Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Výtažek z hroznových jader - významný antioxidant

Výtažek z jader hroznového vína je svými antioxidačními vlastnostmi často účinnější než vitaminy C nebo E a dokáže udělat mnoho dobrého pro ochranu zdravého srdce a pro snížení rizika rakoviny.

Co to je

Výtažek z drobných jader tmavých hroznů se stal jedním z hlavních pfírodních léků v Evropě. Patří do skupiny přírodních látek, tzv. flavonoidů - antioxidantů, které chrání tělesné buňky před poškozením nestabilními molekulami kyslíku, jimž říkáme volné radikály. Hroznová jádra obsahují oligomerické proantokyanidinové komplexy (OPC), zvané proantokyanidiny. Předpokládá se, že OPC (kdysi také nazývané pyknogenoly) hrají důležitou úlohu v prevenci srdečních onemocnění a rakoviny. „Pyknogenol“ s velkým P je obchodní značka pro specifické OPC odvozené z kůry borovice hvězdovité; mohou se používat místo výtažku z hroznových jader, jsou však dražší a zkušení léčitelé se domnívají, že za tyto mimořádné náklady nestojí.

Jak působí 

 

Výtažek z hroznových jader má pozitivní vliv na krevní cévy. Není náhoda, že účinné složky tohoto výtažku jsou klíčovými součástmi jednoho z nejčastěji předepisovaných léků na vaskulární poruchy v západní Evropě.

Výtažek z hroznových jader obsahuje dvě složky: jednu rozpustnou v tucích a jednu rozpustnou ve vodě; může proto pronikat všemi typy buněčných membrán a uplatňovat antioxidační ochranu ve všech tkáních, je tedy jednou z těch několika látek, které mohou procházet mozkovou krevní bariérou z krve do mozku. Znamená to, že může chránit před poškozením volnými radikály i mozkové buňky.

Hlavní příznivé účinky: Svou velmi účinnou schopností posilovat dobrý stav krevních cév může výtažek z hroznových jader nejen snižovat riziko srdečních a mozkových příhod, ale zároveň i posilovat slabé nebo křehké vlásečnice a zvyšovat průtok krve především končetinami. Proto ho mnozí odborníci považují za prospěšný doplněk při téměř všech typech cévní nedostatečnosti a při stavech spojených se sníženou odolností cév. )e to hlavně u cukrovky, křečo­vých žil, některých typů impotence, snížené citlivosti a brnění paží a lýtek. Ovlivňuje také občasné křeče v lýtkách.

Výtažek z hroznových jader účinkuje i na nejtenčí krevní cévy - vlásečnice, takže může příznivě působit na krevní oběh v očích. Bývá často doporučován jako potravinový doplněk proti degeneraci žluté skvrny (makulární degenerace) a u katarakty, dvěma nejčastějším příčinám slepoty u starších lidí. Příznivě se také může projevit u lidí pravidelně pracujících na PC. Nejméně jedna studie uvádí, že užívání 300 mg výtažku denně po dobu 60 dnů snižuje únavu očí spojenou s prací na monitoru počítače a zlepšuje kontrastní vidění.

Mnozí léčitelé dnes doporučují výtažek z hroznových jader pro jeho protirakovinné účinky. Svým antioxidačním účinkem upravuje poškození genetického materiálu, který by mohl potenciálně vést k nádorovému bujení.

Další příznivé účinky: Výtažek z hroznových jader pomáhá uchovávat a zesilovat kolagen v kůži, takže se často přidává do kosmetických krémů upravujících elasticitu kůže.

Dalším příznivým účinkem je zklidnění alergických projevů. Potlačuje totiž uvolňování látek vyvolávajících alergickou reakci, především histaminu, což zase pomáhá zvládnout pestré alergické projevy od senné rýmy po kopřivku. Výtažek také blokuje uvolňování prostaglandinů, chemických látek účastnících se při vzniku alergických reakcí, bolestivých stavů, zánětů a menstruačních poruch, hlavně endometriózy.

Jak výtažek užívat

Dávkování:

Jako antioxidant: Užívejte 100 mg denně.

K léčebným účelům: Obvyklá denní dávka je 200 mg denně. Vybírejte doplňky standardizované na obsah 92 až 95 procent proantokyanidinů nebo OPC.

Návod k užívání: Po 24 hodinách zbývá v těle jen asi 28 procent aktivních složek výtažku, takže je důležité brát tento potravinový doplněk každý den ve stejnou dobu, zvláště je-li užíván jako lék.

Možné vedlejší účinky

Při užívání extraktu z hroznových jader nebyly popsány žádné vedlejší účinky ani toxické reakce.

Zdroj: Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek, nakladatelství Digest Reader´s Výběr

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Proto se tolik pěstuje a v obchodech prodává ponejvíc hroznové víno bez semínek??? Aby ti líní lidi nemuseli plivat zrníčka? To má fakt logiku!

  Feb 13, 2012
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Proto se tolik pěstuje a v...Těch pár zrníček by to stejně nezachránilo. Extrakt z hroznových zrnek se prodává jako potrvinový suplement.

  Feb 13, 2012
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  To je právě ta zvrácenost: všechno, co člověk potřebuje, by si měl vzít z potravy,a ne z tabletek. :-)))Už je to na hlavu postavené.

  Feb 13, 2012
 • Obrázek uživatele ROMAN
  ROMAN (anonym)

  Něco málo o doplňku extraktu z jader hroznového vína vím osobně . pod názvem Resveratrol možná je to ono . hrozny máme i na zahradě a v NUTRIBULLETTU se vše přijatelně poživatelně rozemele něco jak brusná zubní pasta :)))

  Říj 04, 2019
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Od dětství jim většinu semínek, jeliož mají v sobě plno účinných látek. Takže určitě nevyhledávám ovoce bez semínek. Rozkoušu semínka z jablek, hroznů, melounu, grepu, citronu...

  Led 19, 2023

Přidat komentář

Reklama

Reklama