Reklama

Kdy by ženy měly vyhledat psychologickou pomoc

Minulá traumata mohou vážně ničit vaši sebeúctu, kterou nahradí pocity nízkého sebehodnocení, studu, viny nebo beznaděje. Takové nevyléčené emocionální rány mohou také vyústit v chování, která narušují sebekontrolu. V následujícím článku uvedeme známky, které ukazují, že můžete mít problém s nevyřešenými otázkami.

Deprese:
Jestliže většinu času fungujete v pohodě, ale jste zasmušilé, nemůžete v noci usnout, ráno máte potíže se vstáváním a vypravením se ven, většinu času se cítíte být duševně "zmatené", nebo nemáte vůbec do ničeho chuť a máte pocity beznaděje, pravděpodobně trpíte případem lehčí až střední klinické deprese. Terapie, která vám pomůže rozřešit staré problémy, může znamenat ve vašem životě značný obrat. Nedovolte, aby vám nějaký lékař předepisoval bez podpůrné terapie léky na psychiku. Léky, které jsou totiž podávány bez současné terapeutické léčby, mohou problém nakonec ještě zhoršit. Místo toho vyhledejte kvalifikovaného klinického sociálního pracovníka, poradce nebo terapeuta nebo klinického psychologa a začněte s terapií, do které může být zahrnuta i meditace. Průzkum ukázal, že pro léčbu deprese anebo úzkosti je nejlepší kombinace terapie a meditace.

Úzkost:
Pokud máte záchvaty paniky, během kterých se vám zrychlí srdeční tep, začnete rychle dýchat a máte pocit, že vás zcela ochromil strach, nebo pokud po většinu času cítíte strach nebo úzkost, muže to být také způsobeno nevyřešenými pocity z minulosti.

Závislé, obsesivní nebo nutkavé chování:
Pokud máte pocit, že se vám život vymkl z rukou, a nadměrně požíváte alkohol nebo drogy (ať už je máte předepsané nebo ne); špatně zacházíte se svým stravováním - buď se přejídáte a potom zvracíte nebo hladovíte; nutkavě utrácíte a jste zadluženy; nebo jste v zajetí ničivého vztahu, nebudete schopny udělat rozhodnutí, která jsou pro vás potřebná, dokud se nejprve nevypořádáte s daným problémem. Vyhledejte nějakou svépomocnou skupinu, nějakou léčbu a detoxikační program, které vám pomohou se osvobodit od těchto problémů.

Nevyřešený zármutek:
Pokud se ve vašem životě odehrály ztráty, které jste dostatečně neoplakaly, může vám tento nevyjádřený zármutek zabraňovat, abyste šly dál. Pokud se snažíte se takovým emocím a ztrátě vyhýbat, zůstane tento zármutek nevyřešený. Pokud jste ztratily někoho milovaného, jako je partner, dítě, jeden z rodičů, blízký příbuzný nebo kamarád (nebo dokonce i milované domácí zvíře), nebo domov či důležité zaměstnání, nebo jste utrpěly nějakou tělesnou nebo duševní vadu nebo nemoc, která drasticky změnila váš život, tou správnou reakcí je zármutek. Pokud nevíte, jak máte tyto pocity prožívat, nebo toho nejste schopny nebo vás v tom lidé okolo vás nepodporují, může být terapie nebo skupina zabývající se zármutkem ohromně užitečná, abyste daný problém uzavřely a pokračovaly v cestě životem.

Reklama

Zlost:
Pokud jste často zlostní a frustrovaní, chybí vám trpělivost a trpíte emocionálními výbuchy, možná se vyrovnáváte se zlobou, která ve vás nastala z minulosti. Individuální nebo skupinová terapie vám může opět pomoci vaši zlost vyřešit a získat znovu kontrolu nad životem. Váhavost nebo pocit bloku: Pokud nejste schopny dokončit věci, které jste se rozhodly udělat nebo nejste schopny se rozhodovat, můžete být zablokovány nevyřešenými otázkami z minulosti. Spíše než abyste se nutily dělat to, co si přejete, pište si deník nebo si o svých pocitech promluvte s nějakým přítelem či terapeutem. Deprese, úzkost, nutkavé chování, zármutek nebo zlost se mohou chovat jako "bloky", které vám zadržují tak velké množství energie, že jste příliš vyčerpané na to, abyste jednaly. Pokud budete psát a hovořit spíše o svých pocitech než o plánech nebo činnostech, které nejste schopny uskutečnit, odhalíte pocit, který můžete vyřešit.

Pocity vyčerpání:
Ženy často zažívají po několika letech rodičovství, poté co dlouho pracovaly jako učitelky, ošetřovatelky nebo na poli právnickém či lékařském, nebo prostě jen ve velmi složitém zaměstnání, pocit naprostého vyčerpání. Objevení tohoto pocitu není v průběhu náročné kariéry neobvyklé. Dá se mu však zabránit tím, že se o sebe správně staráte. Opět stojí za to investovat do terapie čas i peníze.

Problémy se spaním:
zneklidňující sny, úzkost, deprese a jiné symptomy nevyřešených otázek mohou být příčinou narušení pevného a dostatečně dlouhého spánku, kterého je zapotřebí k udržení optimálního zdravotního stavu. Problémy se spaním mohou být, stejně jako pocity vyčerpání, známkou dřívějších problémů, kterým je zapotřebí věnovat pozornost. Někteří lidé zjistili, že účinným prostředkem na léčení problémů se spaním je terapie, hypnóza a biologická zpětná vazba, což je mnohem lepší, než abyste žádali svého doktora o prášky na spaní, které mohou vyvolávat závislost a mohou mít vedlejší účinky. Závažné zdravotní problémy: Pokud trpíte chronickou bolestí zad nebo čehokoli jiného, máte problémy se zažíváním, časté bolesti hlavy nebo jiné zdravotní problémy, ke kterým nemůže váš lékař zjistit žádnou příčinu, mohou být tyto symptomy výsledkem napětí způsobeného nevyřešeným traumatem. Opět zkuste terapii, hypnózu nebo biologickou zpětnou vazbu a odhalte tak kořeny svého napětí, které můžete následně vyřešit.

Nepřetržité rodinné problémy:
Pokud vás vaši rodiče nebo sourozenci obírají o příliš mnoho času a energie, buď proto, že vás často vyvádějí z míry, žádají toho od vás přespříliš, a přitom by si to mohli udělat sami, nebo ve vašem životě neustále vytvářejí nějaké problémy, máte k nim pravděpodobně stále stejný vztah, jako jste měly v dětství. Je zapotřebí, abyste ve vztahu ke své rodině z dětství "dospěly". Na druhé straně pokud tím, kdo vytváří problémy a chová se nezodpovědně, je váš manžel nebo vaše děti, přistupujete ve vztahu k nim pravděpodobně stejným způsobem, jako jste to dělaly ve své původní rodině. Oba způsoby, jak rodinná tak i individuální terapie, vedoucí k vyřešení vašich soukromých vztahu, vás naučí jak se soustředit na to, co je ve vašem životě důležité, a jak udržovat v rovnováze svoji rodinu i svůj osobní a profesní život. Na druhé straně, pokud vyžadují vaši rodiče spoustu péče proto, že jsou už staří nebo nemocní, nebo potřebuje zvláštní péči někdo jiný z důvodů vážného onemocnění nebo vážné tělesné nebo duševní vady, je to daná skutečnost a nikoli dědictví vašeho dětství, a je nutné to nějak zvládnout. Pokud u sebe objevíte některý z výše popsaných symptomu, tou nejlepší věcí, kterou pro sebe můžete udělat, je vyřešit ho už dnes. Čím dříve tím lépe, i když se zdá, že se tím na čas posunou vaše jiné plány.

Spory se spolupracovníky:
V práci se často setkáváme s velmi problematickými lidmi, ale pokud se zdá, že máte se svými spolupracovníky větší potíže, než ostatní, nebo pokud už jste měly v několika jiných zaměstnáních takové problémy, zasahují vám staré problémy i do vašeho pracovního života a řešením je opět terapie.

Reklama

Komentáře

jiří mašek (Pá, 8. 3. 2002 - 22:03)
Na základě mých zkušeností se domnívám, že otázky, které se řeší v článku, by vyřešila spíše léčba klasickou homeopatií, neboť psychologie problém často nemůže vyřešit, nakolik pacient nemusí sám mít sílu problém řešit, často si však není ani problému vědom! Homeopatie pomáhá s tím vytáhnout problém ven a hlavně dotlačit pacienta přes kopec...pak už jede sám. Jéje, to je jízda! :-))
doktorka (Čt, 21. 11. 2002 - 22:11)
Ano, zažila jsem případ těžce depresivní nekomunitivní dívky, která si během homeopatické léčby vzpomněla na hluboce potlačené trauma, kdy jako velmi malá holčička byla znásilněna členem rodiny. Poté, co se toto trauma dostalo do jejího vědomí, začal se její stav velmi zlepšovat.
tara (Pá, 18. 8. 2006 - 14:08)
od malička moji mamu mlatil tata ve škole mne nemneli radi a kluci mne mlatili knižkama po hlave ve štrnacti jsem byla znasilnena ve 28 letech sem se vdala a manžel mne mlatil dnes mi je 30let mam strašny deprese uzkost jsem nervozni nic mne nebavi a beru lexaurin ktery mi vubec nepomaha ba naopak jsem po nem asi jeste vic nervoznejši co mam delat
tara (Pá, 18. 8. 2006 - 14:08)
od malička moji mamu mlatil tata ve škole mne nemneli radi a kluci mne mlatili knižkama po hlave ve štrnacti jsem byla znasilnena ve 28 letech sem se vdala a manžel mne mlatil dnes mi je 30let mam strašny deprese uzkost jsem nervozni nic mne nebavi a beru lexaurin ktery mi vubec nepomaha ba naopak jsem po nem asi jeste vic nervoznejši co mam delat
Gábina (Čt, 21. 2. 2008 - 08:02)
Mám dlouhodobé problémy v pracovním procesu. Nikde moc dlouho nevydržím. Vím, že je to moje vina. Šla jsem k lékařce, aby mi poradila a pomohla. Vím, že mé problémy jsou způsobeny poruchou osobnosti. Mám chuť se léčit, ale dobrých a kvalitních doktorů je velmi málo. Většinou mají zájem na tom, aby člověk dával jen peníze. Zkusila jsem i hypnózu, ale z toho jsem málem spáchala sebevraždu. Já nejsem blázen jen potřebuji pomoc.
Majk (Pá, 4. 4. 2008 - 01:04)
V patnácti jsem byla znásilněná a v 17.letech jsem začala žít s chlapem, který mně znásilňoval s takovou pravidelností, že jsem si na to skoro zvykla. Pak jsem ale musela od něj doslova utéct, už jsem nezvládala ten jeho teror, byl jako sociopatický upír, hnus! Možná právě proto hledám občas uklidnění v ženské náruči-jsem bisexuální-. Ale ani jeden z těch hajzlů ve mně nedokázal zlomit touhu po mužích, sic některé "věci", které jsem prožila s nimi, nesnesu od těch tzv.nevinných. Je mi 30, mám přítele, ale i milence, kterému je něco málo přes dvacet, je to takové moje sluníčko, které miluju, on mně taky, ale nemůžeme spolu být z důvodů několika, jedním z nich je vzájemná nevěra, protože on má i jiné a já taky. Navíc jsem až chorobně žárlivá a když se nějaká "sukně" mihne kolem mého Sluníčka, tak jsem nepříčetná, ale dusím to v sobě, protože jsme si věrnost neslíbili nikdy. Je hodný a roztomilý, jen to "lovení"....A tak lovím taky, je mi jedno, jestli kluky, nebo holky, kdo se chytne, ten....A přitom nechci být taková. Toužím po vztahu se Sluníčkem, chci ho jen pro sebe....
Jinak mám více potíží. Mám v hlavě hlas, který mi našeptává, dala jsem mu jméno Jack, to abych se s ním naučila žít. Někdy je tiše, ale jakmile se objeví cokoliv, co je nepřijatelné pro mně, tak mně nutí zbavit se toho jakkoliv. Zatím odolávám, ale někdy je to nadlidský výkon. Souvisí to se Sluníčkem-ty holky kolem něj vidím válet se v krvi a trpět.... Jenže, než jsem ho poznala, ten hlas už ve mně byl, objevil se před třemi lety a tehdy chtěl, ať zabíjím. Já se fakt bála, myslela jsem, že mi přeskočilo, asi jsem měla slabší attaku ze strachu CO SE TO DĚJE, ale pak zmizel. Jenže, on se zase vrátil po několika měsících a já nevím, jestli je normální, že s ním dokážu dnes už i mluvit. Někdy ho doprovází hudba, zní to jako housle a je to otravné, ale když příjde jen Jack, tak to dokážu snést. Někdy mívám pocit, že NĚCO JE JINAK a já nevím co. Jsem normální? Namlouvám si jen ten hlas? Jsou mé myšlenky "pouze" obsedantní? Já nevím....Poradí mi někdo?
Alena (St, 11. 3. 2009 - 17:03)
To co prožívám nyní,bych nikomu nepřála.
Provdala jsem se a máme tři syny.Každý má
jinou povahu.Druhý syn nám ubližuje tím,že
střídá práci a nikde nevydrží.Doma se pak se
mnou manžel hádá a dostávám kapky jen já,jako
kdybych za to mohla já.Když mě zemřel i otec
a ztratila jsem domov,tak jsem se z toho nemohla dostat hodně dlouho.Užívám léky na depresi,ale někdy toho je tolik,jako kdybych
ty léky vůbec neměla.Někdy nevím jak dál,
protože na mě všichni spustí,co dělám špatně.
To se mě chce většinou brečet.Nevím někdy kudy kam.
Natalie (Ne, 15. 3. 2009 - 03:03)
Ja Vam rozumim, mam take 3 syny a manzela. V muzske spolecnisti jsem se necitila ve sve kuzi, hned jsem pro ne byla hysterka, kdyz jsem se odvazila neco rict. Je dobre si popovidat s ostatnimi zenami, dostanete jiny nahled, v kazde rodine je totiz neco, a tak pochopite, ze to Vase trapeni neni konec sveta, deti delaji ruzne psi kusy, a nemusi to dopadnout vzdy spatne.
Co mne ale pripada zavazne, jsou jak pisete, kapky od manzela. Radila bych se durazne, opravdu DURAZNE ohrazovat, jinak si troufam prorokovat, ze se to bude zhorsovat. Manzel je z toho asi take nestastny a zklamany, ale NESMI si to vybijet na Vas, Kdyby to slo, tak by bylo asi fajn si promluvit a dat najevo, ze trpite oba a ze by bylo nejlepsi drzet pospolu. Urcite tak i poznate, jak na tom Vas vztah je.
Reklama