Za jakých podmínek můžete získat vitamín D3 opalováním

Vitamín D3 (cholekalcitriol) se tvoří v kůži vlivem slunečního záření UVB z provitamínu 7 dehydrocholesterolu, derivátu cholesterolu. Tvorbu vitamínu D3 mohou negativně ovlivnit následující faktory.

Nedostatečný sluneční svit: UVB neproniká přes mraky.

Slunce nízko na obloze:  V tomto případě se UVB paprsky odráží od ozonové vrstvy a do kůže nepronikají – ranní a večerní opalování či opalování v období, kdy je slunce nízko na obloze je ohledně tvorby vitamínu D3 neúčinné. Test na získání vitamínu D: Tužku přiložíme kolmo k zemskému povrchu. Pokud je stín tužky mnohem kratší než její výška, UVB záření k nám proniká.

Znečištěné ovzduší: Zabraňuje pronikání UVB

Ochranné opalovací krémy a oděv: Nepropouští dobře UVB záření a snižují tvorbu vitamínu D3.

Suchá kůže: Kůže zbavená mazu a tuku obsahuje málo 7-dehydrocholesterolu, z něhož se vitamín D3 vytváří. K suché kůži přispívá časté mytí horkou vodou, mýdlem nebo mycími prostředky s obsahem saponátů či alkoholu.  

Sklo: Přes skleněná okna proniká pouze 1-8% UVB

Doplňovat vitamín D3 lze z živočišných zdrojů: ryby, mléko, vaječný žloutek, játra či v podobě potravinových doplňků. Vitamín D3 je rozpustný v tucích, a proto aby se vstřebal z trávicího traktu je vhodné ho přijímat společně s tučným jídlem. Kromě vitamínu D3 existuje ještě rostlinná forma vitamín D2 (ergokalciferol). Zdrojem vitamínu D2 je mák, kokosové máslo či houby, zejména hřiby. Vitamín D3 i D2 se v těle metabolickými procesy přeměňují na cholekalcitriol – biologicky aktivní formu vitamínu D. Onemocnění trávícího traktu, jater či ledvin mohou tuto přeměnu narušit.

Autor: MK

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Ingrid
    Ingrid (anonym)

    Dobrý den, Velmi přínosný článek. Kolik procent UVB přibližně proniká přes plastová okna? Děkuji :)

    Bře 05, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama