Reklama

Tip pro alergiky: Uložená data o alergiích mohou zachránit život

Příchod jarního období znamená pro mnoho lidí nepříjemný návrat senné rýmy. Alergie na inhalační alergeny, tedy ty, které se vyskytují ve vzduchu jako pyly trav, stromů, plísně nebo třeba roztoče, patří asi k nejznámějším a v tomto období nejvíce zmiňovaným. Nesmíme však zapomínat na rozmanité potravinové alergie, alergie na hmyzí bodnutí nebo na léky, které nás doprovázejí po celý rok.

Až 20 procent Čechů trpí alergiemi, přičemž alergiků každý rok přibývá. U některých alergií může jejich přehlížení nebo chybná diagnóza způsobit nelehké zdravotní obtíže, v krizových případech při anafylaktickém šoku i ohrožení života.

„Anafylaktický šok je forma prudké alergické reakce na některé léky (antibiotika, rtg - kontrastní látky, anestetika, želatinové preparáty, jodidy, aj.), případně na cizorodé bílkoviny a polysacharidy jako jsou hmyzí a hadí jedy, vakcíny a některé jiné alergeny. Mezi příznaky tohoto šoku patří neklid, svědění, kýchání, závratě, horečka s třesavkou, pocit strachu, pocity na zvracení, dušnost, zrychlení srdečního tepu, pokles tlaku, případně křeče, ztráta vědomí a možnost zástavy oběhu. Tento stav ohrožení života musí být okamžitě léčen nitrožilním přívodem adrenalinu, kalcia, kortikoidů, tekutin a antihistaminik. K tomu je nezbytné urychlené přivolání lékaře rychlé záchranné služby a především pak stanovení přesné diagnózy. Dostupné informace v Elektronické zdravotní knížce tak mohou mít cenu lidského života,“
upozorňuje MUDr. Luděk Chloupek, soudní znalec v oblasti anesteziologie, resuscitace a urgentní medicíny.

Reklama

Klienti IZIP Elektronické zdravotní knížky (EZK) si do ní mohou informace o svých alergiích uložit , tato data jsou navíc součástí i tzv. Emergentního datasetu, do kterého může nahlédnout záchranná služba v případě ohrožení života. Zasahující lékař se tak včas dozví zásadní informace o pacientovi a jeho alergii a může mu tak v kritické situaci i zachránit život.

 

Reklama

Komentáře

Reklama