Vitamín K

4.11.2004 00:00
Vitamíny

Vitamín K je rozpustný v tucích. Je nezbytný pro tvorbu proteinu protrombin a dalších faktroů podílejících se na srážení krve. Jde o protikrvácivý vitamín. Lidé s narušenou střevní mikroflórou mohou trpět jeho nedostatkem.

Vitamín K existuje v přírodě ve dvou formách. Vitamín K1 se vyskytuje ve vojtěšce alfalfa, špenátu, zelí, sójových bobech, květáku, v menším množství v pšenici a ovsu. Bohatými dodaveteli jsou i olivový a sójový olej. Vitamín K2 je produkován bakteriemi ve zdravém střevním traktu. Živočišným zdrojem je kravské mléko. Maso obsahuje vitamínu K velmi málo, vyjimku tvoří játra jako zásobní orgán vitamínu K.

Vitamín K může být zničen působením silných zásad, kyselin, radiace, rentgenového záření, zmražené stravy, aspirinu, analgetik, žluklých tuků, minerálních olejů, konzervačních látek v potravinách, znečištěného ovzduší a dalších faktorů.

Studie ukázaly, že 50% vitamínu K uloženého v játrech pochází ze stravy a 50% z bakteriální produkce ve střevech. Vitamín K se vstřebává společně s tuky ze stravy. Produkce žluči je pro jeho absorbci nezbytná.

Vitamín K je důležitý pro prevenci vnitřního krvácení a tvorbu hemoragií. Pomáhá zmírnit silné menstruační krvácení žen. Je též potřebný pro normální funkci jater.

Vitamín K má významnou roli při metabolismu našich kostí, pojivové tkáně a také pro správnou funkci ledvin. Ve všech těchto případech se vitamín K podílí na vestavbě a při použití vápníku a spolupůsobení vápníku a vitamínu D.

Nedostatek vitamínu vzniká pokud se nízký příjem z potravy spojí s užíváním antibiotik, které ničí potřebné střevní bakterie. Lidé trpící tzv. candidózou mohou mít nedostatek vitamínu K. Též nízký příjem tuků ve stravě a nepřítomnost žlučových kyselin může snížit resorbci vitamínu K ve střevech. Kdo svůj podíl tuků odebírá převážně z uzenin a fritovaného jídla, získává ze stravy jen málo vitamínu K.

Projevem nedostatku je prodloužená doba srážení krve, zpomalené hojení ran, krvácení z nosu, únava, krevní výrony po těle, menstruační či střevní potíže.

Autor. mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

je možné při antikoagulační léčbě normální přísun vitamínu k...
vicanová dana  |  21.5.2008 22:01

To asi těžko, když vit. K ruší účinek warfarinu. Pokud jde o...
lenka  |  22.5.2008 11:24

jsem15 let dárce krve,asi poslední dva roky mi trvá hodinu až dvě než...
pavel  |  7.8.2008 20:42

Mám tak hustou krev,že mi jakýkoli odběr krve trvá velice...
jitka  |  25.8.2008 15:06

Mám tak hustou krev,že mi jakýkoli odběr krve trvá velice...
jitka  |  25.8.2008 15:06

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *