Reklama

Jak správně měřit teplotu

Nejlepší způsob je použít digitální teploměr a měřit teplotu v konečníku - 1 cm za řitním svěračem. Aby se teploměr lehce zavedl, je vhodné špičku teploměru navlhčit či lehce nakrémovat nedráždivým krémem.

 Rtuťovým teploměrům byste se měly vyhnout. Od roku 2009 je zakázán v EU jejich prodej a používání v nemocnicích. Při rozbití se uvolňovala jedovatá rtuť.

Po měření je nutno teploměr i ruce umýt, jelikož v konečníku se mohou nacházet původci infekce.

Další způsoby měření:

Na uších - při zánětu středního ucha, je zvýšené prokrvení ucha, které vydává teplo, jenž může být mylně interpretováno za horečku.

Reklama

Pod jazykem - vznikají nepřesnosti měření.

V podpaží - teploměr dobře nesedí a změřená teplota nemusí být přesná.

Teplota během dne kolísá, nejnižší bývá po ráno, večer může být až o půl stupně vyšší. Též stres či zvýšená fyzická námaha mohou teplotu zvyšovat.

Za horečku je považována teplota 37,8 a výš, naměřená v konečníku či uchu. Na povrchněla je většinou teplota o půl stupně nižší.

Horečka patří mezi obranné reakce organismu a pomáhá bojovat s infekcí. Není vhodné ji ihned snižovat. Infekce při snížené teplotě trvají déle.

Důvody snižování horečky:

Změny vědomí

Dýchavičnost

Křeče

Bolest

Pacient nepije

Horečka přesáhne 40°C

Pacient má slabé srdce

Pozor: děti do 15 let nesmějí užívat acylpyrin! Může vyvolat Reyův syndrom, kdy dochází k poškození jater a mozku.

Autor: mk

Reklama

Komentáře

Petr (Po, 31. 1. 2011 - 13:01)
Rtuťové teploměry nám EU zakázala (kvůli ekologii?), ale rtuťové výbojky nám nařídila (kvůli ekologii?). Kterépak loby jsou v tom asi zainteresovány?
Silva (Pá, 8. 8. 2014 - 17:08)
Nejsnadnější je měření na čele. Máme infračervený teploměr Thermoval duoscan a teplotu změřím za několik sekund bez dalších komplikací. I dětem je to přijemnější, než v konečníku. A nemusím je na měření budit, ani jinak rušit.
silvo (Pá, 8. 8. 2014 - 19:08)
Nejsnadnější je měření...na čele to je nejsnadnější, ale obávám se, že nejméně spolehlivé. Nejde o kvalitu teploměru, ale o metodu. V podpaží to je standardní měření, stejně tak v konečníku, v ústech a nebo vaginálně. Mezi těmi měřeními je určitý posun, tj. musí se vždy něco připočíst oproti měření v podpaží.
Asi to chce okalibrovat, tj. měřit současně v podpaží a na čele, srovnat, jak se to liší. Měření na čele pak brát jako orientační, např. dítě se ve spánku nemusí budit. Čelo může být chladné či horké, záleží na počasí nebo i mozkové aktivitě. Měření, které je odvozené od teploty jádra těla je přece jen přesnější. V podpaží není jádro těla, ale je to starý způsob, který se bere jako referenční pro ostatní hodnoty.
Silva (St, 3. 9. 2014 - 22:09)
na čele to je...Já myslím a mám i zkušenost, že v tom měření není takový rozdíl. A hlavně nepotřebuji znát teplotu na setinu přesně, stačí orientačně. Teploměr nepotřebuji, abych změřila úplně přesnou teplotu, ale abych měla představu, zda se jedná o zvýšenou teplotu a nebo horečku. A abych mohla sledovat rozdíly, zda to klesá, nebo stoupá, jak často a v jakých intervalech. A podle toho a podle celového stavu dítěte, pak hodnotím, jak dál postupovat. A popravdě, co mi zaručí, že zrovna ten "stoletý" rtuťový teploměr, co jsem měla předtím doma měřil vždy přesně. Taky ve stavu horečky, jsou v teplotě propady, kdy se snaží tělo zareagovat, teplotu stáhnout, nastoupí zimnice a hned je toplota jiná. Já myslím, že se starým teploměrem se jenom tolik nespekulovalo, protože to měření trvalo dlouho. Teď je to raz dva, tak zkoušíme a pořád dokola a blbneme z toho. Je to opravdu jenom o zvyku a cviku.
Reklama