Reklama

Jak si spravit narušené zažívání?

Trpíte po vánočních hodech a silvestrovském slavení pálením žáhy, nadýmáním, plynatostí, máte podrážděný žaludek nebo žlučník, průjem či naopak zácpu? Zde nalezete pár osvědčených rad a pomocníků, jak se zase dostat do zdravé formy.

1. Půst s dostatkem tekutin 
Pomoci může jedno až dvoudenní půst, při kterém budete pít zeleninové šťávy, bylinné čaje a čerstvou neperlivou vodu. Ze zeleninových šťáv jsou vhodné mrkvové šťávy, zelná šťáva, šťávy z červené řepy či kořenové petržele. Dle chuti je lze kombinovat. Naředěná šťáva z černé ředkve s citronem pomáhá při žlučníkových potížích.  Očistný účinek má i pití teplé vody s citronem či čaj z čerstvého zázvoru. Fenyklový či meduňkový čaj zklidňují trávení a působí proti nadýmání.

2.  Lehká strava s léčivým kořením 
Zeleninové polévky a lehká zeleninová jídla s bylinkami a kořením podporujícím zažívání a tlumícím nadýmaní Do jídel přidáváme kmín, majoránku, saturejku, kurkumu a zázvor. Toto koření má schopnost podporovat žaludek, játra, tlumit nadýmání, působit proti nevolnosti a podporovat trávení.


Pokud došlo k výraznějšímu narušení střev a trávení neobejdete se bez přípravků, které vám s ozdravením trávení pomohou. Samozřejmě jsou nejvhodnější přípravky čistě přírodní:

3.  Šťáva z celých listů aloe vera 
Tato šťáva díky vysokému obsahu mukopolysacharidů upravuje velmi rychle funkce žaludku i střev. Podporuje regeneraci jater a žlučníku. Šťáva z celých listů aloe vera dokonce působí i proti pomnožení kvasinek v trávicím traktu (proti candida albicans), které mohou za trvalé potíže s nadýmáním a problémy se stolicí. 
Šťávu z celých listů aloe vera lze užívat jako první pomoc, kdykoliv máte po jídle pocit těžkosti, nadmutí či pálení žáhy. Je vhodná i na rychlé vystřízlivění z kocoviny. 
Při dlouhodobějších potížích s trávením, chronickými problémy s plynatostí či při pomnožení kvasinek a plísní ve střevech je vhodné její dlouhodobější pravidelné užívání. Doporučuje se tříměsíční kúra.

Reklama

4. Trávicí enzymy 
Užívat trávicí enzymy se doporučuje při nedostatečné činnosti slinivky břišní, nadýmání, poruchách trávení, křečích v břiše, průjmech, dráždivém tračníku a při potravinových alergiích a intolerancích. Jsou nápomocny i při léčbě zánětů. V trávicích enzymech od firmy Solgar naleznete, jak enzymy na štěpení bílkovin, tuků a cukrů, tak výtažky ze žluče, máty a betain hydrochlorid.

5. Probiotika 

Probiotické bakterie pomáhají obnovit přirozenou střevní mikroflóru, která je velmi důležitá pro správné fungování střev i celkové imunity. 
Tyto prospěšné bakterie bývají po svátcích často poničeny nadměrnou konzumací alkoholu a jednoduchých cukrů, kdy jsou vytlačeny množícími se kvasinkami a plísněmi (candida albicans).

6. Zázvor 
Zázvor současně zlepšuje žaludeční motilitu a působí proti spazmům hladké svaloviny trávicího traktu. Pomáhá při poruchách trávení, nadýmaní, plynatosti a symptomech dráždivého tračníku. Působí rychle proti pocitu nevolnosti.

7. Lipotropní faktory pro podporu jater 
Lipotropní faktory jsou látky, které zabraňují hromadění cholesterolu a tuku v játrech. Společně se šťávou z celých listů aloe vera jsou vhodným doplňkem stravy pro lidi často užívající alkohol či mající problém s játry a vysokým cholesterolem. 
Autor: mk

Reklama

Komentáře

Erika (Út, 2. 12. 2014 - 19:12)
Musím říct, že čím jsem starší, tím trávím některá jídla hůře...ideální je hlídat si stravu...ale na Vánoce, na návštěvách - člověk chce ochutnat a pak se dostaví těžko kolem žaludku...někdy zabere mátový čaj s kmínem, jindy musím sáhnout po Pangrolu, který doplní trávicí enzymy a pomůže jídlo strávit - s ním jsem opravdu spokojená.
draha (Út, 22. 3. 2016 - 11:03)
mne nejvice pomohly kapky-kapou se pod jazyk od cbdex- jsou z konopi, presneji z konopneho vytazku a opravdu to pomaha během 14ti dni se zazivani ustalilo a problemy presly. Ted je uz pouzivam i preventivne.
Vevi (Pá, 29. 7. 2016 - 14:07)
Jaké probiotika byste doporučili? Chtěla bych něco přírodního a hlavně aby byly kvalitní.
Sika (Pá, 21. 10. 2016 - 22:10)
Kup si probiotika Colon Dophilus. Jsou kvalitní a přírodní.
Marek (Út, 25. 10. 2016 - 22:10)
Colon dophilus beru taky, prý jsou dobré i jako prevence rakoviny tlustého střeva, dají se brát dlouhodobě
kami (Út, 29. 11. 2016 - 23:11)
se zažíváním mi taky pomohly teprve probiotika...
Katka (Pá, 1. 12. 2017 - 19:12)
PRosím nevíte co brát na dobré trávení? pomůže vláknina?
ela (Pá, 1. 12. 2017 - 19:12)
PRosím nevíte co brát na...jestli je to míněno na zácpu, tak určitě. s dodržováním pitného režimu. přírodní vláknina a ze začátku i nějaký doplněk stravy. Já jsem si dávala psyllium do bílého jogurtu.
Míla (Pá, 1. 12. 2017 - 20:12)
Nejvíc pomůže vynechat pšenici a vše z ní, protože je to nastříkáno rondapem, který zabije ty správné střevní bakterie.
Pepa (Po, 4. 12. 2017 - 00:12)
Ano vláknina pomůže je to základ pro dobré zažívaní
Vanesa (Po, 4. 12. 2017 - 09:12)
Nejlepší je jíst všechno...Tohle je rada tak z minulého století, kdy si lidi dali chleba s domácím sádlem, pak jablko utržené ze stromu, v létě se nacpali borůvkama, chleba se pekl z mouky, kdy obilí nebylo ještě stříkáno roundupem, maso (většinou domácí) bylo o víkendu... Dnes je bohužel vše jinak a tahle rada by znamenala - dát si chemický mléčný výrobek, dát si chemickou šunku, dát si chemické rostlinné máslo, dát si ovoce nastříkané pesticidy... Bohužel dnes ať si dáte cokoliv, tak dostáváte do těla směs soli, cukru, chemických konzervantů, barviv, stabilizátorů a pesticidů. Ta rada všchno s mírou je správná pouze za předpokladu, že jíte skutečné chemicky neošetřované potraviny. Ale kdo to dnes má či si to může dovolit koupit?
Alena (Út, 5. 12. 2017 - 10:12)
Já na trávení a na podporu tlustého střeva beru tohle https://www.fitness4u.cz/garden-of-life-dr-formulated-probiotika-pro-zeny-30-kapsli/ schválila mi to i doktorka
Jitka (St, 6. 12. 2017 - 18:12)
K nim chodím v Hodoníně na pobočku kupovat chlapovi Proteiny a sobě jsem tam brala spalovače tuků
Vaneso (St, 6. 12. 2017 - 19:12)
Tak napiš co jíš ty však ani voda není dobá a bio potraviny neexistují. Člověk který nemá potvrzenou diagnózu že nesmí lepek, tak právě v pečivu ta vláknina je.
Vanesa (Pá, 8. 12. 2017 - 13:12)
Tak napiš co jíš ty však...Já se snažím jíst hodně toho, co si sama vypěstuji a co vím, že není chemicky ošetřeno - pěstuji si brambory (v trávě), rakytník, maliny, jablka, rybíz, justu, okurky, rajčata a ředkvičky. Od tří slepic máme většinu roku 3 vajíčka denně. I když máme malou zahradu 350 m čtverečních, tak rajčat jsem měla tolik, že je jíme ještě nyní (pěstováno v nádobách). Rakytník je též ještě na stromě a můžeme zobat. Jablka nám vydrží k uskladnění do jara. Jinak se snažim vařit z potravin, které jsou zdrojem výživných látek a neobsahují žádné přidané látky - luštěniny, obiloviny, ořechy, semínka. Maso se snažímě kupovat tam, kde mají zvířata volný chov. Samozřejmě, že některé potraviny budou asi obsahovat nějaká rezidua pesticidů či jiných nevhodných látek, ale někde jsem četla, že když má člověk dostatek vitamínů, minerálů, enzymů, tak se s určitým množstvím škodlivin snadno vyrovná. Též to chce omezit vyložené zloděje minerálů a vitamínů jako jsou například bílá mouka,cukr, uzeniny.Pokud bych neměla žádný přísun vitamínů z přírodních zdrojů, tak bych si asi kupovala nějaké superpotraviny, které jsou pěstované ve zdravém prostředí a mají certifikaci. Já si takto kupuji například kvalitní kakao a kokosový cukr. Pak ještě hymalájsou sůl.
Jolinda (Ne, 24. 6. 2018 - 12:06)
Na tohle všechno je dcera vyšetřená. Žádnou alergii nemá, prostě neví co jí je.
Andrea (Út, 26. 6. 2018 - 23:06)
Já bych vyzkoušela ten vitestin
Jolinda (St, 27. 6. 2018 - 23:06)
A co to prosím je nebo jak by měl nějaký nápoj pomoci. Zkoušeli jsme všechno možné a nic.
Andrea (Čt, 28. 6. 2018 - 21:06)
Je čistě přírodní a přímo na střeva. Já bych ho vyzkoušela. Můžete se i zkusit zaregistrovat do jejich programu.
haha (Čt, 28. 6. 2018 - 21:06)
zaregistrovat
jolinda (Pá, 29. 6. 2018 - 21:06)
Jaký program myslíte?
Andrea (So, 30. 6. 2018 - 20:06)
Myslím toto: https://www.vitestin.cz/vyzkum zváží, jestli vás do něj přijmou a uvidíte :)
Vanda (Ne, 29. 9. 2019 - 21:09)
Zkusila bych nasadit psyllium, je nejlepší na úpravu zažívání.
Dáša (Čt, 10. 10. 2019 - 21:10)
A jak upraví zažívání?
Vanda (Po, 21. 10. 2019 - 15:10)
Nabobtná, protože nasákne vodu. Tím zahustí stolici a ta jde krásně, navíc to pomáhá na hubnutí perlazdravi.cz/hubnuti/vito-life-psyllium/
Dáša (Ne, 27. 10. 2019 - 06:10)
Tak na hubnutí je to super a zažívání upraví tím, že zahustí stolici? Chápu to dobře a při zácpě zase získá správnou konzistenci? A tohle z perla zdraví je v čem lepší?
Vanda (Po, 28. 10. 2019 - 17:10)
Je v tabletách a chápeš to dobře.
dÁŠA (Po, 25. 11. 2019 - 16:11)
V tabletách? To jsem nikdy neslyšela až teď. Objednala jsem si ho.
Reklama