
Zinek i měď jsou součástí antioxidantů, které zabraňují poškození tkání volnými radikály, jenž mohou způsobovat zánět. Tyto minerály pomáhají při hojení ran, regeneraci kůže, výronech, natažení svalů či narušení kloubů a pojivové tkáně.
Měď je potřebná pro funkci enzymu lysyl oxidázy, který je důležitý pro integraci kolagenu a elastinu do tkání. To je nezbytné pro strukturu, pevnost, stabilitu a elasticitu tkání.
Zinek přispívá k hojení ran díky své roli v syntéze bílkovin a dalších souvisejících biologických procesech.
Vysoké dávky mědi však mohou negativně ovlivnit hladiny zinku a naopak vysoké dávky zinku mohou narušovat využití mědi. Existují různé názory na správný poměr mědi a zinku. Má se za to, že pro dlouhodobé užívání je ideální poměr mědi a zinku 1:7,5 až 1:15.
Doplňky stravy s mědí by neměli užívat lidé trpící Wilsonovou chorobou či hemochromatózou. Nadměrný příjem mědi se může projevit kovovou pachutí v ústech.
Doplňky stravy se zinkem by neměli brát lidé při užívání amiloridu, penicilamidu, tetracyklinu, warfarinu nebo fluorochinolonových antibiotik, pokud neurčí lékař jinak a nejsou pod lékařským dohledem.
MK
Komentáře (7)
- odpovědět
Zář 02, 2021- odpovědět
Zář 05, 2021- odpovědět
Črv 28, 2022- odpovědět
Črv 28, 2022- odpovědět
Črv 29, 2022- odpovědět
Črv 31, 2022- odpovědět
Črv 31, 2022Přidat komentář