Reklama

Zinek je důležitý v prevenci rakoviny úst

Osobám s vysokým rizikem vzniku rakoviny úst nebo jícnu svítá naděje na dobrou prevenci. Odborníci z americké Philadelphie totiž prokázali, že právě minerální kov zinek, obsažený například v dýňových semenech, červeném mase či mořských plodech, snižuje riziko vzniku nádorového bujení v ústech či jícnu.

"Podávali jsme orální cestou zinek krysám s nedostatkem tohoto minerálu. Tím jsme dokázali u většiny z nich odvrátit rozvoj nádorů jazyku a jícnu," prohlásila doktorka Louise Fongová z Univerzity Thomase Jeffersona.

Již v roce 2002 doktorka Fongová uskutečnila výzkum, na jehož základě prokázala, že krysy s nedostatkem zinku jsou často postiženy nádorem jícnu. Proto se odborníci domnívali, že zinek může mít silné preventivní účinky v případě rakoviny úst a jícnu.

Ve Spojených státech amerických přijímá potravu s nedostatečným množstvím zinku deset procent z celkové populace, a podle doktorky Fonogové právě jen ve Spojených státech umírá ročně na rakovinu úst a jícnu třináct tisíc lidí.

V rozvojových zemích světa pak chybí zinek v potravě až dvou miliard lidí. Lékaři v tamních oblastech hovoří dokonce o epidemii rakoviny úst a jícnu. Zvýšení obsahu zinku v potravě těchto lidí by pomohlo tuto situaci zlepšit.

Reklama

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

Karolína (Út, 24. 5. 2005 - 23:05)
Pokud nechcete zinek jen užívat v tabletách, ale dáváte raději přednost zinku v cucavé formě, objevila jsem v lékárně tzv. Pastilky Fresh - ochrana ústní dutiny, které mimo zinku obsahují i mátu a zelený čaj, skvěle chutnají po mentolu a jsou bez cukru. Užívám je celou zimu místo tiktaků a musím říct, že angína se mi vyhýbá.
Reklama