Reklama

V ČR byla schválena léčba infuzemi vitamínu C

V ČR se jako novinka zavádí léčba vysokými dávkami vitamínu C infuzemi do žíly. Léčbu už poskytují některá onkologická centra, část onkologů ale vyčkává, až klinické studie potvrdí její přínos definitivně. Použití infuzí vitamínu C schválil lékový ústav. Vysoké dávky vitamínu C posilují imunitu, jedna dávka stačí například na prevenci chřipky. Dlouhodobě se infuze dávají jako doplněk protinádorové léčby.

Novinářům to  řekl farmakolog Zdeněk Procházka.

    Připomněl, že běžné dávky vitamínu C ze stravy či tablet pokryjí jen běžné fyziologické potřeby. Do krve se nedostane přes střevní bariéru dost vitamínu C. I kdyby člověk spolykal megadávky, tělo je vyloučí močí.

    Infuzí se dostane do krve dávka, která působí protiinfekčně, protizánětlivě a antioxidačně. “Když se dávka ještě navýší, tak se v posledních amerických studiích ukazuje, že působí i protinádorově,“ řekl Procházka. Proto nyní farmakologové seznamují s výsledky studií a spektrem účinků české lékaře.

    Infuze lze využít při prevenci chřipky, při alergiích, autoimunitních onemocněních, jako je Crohnova choroba, a také pro léčbu rakoviny. Léčba je nevhodná pouze pro lidi s porušenou funkcí ledvin a ledvinnými kameny.

Reklama

    Pro prevenci cévních a nádorových onemocnění se doporučuje koncentrace vitamínu C v plazmě alespoň 0,9 mg/cl, což odpovídá dennímu příjmu 100 až 200 miligramů vitamínu. Pro dosažení léčivých účinků je nutné vytvořit v krvi koncentraci 10 až 15 krát vyšší.

    “Dávka 0,1 gramu na kilogram tělesné hmotnosti podpoří imunitu a potlačuje zánět, a jak ukazují poslední studie v onkologii, v dávce 0,75 až 1,5 gramu na kilogram tělesné váhy působí toxicky cíleně na nádorové buňky,“ shrnul Procházka.

    Vitamín C posílí protinádorový účinek klasické onkologické léčby a zároveň ochrání před jejími účinky zdravé buňky. Navýší šanci na vyléčení, nebo alespoň přispěje k omezení vedlejších účinků a kvalita života pacienta se zlepší.

    Infuze vitamínu C podává už několik měsíců Komplexní onkologické centrum v Liberci. Podle tamní lékařky Marty Holíkové například u pacienta s pokročilou rakovinou slinivky šířící se i do jater se už po třech týdnech léčby upravily jaterní testy a celkově se zlepšila kvalita jeho života.

    Zdravotní pojišťovny infuze vitamínu C neplatí. Teoreticky by si je nemocnice mohly zahrnout do paušální léčby, v praxi ale si většinou pacienti musejí infuze koupit. Lékař jim musí napsat recept. Dávka pro dlouhodobou léčbu stojí 460 korun, pro jednorázové použití 750 korun.
    Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama

Komentáře

Evženie (St, 16. 10. 2013 - 06:10)
Toto je novinka používaná v Americe přez 30 let na onkologických odděleních,ale i při jiných zdravotních problémech.My jsme opět zaspali dobu,kde to co je dávno odzkoušené a léčí takto mnoho lidí,je v české republice pro veřejnost teprve v plenkách.Pár lékařů už takto pomáha,dá se vygooglovat, kde to praktikují.
Verča (St, 16. 10. 2013 - 06:10)
Toto je novinka používaná...Uklidni se.
dosil (Čt, 17. 10. 2013 - 11:10)
prosím vás, vždyt je to lék na rakovinu, proč se kolem toho zase mlží? aminokyselina lysin, prolin a vítamin C likviduje kompletně všechny tipy rakovin,,jak daleko sahá korupce farmakartelů a jak dlouho nás tkzv. medicína nechá chcípat v bolestech? MUDr Mathiass Rath to popisuje velmi přesně,,, lidi vyhledejte si na gogle rakovina-konec jedné choroby lidstva,,, a dr, mathiass rath, žaloba na farmacie,,, dočtete se, že jsou tu léky ne jen na rakovinu,ale i na srdeční choroby ,AIDS, virozy a jiné,, to jen korupce od farmacií nám kazí životy,, farmacie nám tu vyrábí nemoci a my musíme kupovat drahé léky a zaměstnávát přemíru doktorů ,sester a nemoc.personálu, pak nejsou na opravdovou léčbu peníze,,, je toho víc,co by se dalo napsat,, je to bílá mafie
drahoš (Čt, 17. 10. 2013 - 11:10)
Pro svou známou bych potřeboval vědět, které onkologické centrum v Moravskoslezském kraji je "ochotno" jí aplikovat infuze vitamínu C. Ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě se s ní o tom nechtějí vůbec bavit. Člověk je asi jejich hračka, na kterou si dělají nárok. Hračka bez vlastní vůle určená pouze k tomu, aby si na ní dělali své kšefty. Poraďte, prosím!
Reklama