Reklama

Strava a životní styl mají zásadní vliv na výkonnost v práci

Zaměstnanci, kteří jedí nezdravě, mají o 66 % nižší produktivitu než ti, kteří se stravují podle principů zdravé výživy. Ti, kteří nesportují, dosahují o 50 % nižšího výkonu než ti, kteří se pravidelně věnují cvičení. Vyplývá to ze studie amerických vědců, které se zúčastnilo 19 803 zaměstnanců.

Vědci z Brigham Young University odhalili, že nezdravá strava a špatný životní styl zaměstnanců velmi snižuje jejich pracovní produktivitu a taky úspěch v kariérním postupu! Zkoumali celkem 19 803 zaměstnanců pracujících ve třech velkých, geograficky rozptýlených společností. 

Z průzkumu vyplývá, že zaměstnanci, kteří jedí nezdravou stravu, mají o 66 % nižší produktivitu během pracovní doby. Dále se zjistilo, že ti, kdo pravidelně nesportují, mají o 50 % nižší produktivitu než ti, kteří pravidelně sportují a dělají ozdravné cvičení. Studie rovněž odhalila, že ztráta produktivity byla nejvyšší u zaměstnanců ve věku mezi 30 a 39 roky. U pracovníků s věkem nad 60 let byla ztráta nejméně patrná.

Studie dále odhalila, že nejvyšší pokles pracovní produktivity je u zaměstnanců kancelářských profesí a pracovníků v průmyslu, službách a dopravě. Naopak u profesí jako lesnictví, rybolov, stavební a těžební průmysl byl pokles nejnižší.

 „Výzkum potvrzuje, že ztráta produktivity zaměstnanců je spojena s nezdravým životním stylem a přítomností chronických onemocnění. Je evidentní, že stoupá počet zaměstnanců, kteří mají přebytečný tělesný tuk, špatnou stravu, diabetes a sedavé zaměstnání,“ potvrzuje výživový kouč Martin Škába, který se zabývá vlivem životního stylu na pracovní výkon.

Reklama

Zdraví zaměstnanců může podle něj napomoct i zaměstnavatel tím, že zlepší pracovní prostředí, nabídne možnost zdravého stravování, sportovní lekce nebo třeba  jízdní kola pro krátké přejezdy v rámci rozlehlých pracovišť, což je velkým trendem například ve Francii.  

„Ve firmách často vedu semináře o zdravém životním stylu, který se pak snažíme skloubit s možnostmi dané společnosti. Zásadní je však příležitost zdravě se stravovat a nezapomínat na pohyb, přičemž dospělý člověk potřebuje minimálně třicet minut mírné fyzické aktivity každý den,“ doporučuje Martin Škába.

 

Desatero Martina Škáby pro zdravé zaměstnance:

1. Plánujte svůj jídelníček dopředu, a pokud nemáte možnost zdravé stravy, jídlo si připravte.

2. Nevynechávejte jídla, jezte pravidelně maximálně každé 4 hodiny (oběd by měla z poloviny tvořit zelenina).

3. Do práce si noste zdravé balíčky plné zeleniny, ořechů a semínek.

4. Vždy mějte po ruce vodu (nejlépe filtrovanou nebo kojeneckou).

5. Choďte po schodech: vyjděte alespoň jedno poschodí, než nastoupíte do výtahu.

6. Na krátké vzdálenosti choďte pěšky, vynechejte první zastávku autobusu a dojděte až na druhou.

8. Umístěte v kanceláři tiskárnu co nejdále od stolu a alespoň trochu se každou chvíli projděte.

9. Zařaďte si do svého dne relaxační přestávky (nejlépe na kratičkou procházku).

10. Začněte se změnami hned.

 

Zdroj:  www.skaba.cz

Reklama

Komentáře

KarelBo (Pá, 5. 12. 2014 - 11:12)
Ahoj, strava a životní styl jsou opravdu základ. Sám jsem si to vyzkoušel a snažím se svoje zkušenosti šířit dál na webu Super životní styl. Podívat se můžete tady http://www.superzivotnistyl.cz/
Míša (Po, 28. 12. 2020 - 12:12)
Je důležité chtít, nejhorší je, když člověk ztrácí motivaci k učení. Je také hodně důležité aby byl mozek správně živený. Vitamíny a hlavně nějaké tuky. Třeba z ryb nebo oříšků. V posledních měsících jsem zkusila i nějkaký potravinnový doplněk pro lepší fci mozku. Nevím, jestli to byl jen psychický efekt, ale můžu říct, že se mi učilo lépe.
Reklama