Reklama

Kyseliny a zásady vytvořené stravou

O tom, zda jsou potraviny více kyselé nebo zásadité, nerozhoduje chuť na jazyku. Kyselost nebo zásaditost má spojitost s tím, jaký účinek potravin zůstává v těle po jejich strávení. Potraviny mohou přitom být jak kyselinotvorné tak zásadotvorné.

K potravinám, tvořícím v těle kyseliny, patří bílý cukr, nápoje cola, maso, vejce, ryby, káva, černý čaj, rafinované oleje, ořechy, sýry, obili výrobky a některé druhy zeleniny (kapusta, hrách, artyčoky a cibule Uvedené potraviny působí zvláště překyselujícím účinkem.

Průmyslové zpracování tuků, olejů a margarínů má za následek velmi silnou tvorbu kyselin, a to je důvod k tomu, abyste se snažili upřednostnit rostlinné tuky a oleje. Všechny druhy obilovin tvoří velmi snadno kyseliny, přičemž tato tendence je zesílená u výrobků z bílé mouky. Proto doporučujeme, abyste ve větší míře konzumovali výrobky celozrnné. Pohanka je obilovina s nejslabšími účinky při tvorbě kyselin, rýže pak vykazuje účinky nejsilnější.

K potravinám, tvořícím v těle zásady, patří sušené ovoce, brambory, ovoce a zelenina, mléko, smetana a jogurt. Účinek těchto potravin se však může změnit další přípravou těchto potravin. Například brambory vařené ve slané vodě podporují tvorbu kyselin. Proto doporučujeme, abyste brambory připravovali na loupačku. Slupka brambor je jejich přirozenou ochranou. Některé druhy zeleniny byste měli konzumovat v syrovém stavu. Dále sušené fíky a meruňky, pampeliškové listy, kopr a olivy jsou zásadité potraviny.

V souvislosti s výše uvedeným není nutné, abyste se zcela zřekli stravy podporující tvorbu kyselin v těle. Důležité je, abyste měnili jednotlivé komponenty vaší denní stravy. Pokud například zkonzumujete velkou porci masa, dva malé brambory a malé množství zeleniny, rozdělíte si svou stravu tak, že docílíte překyselení organismu. Stravu si raději připravte obráceně, tj. velkou porci zeleniny a jen malý kousek masa.

Reklama

Velmi účelné a vhodné je zařazení například ovocného nebo zeleninového dne. Můžete tak v syrovém nebo dušeném stavu konzumovat prakticky všechny druhy zeleniny a ovoce i podle ročního období.

Potraviny s intenzivní tvorbou kyselin

Masové extrakty, kachní, telecí a hovězí maso, candát, treska, tvaroh, některé druhy sýrů, burské oříšky, paraořechy, čočka

Potraviny tvořící kyseliny

Vepřové maso, husa, štika, pstruh, losos, rýže, výrobky z bílé mouky, vlašské ořechy

Potraviny se slabou tvorbou kyselin

Celozrnné produkty, sýry, mandle, lískové ořechy

Potraviny s intenzivní tvorbou zásad

Sušené ovoce, olivy, kopr, pampeliška

Potraviny tvořící zásady

Pórek, mrkev, červená řepa, celer, topinambury, brambory, květák, listová zelenina

Potraviny se slabou tvorbou zásad

Mléko, smetana, jogurty, podmáslí, košťálová zelenina, dýně, bobulové ovoce, jablka, hrušky, vodní meloun, broskve, švestky.

Zásadotvorná strava

Čím intenzivnější je překyselení organismu a čím větší potíže se projevují, tím více byste měli konzumovat zásaditou potravu. Místo běžné snídani s vyšším obsahem kyselin (bílé pečivo, uzeniny, marmeláda, káva) si raději nabídněte čerstvé ovoce nebo musli s čerstvým nebo sušeným ovocem. Místo kávy si připravte lapacho čaj nebo čaj rooibos. Oběd by měl sestávat ze salátu ze syrové zeleniny, k tomu například nákyp z brambor a zeleniny nebo zapékané obiloviny se zeleninou. K večeři je vhodná syrová polévka nebo dušená zelenina s plátkem celozrnného chleba a sýr. Pokud máte málo času k přípravě pokrmů, nabídněte si na vašem pracovišti salátovou mísu a k večeři chléb se zeleninou podle ročního období mrkev, květák nebo okurky. Ke svačině je vhodný jogurt s čerstvým ovocem, zeleninové šťávy (bez cukru) nebo kousek celozrnného koláče.

Zdroj: karin a Roland Possin - Základní kniha zdravé výživy, nakladatelství Fontána

Reklama

Komentáře

Petr (Čt, 23. 9. 2010 - 07:09)
Moc by mě zajímalo, kdo takové bláboly vymýšlí a za jakým účelem.
Tom (Čt, 23. 9. 2010 - 09:09)
Petře, je zřejmé, že tvé myšlení je ovlivněno přemírou kyselinotvorné stravy, jinak by si si povšiml autorů na konci článku, vygoogloval si informace o nich a zjistil by si, za jakým účelem takto lidem radí - za účelem zdraví. I foto autorů často napoví, jaké výsledky daná teorie přináší v praxi.
No tak (Čt, 23. 9. 2010 - 10:09)
něco se sem musí napsat, aby to vypadalo jako neustále aktuální živý server. Když se nenajde nic rozumného, tak aspoň tohle. Navíc je to dobré krmivo pro blbce, co mají přímočaré úvahy typu - překyselení - rakovina - osladit javorovým sirupem :-).
Tom (Čt, 23. 9. 2010 - 10:09)
Tak si to ty chytráku vyzkoušej, udělej si doma vlastní vědecké zkoumání. Jez týden pouze kyselinotvorné potraviny a pij kafe a limonády, měř si ph moči, aby si měl vědeckou jistotu, že došlo k překyselení organismu a uvidíš, jak se budeš cítit. Vydržíš-li pár měsíců, tak zřejmě přijdeme o tvé skeptické komentáře.
Ježíšikriste (Čt, 23. 9. 2010 - 10:09)
Tak si to ty chytráku...proč bych to dělal? Copak jsem blbej? Jíst rozumně, tedy úplně normálně, to umí snad každej, na to nepotřebuje stupidní rozumy z Doktorky ani speciální knihu. A kdo je až TAK blbej, že by se cpal jenom kyselinama, tak tomu nepomůže stejně nic, rozumy na Doktorce už vůbec ne.
Tom (Čt, 23. 9. 2010 - 10:09)
Nejde o cpaní se kyselinama, ale o nadměrnou konzumaci cukru, masa a adalších kyselinotvorných látek a takto se stravuje hodně lidí a nejsou to žádní blbci, jak ty nazýváš každého druhého.
Ještě že umíš … (Čt, 23. 9. 2010 - 10:09)
Nejde o cpaní se kyselinama,...Petr je první, ty druhý :-).
Tom (Čt, 23. 9. 2010 - 10:09)
Petr je první, ty druhý...Jak se říká, mne může urazit pouze inteligent a to ty nejsi:-) Inteligence není pouze o umění slovní ekvilibristiky. Věřím, že i nyní přijdeš s něčím vtipným:-)
Nestojí to za to :-) (Čt, 23. 9. 2010 - 11:09)
Stejně jako vydávat na počátku třetího tisíciletí moudré knihy o tom, že je lepší jíst rozumně, než žrát jako debil.
Tom (Čt, 23. 9. 2010 - 11:09)
Chceš říct, když máme skvělou vědu, která následky nevyvážené stravy, odstraní? To by byl opravdu dobrý vtip:-)
Ne, (Čt, 23. 9. 2010 - 12:09)
nevšiml jsem si, že bych psal něco o vědě.
Spíš že kdo není úplně dementní, tak dneska už ví co je a co není zdravá a vvyvážená strava. Názor na to je pořád stejný co pamatuju. Desítky let visí v čekárně lékařských ordinací "pyramida" zdravé výživy, nic zásadního se v tom nemění. Ale když to lidem říká doktor, není to jaksi ono. Je třeba si najít to samé na serverech o alternativní medicíně, nebo si běžet koupit "emerickou moudrou knihu".
NIKDO dneska nemůže říct že by mu chyběly informace o tom, co je rozumné a zdravé stravování. Že pak žere bůček nakládaný v coca-cole, to už je jeho problém.
Pokud někdo potřebuje na tomhle tématu předvádět že objevil Ameriku, budiž mu přáno. Ale zase z toho čouhají prachy (za zbytečnou knihu obsahující samozřejmosti), jako ostatně ze všeho na tomhle serveru.
Tom (Čt, 23. 9. 2010 - 12:09)
Tak za celé své dospívání jsem u pediatra neviděl a ani neslyšel zmínku o stravě. V dospělosti jsem měl problémy pouze z kůží a od renomovaného dermatologa jsem se dověděl, že strava nemá na ekzémy či akné žádký vliv, takže zřejmě zase teoretizuješ.
Navíc fakt nechápu, kde z tohoto článku na tebe koukaj prachy. Že by tento server byl spojen se zelinářskou mafií? :-)
A vůbec, co zde člověče děláš, když tě zdejší infa vůbec nezajímají a všechno víš. Jdi si číst třeba o autech či na nějaký jiný charitativní server.
Jestli lidem nechybějí informace o tom, co jíst, tak ne díky doktorům či vzdělání ve škole, ale díky časopisům a jiným médiím , které se touto problematikou zajímají. Doktoři vyprávět pacientům o stravě opravdu nemají čas a možná to není ani v zájmu současné medicíny. Stačí shlédnout pár reklam na úžasné léky, které napraví každý strávníkům prohřešek.
No co bych tu dělal? (Čt, 23. 9. 2010 - 12:09)
Tak mě to nějak baví, čéče...

A hele - nebyls u veterináře místo dermatologa? Protože podobný názor od dermatologa, to je z říše snů a bajek. Leda by byl hodně nadrátovanej. Taky to mohl být kadeřník nebo elektrikář. Vono je to někdy těžký poznat....
Tom (Čt, 23. 9. 2010 - 13:09)
čéče, kdybych byl u veterináře, tak první co by mi doporučil, by bylo nějaké fajnové krmivo plné vitamínů a minerálů. To veterináři dělaj. To víš, je to pro ně kšeft:-)
No (Čt, 23. 9. 2010 - 13:09)
čéče, kdybych byl u...aspoň ti úplně nechybí smysl pro humor, když už nic jiného :-).
Tom (Čt, 23. 9. 2010 - 14:09)
Nápodobně:-))
Lada (Po, 27. 9. 2010 - 09:09)
Takže vlastně se nedá nic jíst,proč se vlastně vyrábí tolik potravin,když se ví jak jsou škodlivé,podle všech výzkumů bych strávila polovinu života jen hledáním a nakupováním zdravých potravin.Pak se za rok dozvím,že jsou zase špatné.proto jím vše co mi chutná,nejsem obézní,nepřejídám se ,ale dávám si velký pozor na dovozové potraviny.
Mary (Po, 27. 9. 2010 - 18:09)
Takže vlastně se nedá nic...Lado, nemusíš objevovat Ameriku, za tebe to udělala makrobiotika,a výsledky má úžasné. To, že se objeví čas od času nějaká zprávička typu "Rostlina budoucnosti!" nebo "Protirakovinné účinky té a té rostliny" opravdu vypadá jako objevení Ameriky. Přitom je to jen malilinký kousíček z celku,zvaného makrobiotika.
hanik80 (Čt, 30. 9. 2010 - 09:09)
vyskoušejte tohle je to i pro muže
http://chlorellamrmia.blogspot.com/
Anonym (Čt, 6. 1. 2011 - 15:01)
Chci se zastat názoru Toma, že kyseliny a zásady v potravě nejsou žádným výmyslem, ale opravdu to funguje a mám to na sobě bohužel a TEĎ bohudík odzkoušené. Měl jsem problémy se zuby, s kazivostí a paradentózou, únavou, stresem a někdy bolestmi hlavy. Od doby, kdy jsem si zakoupil knížku : Pryč s kyselostí mi problémy ustávají. Není to žádná věda. Pouze stačí držet zásady a kyseliny v rovnováze. Já jsem dělal závodně kulturistiku, tak jsem bohužel spořádal hodně masa, rýže, které jsou silně kyselitvorné. Nezařazoval jsem do jídelníčku mnoho jogurtů, ovoce či zeleniny. Jedl jsem prakticky i tuňáka v konzervě dvakrát denně - opět kyselina a navíc konzervy už tak nejsou vůbec zdravé ať je v nich cokoliv. Všeho s mírou!
Kai (St, 16. 2. 2011 - 13:02)
Článek je dobrej,komentáře ubohé,jak se dalo čekat,každý kdo má do pr.... díru to musí okomentovat a ví to tom úplný houby.Ono neuškodí se občas zamyslet nad tím,co do těla cpeme a že máme ve 30ti infarkt,se pak není čemu divit.!!!!
Reklama