Reklama

Horké počasí trápí lupénkáře i ekzematiky

Tradiční české úsloví říká, že kam nemůže slunce, tam musí lékař. To platí zejména u lidí s postižením kůže, jako jsou například ekzematici a lupénkáři. Těm slunce dokáže od palčivého svědění pomoci podporou tvorby vitaminu D. Jenže, také platí, že čeho je moc, toho je příliš. Současná dlouhodobá vlna veder má na některé dermatologické pacienty naopak neblahé účinky.

Vedra, které obklopují naše území nezvykle dlouho, snášejí psoriatici a ekzematici všeobecně špatně. „Horko a teplo navozuje větší pocení a tudíž i větší svědivost u ekzematiků a lupénkářů,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Iva Špaňárová.  Následné často nevědomé škrábání způsobí jen další poškození již tak oslabené kůže. V popraskané kůži pak hrozí vznik zanícených infikovaných ložisek, která jsou velmi bolestivá a mohou vést k dalším komplikacím.

„Říká se, že slunce je všelék, ale ve vedra, jako jsou teď, jsou doslova strašákem. Pálí mě a svědí předloktí, podkolení jamky, krk, všechna ložiska ekzému mám silně zarudlá od potu. Navíc ráno se budím s úplně rozdrápanou kůží, jak se ze spaní škrábu,“ stěžuje si Jiří (30), pacient s ekzémem, a dodává: „Jedinou šancí je vyhýbat se největším vedrům a neustále mazat kůži hydratačními přípravky.“

Pomáhá časté, ale krátké sprchování
Podle odborníků je vhodné kůži častěji sprchovat chladnou vodou, ideálně oplachovat vodou nechlorovanou. Pozor, horká voda může kůži ještě více rozdráždit. Obecně je doporučováno podrážděnou kůži chladit. Sprchování by ale mělo být velmi krátké, pouze omýt pot, protože vodovodní chlorovaná voda způsobuje další vysušování pokožky. Bezprostředně po sprchování by se proto kůže měla promazávat vhodnými přípravky. „Ideální na hydratování jsou spíše lehčí krémy, či suché oleje ve spreji,“ uvádí MUDr. Špaňárová.

„Podle mého názoru je nejlepší nedělat s lupénkou v létě nic,“ říká pacient Aleš (37), který trpí lupénkou od svých dvaceti let, a dodává: „Ideální je oplachovat se chladnou vodou dvakrát až třikrát za den a pak se důkladně promazat. Ale i zde záleží na výběru. Používal jsem dlouho konopné masti, zabíraly, ale tělo si na ně za čas zvyklo a přestaly pak proti lupénce fungovat. Teď používám přírodní australskou kosmetiku Dr. Michaels, která se mi zatím velmi osvědčila.“

Reklama

S ručníkem opatrně
Důkladnou péči by pacienti měli věnovat kůži zejména po návštěvě veřejného koupaliště. Rizikové jsou totiž nejen chlorované bazény, ale především přírodní koupaliště, kde hrozí ve vedrech výskyt nebezpečných sinic. „Chlór je určitě menší zlo než sinice. Ale v obou případech je nutné se po vykoupání důkladně osprchovat a následně ihned kůži hydratovat,“ říká MUDr. Špaňárová. Právě ve znečištěné vodě hrozí psoriatikům a ekzematikům vznik infekce na postižené kůži. Proto je nutné s nejvyšší opatrností používat ručník, který by mohl slabou kůži poranit a nebezpečné mikroorganismy do pokožky naopak ještě více vetřít. Někteří odborníci radí ručníky v těchto případech před osprchováním vůbec nepoužívat.

Hydratovat a zase hydratovat
Speciální pozornost musí ekzematici a lupénkáři věnovat slunci. To, jak už bylo řečeno, může v jisté míře velmi pomoci, ale také dost uškodit. „Kožní nemoci, jako je ekzém, bývají často spojeny a alergií. Proto je vhodné používat šetrné opalovací krémy s minerálním filtrem,“ doporučuje MUDr. Špaňárová. Péče ale nespočívá pouze v užívání opalovacích krémů s adekvátním UV faktorem, ale především v péči po opalování, kdy je opět velmi důležitá hydratace pokožky. Na tu je lépe používat krémy, než masti a pasty.

Reklama

Komentáře

Reklama