pevnost, stabilitu a elasticitu tkání.

Zinek přispívá k hojení ran díky své roli v syntéze bílkovin a dalších souvisejících biologických procesech.

Vysoké dávky mědi však mohou negativně ovlivnit hladiny zinku a naopak vysoké dávky zinku mohou narušovat využití mědi. Existují různé názory na správný poměr mědi a zinku. Má se za to, že pro dlouhodobé užívání je ideální poměr mědi a zinku 1:7,5 až 1:15.

Doplňky stravy s mědí by neměli užívat lidé trpící Wilsonovou chorobou či hemochromatózou. Nadměrný příjem mědi se může projevit kovovou pachutí v ústech.

Doplňky stravy se zinkem by neměli brát lidé při užívání amiloridu, penicilamidu, tetracyklinu, warfarinu nebo fluorochinolonových antibiotik, pokud neurčí lékař jinak a nejsou pod lékařským dohledem.

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Pavla
  Pavla (anonym)

  a ještě probiotika, vitamin C a vitamin D. Pak se tělo uzdraví

  Zář 02, 2021
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Zinek a měď spolu tvoří Voltův článek, a ten vás nakopne.

  Zář 05, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama