Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Zinek a měď pomáhají s hojením tkání po úrazech

Zinek i měď jsou součástí antioxidantů, které zabraňují poškození tkání volnými radikály, jenž mohou způsobovat zánět. Tyto minerály pomáhají při hojení ran, regeneraci kůže, výronech, natažení svalů či narušení kloubů a pojivové tkáně.

Měď je potřebná pro funkci enzymu lysyl oxidázy, který je důležitý pro integraci kolagenu a elastinu do tkání. To je nezbytné pro strukturu, pevnost, stabilitu a elasticitu tkání.

Zinek přispívá k hojení ran díky své roli v syntéze bílkovin a dalších souvisejících biologických procesech.

Vysoké dávky mědi však mohou negativně ovlivnit hladiny zinku a naopak vysoké dávky zinku mohou narušovat využití mědi. Existují různé názory na správný poměr mědi a zinku. Má se za to, že pro dlouhodobé užívání je ideální poměr mědi a zinku 1:7,5 až 1:15.

Doplňky stravy s mědí by neměli užívat lidé trpící Wilsonovou chorobou či hemochromatózou. Nadměrný příjem mědi se může projevit kovovou pachutí v ústech.

Doplňky stravy se zinkem by neměli brát lidé při užívání amiloridu, penicilamidu, tetracyklinu, warfarinu nebo fluorochinolonových antibiotik, pokud neurčí lékař jinak a nejsou pod lékařským dohledem.

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Pavla
  Pavla (anonym)

  a ještě probiotika, vitamin C a vitamin D. Pak se tělo uzdraví

  Zář 02, 2021
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Zinek a měď spolu tvoří Voltův článek, a ten vás nakopne.

  Zář 05, 2021
 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  Co máte vyzkoušené, že opravdu nejlépe pomáhá po úrazech? Na odřeniny a jiné třeba i tržné rány? Dřív jsem to moc řešit nemusela, ale teď mám doma dva kluky a to je doslova na denním pořádku.

  Črv 28, 2022
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  Já si minulý týden na zahradě zahradníma nůžkama nastřihla půlku malíčku, krve plno. Dala jsem si na to hned dračí krev, protože vím, že zastavuje krvácení a též desinfikuje, Hojí se to krásně.

  Črv 28, 2022
 • Obrázek uživatele Zlatka
  Zlatka (anonym)

  To znám, já jsem se předtím vyvracela, když jsem se někde trochu odřela, ale díky synovi jsem si na to musela zvyknout a utěšovat ho. Já mám doma pro takové případy dezinfekci, která neštípe ani nepálí a potom používám na rány gel, který udržuje ránu ve vlhku a vytvoří ideální podmínky pro její hojení, které je pak rychlejší.

  Črv 29, 2022
 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  Jaký gel? A přiznám se teda, že jsem ještě nikdy nenarazila na dezinfekci, která by neštípala nebo nepálila. Jakou používáte?

  Črv 31, 2022
 • Obrázek uživatele Zlatka
  Zlatka (anonym)

  Používám dezinfekci a gel od octenisept. Koupíte je přes kteroukoliv internetovou lékárnu, takže se vždy podívám, kde je nejlevnější a objednávám.

  Črv 31, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama