Reklama

Blechy a domácí mazlíčci

Prevence je vždy jednodušší a levnější než léčba, což si mnohdy chovatelé neuvědomují a chybně řeší problém až při vzniku obtíží. Je lepší starat se ještě před tím, než je zvíře napadeno. Informovanost o možnostech prevence a terapie, poznání životního cyklu parazitů a znalost rizik přenosu infekčních onemocnění z infekce parazity je základem boje s parazitem.

Je důležité si uvědomit, jaký je životní cyklus blechy.  Z vajíčka se vylíhne larva, ta se přemění v kuklu a z ní se pak vyvine dospělá blecha schopná po nasátí krve produkovat vajíčka. Jedna blecha naklade až 50 vajíček denně. Za měsíc tak 10 blech naklade až 15 000 vajíček. Vajíčka vypadnou ze psa nebo kočky na okolní předměty: na koberec, polštáře, parketovou podlahu, do vašeho auta, do postele, atd. Na zvířeti nacházíme pouze dospělé blechy, ostatní vývojová stadia nacházíme v prostředí. Kukla dokáže přežít i více než 100 dní. U blech tak hrozí celoroční nebezpečí infekce. Jarní invaze blech plyne ze zimního podcenění ochrany. Blecha se nejlépe líhne v teplém a vlhkém prostředí. Na jaře vede zvýšená venkovní teplota spolu se zvýšenou vlhkostí v domácnostech po vypnutí ústředního topení k masivnímu vylíhnutí kukel. Během krátké doby může dojít k vylíhnutí stovky blech, které naskáčou na přítomné psy a kočky nebo na člověka. První věc, která blechu zajímá, je obstarání potravy - sání krve.

Z veterinárního hlediska je také důležitý fakt, že bleší slina je jedním z nejčastějších alergenů psa. Jedno bleší kousnutí může u alergického jedince způsobit až třítýdenní svědění po celém těle a následné dlouhotrvající kožní obtíže. Blecha je navíc mezihostitelem tasemnice psí a zablešení tedy zvyšuje riziko „začervení“ - infekce střevními parazity.

Nejčastější „bleší“ chyby a omyly

-  „To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou.“ Blecha je sice převážně druhově specifickým parazitem, to znamená, že psí blecha preferuje psí kůži, ale je-li v „nouzi,“ vezme zavděk i lidskou krví. V ordinaci se pravidelně stává to, že klient vyhrne tričko a sám ukazuje následky manifestace parazitů na vlastním těle.

Reklama

-  Blecha = celoroční nebezpečí. Většina klientů si neuvědomuje celoroční nebezpečí infekce blechami.

-  Chybné použití přípravků. Je třeba dbát na to, aby byly striktně rozlišeny přípravky pro psy a kočky. Existují antiparazitika, která jsou pro kočky po aplikaci životně nebezpečná. Setkal jsem se několikrát s chovatelským nešvarem aplikace jednoho přípravku na oba druhy zvířat. Antiparazitární obojky po nasazení ze zvířete nesnímáme. Jejich účinek je dostatečný pouze při dlouhodobém 24hodinovém nasazení. 

Jednorázové odblešení neřeší zablešení zvířete. Aplikace spot-on přípravků musí být prováděna opakovaně v měsíčních intervalech a to nejméně ve třech cyklech. Ideální je celoroční ochrana. Po jednorázovém odblešení sice zbavíme zvíře blech na něm přítomných, ale v průběhu následných týdnů a měsíců dochází v zevním prostředí k dovylíhnutí vývojových stádií blech a ty se pak na zvířeti znovu objevují. 

Promoření domácnosti a její ošetření. 95 % blech, resp. jejich vývojových stádií se nachází mimo zvíře. To znamená v pelíšcích, kobercích, sedačkách, parketách, autě, v okolním prostředí. Jak již bylo zmíněno, na zvířeti se nacházejí pouze dospělé blechy. Proto je důležité používat preparáty, které pomáhají omezovat tato vývojová stádia v prostředí. K tomu je třeba mechanicky (vysát, vyprat) ošetřit prostředí, ve kterém se zvíře nejvíce zdržuje.

MVDr. Václav Bartoš  - Veterinární klinika ZooVET, Hradec Králové

 

Reklama

Komentáře

Jirka (Po, 19. 8. 2013 - 02:08)
Parazit jste vy všichni,hovada,osli,voli,ten ,ta-je kráva,kačena,slepice,jepice...zapoměli jste na klíšté!Do těch si také můžete nadávat,vždyť vysávat z energie jiné,nedat nikomu minutu pokoj,vy hovada,to jste vy!
!!! (Po, 19. 8. 2013 - 10:08)
Že ti blbečkové doma pěstují kdejakou havěť ale blechy si doma pěstovat jako domácí mazlíčky, to tu ještě nebylo! Jsou lidé různě praštěný!
Blecha (Ne, 8. 2. 2015 - 10:02)
Každý kdo má mazlíčky a vodí je ven .Má v bytečku to co jeho zvíře venku posbírá.Sedlák taky přeci nespinkal s prasátkem a kravičkou i když je měl rád.Asi měl víc rozumu než dnešní lidí.I po svém dobytku uklidil. Aby se to neválelo na silnici jak dnes po psech na chodníku.
Chroo (Ne, 8. 2. 2015 - 10:02)
Dobrý den, chtěla bych se...Hustý : kočky přenáší toxoplasmosu a ona si to pouští z venku dovnitř.To se tam taky vykálí do písečku pod telkou místo venku ? Co je venku má zůstat venku a co je ve vnitř má zůstat vevnitř jako mazlíček.Máte hygienické návyky ?
Míša (Čt, 17. 12. 2020 - 15:12)
Já se proto pravidelně odčervuji :) Je to lepší než se pak trápit zbytečně s parazity.
Lenka (Pá, 18. 12. 2020 - 15:12)
Jako je fakt, že se za to vyhodí dost peněz, s tím vším odčervováním, jidlem atd., ale upřímně mi to zato stojí. Lepší než být doma pak sama
Steve (Pá, 18. 12. 2020 - 13:12)
Nejlépe je takové mazlíčky doma ani nemít ... Máte klid, ušetříte spoustu peněz a spoustu nervů. A taky nemáte doma z nich neustálej bordel.
Marsioneta (Po, 21. 10. 2013 - 09:10)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat.. zjistili jsme, že náš koucourek nanosil do baráku blešky. Na přítelem vůbec nejdou, ale na mě jo, jsem těhotná, ohrožuje mě to nějak? Děkuji
Reklama