Reklama

L-cystein

Cystein je neesenciální aminokyselina důležitá pro tvorbu bílkovin a pro další metabolické funkce. Nachází se v beta-keratinu, což je hlavní protein v nehtech, kůži a vlasech. Cystein je důležitý pro tvorbu kolagenu. Ovlivňuje pružnost a texturu pokožky. Cystein má též antioxidační vlastnosti. Je základním kamenem glutathionu – nejmocnějšího antioxidantu v těle.

Nedostatečně vědeckými studiemi podložená tvrzení

Forma cysteinu zvaná L-cystein může pomoci léčit artritidu a kornatění tepen.

Může pomoci při léčbě některých plicních onemocnění. Patří mezi ně bronchitida, emfyzém a tuberkulóza.  L-cystein je ceněn pro svou schopnost rozkládat hlen, čímž usnadňuje vykašlávání hlenu, který je způsoben respiračními a plicními onemocněními.

Cystein může hrát roli v normální rychlosti růstu vlasů.

Reklama

Cystein může také pomoci snížit účinky stárnutí na kůži.

Může pomoci při hojení po operacích nebo popáleninách a chránit pokožku před poškozením zářením.

Cystein může pomoci spalovat tuk a zvyšovat svalovou hmotu.

Doporučený příjem

Aminokyseliny jsou dostupné jako jednotlivé nebo v kombinacích. Vyskytují se také jako součást multivitamínů, proteinů a doplňků stravy. Formy zahrnují tablety, tekutiny a prášky.

Přírodní zdroje cysteinu: cibule, česnek, brokolice, oves, syrovátka, drůbeží maso

Vedlejší účinky, toxicita a interakce

Užívání doplňku jedné aminokyseliny může vést k negativní dusíkové bilanci. To může snížit, jak dobře funguje váš metabolismus. Může způsobit, že vaše ledviny budou více pracovat. U dětí mohou doplňky s jednou aminokyselinou způsobit problémy s růstem. Neužívejte vysoké dávky jednotlivých aminokyselin po dlouhou dobu. Pokud jste těhotná nebo kojíte, cysteinové doplňky nepoužívejte.

Nepoužívejte cystein, pokud máte jedno z těchto:

Diabetes. Cystein může interferovat s tím, jak inzulín funguje.

Cystinurie. Jedná se o vzácný genetický stav. Způsobuje hromadění cystinu. Cystin je příbuzný cysteinu. Toto nahromadění může vést k ledvinovým kamenům, které mohou blokovat močové cesty.

Reklama

Komentáře

Reklama